Nakon današnje sednice, sa koje ste već dobili detaljne informacije, otvorila su se mnoga nova pitanja u srpskom fudbalu. Pre svega u Superligi i Prvoj ligi Srbije, jedina dva profesionalna ranga u našoj zemlji.
I dok je za elitu manje više sve poznato, u Prvoj ligi Srbije bi mogao da nastane potpuni kolaps. Proširenje će doneti mogućnost da se u drugom rangu srpskog fudbala nađu timovi koji to nikako nisu zaslužili partijama na terenu.
Kada je pre nekoliko dana MONDO dobro ''pretresao'' akte FSS-a i za oko mu zapalo da bi lige mogle da se popunjavaju na osnovu finansijskih ponuda, a nekima je još uvek bilo neverovatno da će do toga doći. Ali, ovakav razvoj priče vodi upravo ka tome.
Da krenemo od početka, od ukupnog broja profesionalnih timova koje Srbija ima trenutno i broja koji će imati naredne sezone.
Ove sezone su 32 kluba igrala u prva dva ranga, odnosno po 16 u obe lige. Naredne sezone ćemo imati 20 timova u eliti i još 18 u PLS, što nas dovodi do zbira od 38 ekipa.
Ako znamo da će četiri šampiona iz Srpskih liga, u kojima je takmičenje prekinuto, popuniti mesta u Prvoj ligi, ostaju upražnjene još dve pozicije! Kome će one pripasti?
Železničar iz Pančeva je bio najbolji u Vojvodini, novobeogradski IMT u glavnom gradu, Borac Čačak na zapadu Srbije, a Jagodina na istoku. To su ekipe koje su se iz trećeligaškog društva preselile u rang više i naredne sezone će se boriti za što bolji plasman u Prvoj ligi Srbije.
Ispadanja iz Superlige neće biti, a zbog proširenja iste će se u nju pridodati četiri tima. Za sada nije poznato koje su to ekipe, jer nekoliko timova iz vrha ima problema sa ispunjavanjem uslova. Grafičar nema stadion, Kabel je tokom prvenstva kažnjen zbog nameštanja, priča se i da ulazak Kolubare malo verovatan...
Bez obzira na to ko uđe, a kandidata sasvim sigurno ima i više nego dovoljno, Prva liga Srbije će u startu imati manje klubova nego što propozicije kažu da treba. Četiri ulaze u Superligu, četiri su stigla iz Srpske lige, a potrebno je ligu proširiti sa 16 na 18. I šta sad?
Detaljnije informacije o "španskom modelu" dao je generalni sekretar Jovan Šurbatović, ali još nije objašnjeno šta se dešava sa dva preostala mesta u drugoligaškom karavanu na koja trenutno niko ne poseduje pravo. Baraž vicešampiona Srpskih liga je nemoguć jer su ta takmičenja prekinuta, a baraži u neprofesionalnom fudbalu su ukinuti i onda sledi licitiranje.
Jedini mogući način je da se svi klubovi koji su igrali Srpske lige (Vojvodina, Beograd, Zapad i Istok) takmiče ponudama za ''kupovinu'' mesta. To nije moguće uraditi na terenu, pa će odlučivati njihove finansijske ponude koje treba dostaviti FSS-u.
Podsećanja radi, u trećelgaškom društvu su tokom prekinute sezone igrali i neki timovi iz velikih gradova i sa velikom istorijom. Tako su se u tom rangu takmičila dva tima iz Niša, klub iz Leskovca u kom bi trebalo da se gradi stadion, Loznica u kojoj je isti slučaj, OFK Beograd, najbolji fudbalski klub iz Valjeva, Zrenjanina, Sombora, Kraljeva,...
Svako će imati šansu za mesto u Prvoj ligi Srbije. Ukoliko se tokom leta, na neki način, ne promene pravila i fudbalski pregaoci u Srbiji ne smisle nešto drugačije, što bi pojednostavilo proceduru za konačan izgled liga.
Ceo tekst smo posvetili mestima u Prvoj ligi Srbije, kojih za sada ima dva. To nije sve što nam je srpski fudbal priredio ovih dana, pošto bi moglo da se desi da ih bude i tri.
Kako je Smederevo tokom sezone kažnjeno zbog nameštanja, FSS ima pravo da ga, ukoliko prvenstvo završi na pozicijama koje vode u niži rang, eliminiše iz lige iako zvanično NEMA ISPADANJA! To bi bila još čudnija situacija i otvorila bi novu kontroverzu, odnosno dodatno mesto u drugom rangu domaćeg fudbala.