Sa istog mesta, sa kog je pre samo dve godine uživo gledao osvajača pet "Zlatnih lopti" u utakmici Svetskog prvenstva, pred 44.000 navijača pristiglih sa raznih strana u njegov rodni grad, Vitjok Pautov od naredne sezone pratiće - amatersku ligu.
Nadimak "Superfan" zaslužio je svirajući trombon na svakoj utakmici Mordovije u Saransku tokom prethodnih 16 godina, kada je fuzijom dva nižerazredna kluba - Biohimika i Lisme - započeto lutanje "krasno-belo-sinjih" na potezu od trećeg do prvog ranga takmičenja, pa nazad, i tako više puta.
Međutim, kada je u februaru talas pandemije korona virusa probio kapije "Mordovija arene" i potopio stadion u koji je uzidano 16,5 milijardi rubalja, zarad četiri utakmice grupne faze Mundijala, klub koji se tu zatekao političkom odlukom Kremlja nije imao nikakvih izgleda da preživi.
Saransk nije jedini anti-fudbalski grad određen za domaćina "FIFA čempionata mira", Slično se dogodilo Nižnjem Novgorodu, u kom je petoligaški klub dobio imućnog vlasnika, jake sponzore i zaista prelep stadion izgrađen na Ušću Oke u Volgu... To je bilo dovoljno za mesto u sredini tabele druge lige, u kojoj će plavo-beli igrati i naredne sezone.
Klub se uveliko davio u dugovima do guše, a ekipa potonula do dna tabele druge lige sa četiri pobede u 23 utakmice, pa ni remek-delo nemačkog arhitekte Tima Hupa na sedam nivoa, pet iznad i dva ispod terena, ojačano školjkom od pocinkovanog lima, nije pomogao Mordoviji u oluji koja se do danas nije stišala.
Kada su u klubu nedavno završili popis materijalne štete nastale prekidom sezone 2019/20, uz procenu troškova igranja pred praznim tribinama u prvom delu naredne, pokazalo se da Mordovija ne bi isplivala ni u trećem rangu, popularno nazvanom Ruska profesionalna fudbalska liga.
Na kraju je na predsedniku Nikolaju Levinu bilo da navijačima saopšti neprijatnu vest.
Boje kluba, koji je Crvenoj zvezdi poslao buduće šampione, Damijena Le Taleka i Mičela Donalda, a zauzvrat dobio 450.000 evra odštete, u sezoni 2020/21 braniće amateri i poneki talentovani stipendista iz okoline ovog tradicionalno nefudbalskog grada, proglašenog za domaćina najvažnijeg događaja u svetu fudbala.
Kada je Kristijano Ronaldo otišao, Saransku je za uspomenu ostalo jarko narandžasto zdanje uz obalu Reke Insar, a Vitjoru sećanje na nekad stabilnog drugoligaša koji je čak tri puta od osnivanja igrao Premijer ligu.
Koliko god to nerealno zvučalo u ovom trenutku, za koju godinu bismo mogli ponovo da čujemo tup zvuk trombona u prenosima na Sportklubu, kada nedeljom oko podneva bude došao red na Spartak ili CSKA da vrate već "osvojene" bodove sa gostovanja 630 kilometara istočno od Moskve.
Putem kojim je krenula Mordovija moguće je vratiti se u najviši rang i već su njime prolazili pojedini ruski klubovi, poput Rotora i Torpeda.
Razlika je bila u tome što su prvi putovali 16 godina, a drugi stigli za pet.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.