Fudbalska reprezentacija Srbije otpočela je kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Kataru pobedom 3:2 nad selekcijom Republike Irske!
To je bilo prvi put posle 11 godina da su "orlovi" neke kvalifikacije započeli trijumfom, a ukupno je osmi put kako je našim fudbalerima to "pošlo za nogama". Kako smo prolazili u kvalifikacijama u onih prethodnih sedam puta?
Srbija je upisala tri boda u prvom meču, selektor Dragan Stojković Piksi je debitovao na tom mestu protiv jednog od glavnih konkurenata za visok plasman u grupi, i u preostalih sedam kola će "orlovi" pokušati da makar stignu do druge pozicije i mesta u baražu.
Već u subotu možda saznamo da li će postojati realne šanse da se sa Portugalom borimo i za prvo mesto i direktan plasman na Mundijal 2022. godine.
Srbija i njene prethodnice - Srbija i Crna Gora i SR Jugoslavija - od završetka sankcija su uspele da ukupno osam puta započnu novi ciklus na pravi način. Sećate li se šta se dešavalo u prethodnih sedam slučajeva?
SVETSKO PRVENSTVO 1998. - PRVO PA MUŠKO
Bile su to prve kvalifikacije Jugoslavije posle sankcija našoj zemlji, a izvanredna generacija koja je ostala bez prilike da nastupi na EP 1992. i 1996. i Mundijalu 1994. godine odmah je uspela da se plasira na Svetsko prvenstvo u Francuskoj.
Kvalifikacije smo počeli 24. aprila 1996. u Beogradu, a savladana su Farska Ostrva 3:1. Strelci za "plave" bili su Dejan Savićević (dva puta) i Savo Milošević. Te kvalifikacije smo okončali sa 23 boda, ali iza Španije, pa smo posle 12 golova u baražu lako izašli na kraj sa Mađarima i plasirali se na dugo čekani Mundijal.
EURO 2000 - DVA OD DVA!
Posle leta u Francuskoj, Jugoslavija je kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u Belgiji i Holandiji počela tek 18. novembra 1998. U tom trenutku je Hrvatska već imala dve pobede i jedan poraz, a Republika Irska dve pobede.
No, to "plave" nije omelo. Startovali smo pobedom 1:0 protiv Iraca golom Predraga Mijatovića na "Marakani", a posle istorijskih 2:2 u Zagrebu smo i zvanično obezbedili prvo mesto u grupi, upravo ispred Iraca.
PRVI NEUSPEH - NIŠTA OD JAPANA I JUŽNE KOREJE
Prve kvalifikacije koje smo startovali pobedom, a potom ostali bez odlaska na veliko takmičenje bilo je za Mundijal 2002. godine. U Luksemburgu smo slavili 2:0 golovima Miloševića i Slaviše Jokanovića, ali smo nakon toga počeli da posrćemo.
Jugoslavija je sa pet pobeda, četiri remija i jednim porazom i najboljom gol-razlikom u grupi ostala na tek trećem mestu, iza Rusije i Slovenije.
NEZABORAVNI PUT NA MUNDIJAL U NEMAČKU
Kvalifikacije za EURO 2004 nismo otvorili pobedom, ali jesmo ciklus za Svetsko prvenstvo 2006. U San Marinu je selekcija tada već Srbije i Crne Gore slavila 3:0, a strelci su bili Zvonimir Vukić i Nenad Jestrović (dva gola).
Bile su to čuvene kvalifikacije sa Ilijom Petkovićem kao selektorom, koje smo završili sa samo jednim primljenim golom, na čelu grupe u kojoj je bila i Španija. Plasirali smo se u Nemačku, samo što se tamo baš i nismo lepo proveli...
PRVI PUT KAO SRBIJA - NISMO USPELI
Kvalifikacije za EURO 2008 bile su najduže u istoriji - osam timova u grupi i čak 14 mečeva. U tom maratonu se Srbija (po prvi put pod tim imenom) nije dobro snašla.
Startovali smo pobedom 1:0 nad Azerbejdžanom u Beogradu, Nikola Žigić je 2. septembra 2006. bio strelac, ali smo posle toga čak šest puta igrali nerešeno, ostavši na četiri boda od Poljske i tri boda od Portugala, dva tima koja su zauzela one najvrednije pozicije u grupi.
SA ANTIĆEM ZA PAMĆENJE
Posle neuspeha u tim kvalifikacijama, usledile su one za Mundijal u Južnoj Africi. Tamo nas je odveo Radomir Antić i njegova sjajna selekcija. Ciklus je počeo pobedom 2:0 protiv Farskih Ostrva u Beogradu, kada je Žigić bio strelac jednog, a gosti drugog gola za "orlove".
U tim spektakularnim kvalifikacijama smo odoleli Francuzima i razbijali Rumune i Austrijance, za drugi uzastopni odlazak na Svetsko prvenstvo i to kao najbolji tim u grupi.
POSLEDNJI PUT - ĐENOVA, SLOVENCI I ESTONCI
Poslednji put kada smo startovali kvalifikacije pobedom, bilo je jako bolno. Pobedom 3:0 na Farskim Ostrvima, golovima Danka Lazovića, Dejana Stankovića i Žigića napravili smo dobar start tog 3. septembra 2010. godine.
Ali posle je sve krenulo nizvodno. Remi 1:1 sa Slovenijom u Beogradu, pa čuvena Đenova i službeni poraz 0:3, sramni neuspesi protiv Estonije, kao i poraz od Slovenije u poslednjem kolu koji je mogao da nas odvede u baraž. Kao nikada do tada nismo uspeli da baš sve zabrljamo...
Sad kada smo i 2021. kvalifikacije počeli pobedom, šta čeka Srbiju?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.