Zatvorena liga za bogate više nije san određenog broja vlasnika klubova nego polako postaje realnost pošto je njih 12 krenulo u realizaciju najvećeg projekta u istoriji fudbala.
Odvojili su se od UEFA, uprkos najavama kazni, a sve zbog novca. Aleksandar Čeferin poručuje da su alavi, dok s druge strane tih 12 klubova poručuje da to rade kako bi spasili fudbal jer su zabrinuti za njegovu budućnost usled pandemije i manjeg obrta novca.
Čitav projekat Superliga Evrope izveli su u saradnji sa američkom bankom Džej Pi Morgan koja ulaže 3,6 milijardi evra početnog kapitala, a sada je poznato i kako će se novac deliti.
Poznati sajt "Financial Times" objavio je ekskluzivne informacije.
- 15 klubova osnivača deliće 32,5% ukupne zarade
- Svih 20 klubova će zajedno podeliti još 32,5% zarade
- Još 20% novca biće podeljeno na osnovu rezultata u takmičenju
- Poslednjih 15% biće podeljeno na osnovu popularnosti u TV pravima
Na ovaj način će osvajač takmičenja zaraditi oko 400 miliona evra, što je tek 1,5 puta više od najlošijeg tima u takmičenju, a taj odnos je recimo u Primeri čak 3,5 naprema 1.
Svi bi tako bili srećni i bogati, ali bi postojala pravila da to bude "uređeno bogatstvo".
Klubovi iz Superlige će moći da koriste samo 55% dobijenog novca na "sportske troškove" što podrazumeva plate igračima, transfere i nadoknade agentima. Sve to podseća na NBA i NFL, a prostim jezikom moglo bi da se kaže da je to "seleri kep".
Zanimljivo je da će timovi iz Superlige plaćati podjednake poreze za plate igračima pošto dolaze iz različitih zemalja, pa da i u tom smislu budu ravnopravni.
Naravno, klubovi će moći da zarađuju i od ulaznica, sponzora i drugih stvari...
(MONDO)