Na današnji datum pre 64 godine, 6. februara 1958. desila se jedna od najvećih tragedja u istoriji fudbala, "Bazbijeve bebe" su poginule u užasnoj avionskoj nesreći.
Trofejni i legendarni tim Mančester junajteda vraćao se kući posle prolaska u polufinale Kupa Evropskih šampiona, pošto su u Beogradu igrali 3:3 sa Crvenom zvezdom. U prvom meču u Engleskoj bilo je 2:1 i zbog toga je ekipa Mančester junajteda prošla dalje.
A tragedija je mogla da se spreči na nekoliko načina. Prvi je sa drugačijim izborom aviona. Tim je sleteo u Minhen samo zato što su putovali avionom koji nije u jednom letu mogao da pređe distancu od Beograda do Mančestera, pa je morao da sleti i napuni gorivo u Bavarskoj. Zbog ledom pokrivene piste avion je doživeo nesreću pri pokušaju poletanja i poginulo je 20 ljudi, od čega sedam prvotimaca Mančester junajteda, zajedno sa legendarnim Dankanom Edvardsom.
Od fudbalera poginuli su Džef Bent, Rodžer Birn, Edi Kolman, Dankan Edvards, Mark Džons, Dejvid Peg, Tomi Tejlor i Bili Velan. Džon Beri i Džeki Blenkflauer su preživeli, ali su morali da završe karijere. A na letu je bio i Frenk Svift, novinar i legenda gradskog rivala Mančester sitija.
Oni su samo dan pre toga igrali sa Crvenom zvezdom čiji je najbolji igrač bio Dragoslav Šekularac. A drugi način da taj tim preživi bio je da on pogodi gol!
"Utakmica je bila neverovatna, Mančester je vodio sa 3:0, a onda smo mi uspeli da izjednačimo i imali smo prilike za potpuni preokret. Najbolja šansa je bila moja, ma stopostotna! Ali, promašio sam i oni su se plasirali u polufinale. Pošto nas je Junajted prethodno dobio na "Old Trafordu" sa 2:1, da sam ja pogodio za 4:3 igrala bi se majstorica, najverovatnije tri dana kasnije u Italiji. Oni se u tom slučaju ne bi vraćali kući iz Beograda... Ma, ko zna koliko puta sam sebi rekao: 'E, Šeki, kud bre nisi bio bolji golgeter, svi ti momci bi ostali živi da si zatresao mrežu'", prisetio se jednom prilikom Šekularac.
On je od tada pa sve do kraja života ostao izuzetno emotivno vezan za Mančester junajted, a sa svojim protivnicima je tokom tog dvomeča stvorio neverovatnu vezu.
"Mi smo s njima ostvarili neverovatno prijateljstvo! Svi su bili prijatni i vaspitani, pravi engleski džentlmeni. Posle utakmice sam s Bobijem Čarltonom i nesrećnim Tomijem Tejlorom, koji je poginuo u tom kobnom avionu, izašao u "Metropol" i proveo nezaboravno veče. Zbog te generacije celog života beskrajno poštujem Mančester junajted i dan-danas u kući nemam svoju fotografiju, ali čuvam uramljenu sliku tima koji je nestao tog 6. februara u Minhenu. Tuga... Eto šta ti je život", pričao je Dragoslav Šekularac.
Postanite deo MONDO SPORT zajednice na Viberu.