Rat Rusije u Ukrajini doveo je do brojnih promena i u svetu sporta. Samo u fudbalu je teško ispratiti sve sankcije koje su FIFA i UEFA uvele ili se spremaju da uvedu Rusiji. Oduzeli su Sankt Peterburgu finale Lige šampiona, svim njihovim reprezentacijama je zabranjeno učešće u međunarodnim takmičenjima, a UEFA je čak i prekinula sponzorstvo sa "Gazpromom".
No, jedna stvar mogla bi da utiče i na srpski fudbal. Spartak iz Moskve izbačen je iz Lige Evrope, a Crvena zvezda i Partizan bi zbog toga do kraja sezone mogli da uvedu Srbiju u društvo 10 najboljih liga u Evropi!
Kazna UEFA značila je da je moskovski Spartak izbačen iz Lige Evrope, kao poslednji ruski predstavnik u njenim takmičenjima. Zbog toga se nemački Lajpcig već plasirao u četvrtfinale, a ta odluka je indirektno dala šanse i srpskom fudbalu.
Srbija se trenutno nalazi na 11. mesto UEFA koeficijenata zbog odličnih rezultata Zvezde i Partizana u proteklih pet sezona, uključujući i ovu. Tokom sezone, prestigli smo zemlje poput Grčke, Švajcarske, Češke, Belgije i Ukrajine i nalazimo se na poziciji koja u praksi najčešće donosi direktno mesto u grupnoj fazi Lige šampiona.
To je ono što Srbiju očekuje od sezone 2023/24, ali da li "večiti" do kraja sezone mogu da popnu naš fudbal na deseto ili čak deveto mesto na UEFA listi? I šta bi to donelo Srbiji u narednim godinama?
SRBIJA MOŽE DA PRESKOČI RUSIJU, ALI I ŠKOTSKU!
Stanje je trenutno sledeće - desetoplasirana Rusija i devetoplasirana Škotska su nam objektivno daleko, ali čini se da ipak nisu u potpunosti nedostižne:
- Škotska - 34.900 bodova
- Rusija - 34.482
- Srbija - 32.875
Međutim, Zvezdu očekuje dvomeč protiv Rendžersa koji bi Škotima mogao da zakomplikuje situaciju. Recimo, ukoliko bi Zvezda sa dve pobede eliminisala Rendžers, Škoti bi ostali na 34.900 bodova, što je u ovom trenutku za 2.025 više od Srbije.
Te dve hipotetičke pobede Zvezde bi Srbiji donele 1.000 bodova, plus još 0.250 bodova na osnovu plasmana u četvrtfinale Lige Evrope. Tako bi zaostatak Srbije bio značajno smanjen, a da dve stvari još nismo spomenuli - Zvezda bi imala još dva evropska meča u četvrtfinalu Lige Evrope, a Partizan u Konferencijskoj ligi može takođe da osvoji bodove.
Recimo, Partizan u dvomeču sa Fejnordom bi mogao da Srbiji donese još maksimalno 1.000. Naravno, ukoliko bilo koji od naših predstavnika uspe da se plasira u narednu fazu, to bi značilo i još dva dodatna meča za osvajanje bodova. A u svakom meču bi bilo kakav remi donosio Srbiji još 0.250 bodova, a pobeda 0.500.
Jasno je da Srbiju očekuje težak i komplikovan posao, ali ne i neostvariv. Naročito ukoliko crveno-beli u oba meča budu bolji od "policajaca" iz Glazgova.
ŠTA SRBIJI DONOSE 9. ILI 10. MESTO NA UEFA LISTI?
Već znamo šta znači 11. mesto na UEFA listi klupskih koeficijenata -
- šampion Srbije najverovatnije ide u grupnu fazu Lige šampiona direktnim putem (to će biti slučaj ukoliko osvajač Lige šampiona u prethodnoj sezoni bude klub koji se u nju već plasirao kroz domaće prvenstvo, što se najčešće i dešava)
- vicešampion počinje kvalifikacije za to takmičenje od drugog kola staze "nešampiona"
- treći i četvrti u Superligi idu u kvalifikacije za Konferencijsku ligu
- pobednik Kupa Srbije u plej-of za ulazak u grupnu fazu Lige Evrope.
Ali koje bi bile koristi od devetog ili desetog mesta?
Ukoliko bismo preskočili i Škote i Ruse, deveto mesto donelo bi Srbiji sigurnog učesnika Lige šampiona (prvak Superlige) bez čekanja na rasplet u tom takmičenju. Zbog toga i deveto i deseto mesto jesu bolji od 11. - ne mora da se čeka nijedan drugi scenario, prvak Srbije bi 100% igrao u grupi Lige šampiona.
Vicešampion Srbije bi kvalifikacije za Ligu šampiona započeo jednu rundu kasnije, dakle od trećeg kola i bio bi na ukupno četiri utakmice do grupne faze, odnosno na dva meča do makar grupne faze Lige Evrope.
Osvajač Kupa Srbije bi i dalje počinjao od plej-ofa za grupnu fazu Lige Evrope (dakle sigurna mu je bar grupa Konferencijske lige ako bude poražen). Trećeplasirani u Superligi bi put u Konferencijskoj ligi počinjao jednu rundu kasnije, od trećeg kola kvalifikacija i bio bi na dva dvomeča do grupne faze. Četvrtoplasirani u Superligi bi počinjao jednu rundu ranije - od drugog kola kvalifikacija.
Deseto mesto bi samo napravilo jednu promenu u odnosu na to - vicešampion bi počinjao od drugog kvalifikacija za Ligu šampiona, baš kao što bi bio slučaj i da ostanemo 11. u Evropi.
NAJVAŽNIJA KORIST - OSTATI MEĐU 11 NAJBOLJIH U EVROPI ŠTO DUŽE
Uzmimo za primer da Zvezda i Partizan do kraja ove sezone dovedu Srbiju na deveto ili 10. mesto, najveća korist te promene bila bi šansa da se duže zadržimo ovako visoko pozicionirani na UEFA rang listi.
S početkom sledeće sezone, Srbiji će se obrisati 6.375 bodova, osvojenih 2017/18, kada su i Zvezda i Partizan prošli grupnu fazu Lige Evrope. Rusima će se brisati čak 12.600 i imaćemo dobru šansu da ostanemo ispred njih, kao i ispred Ukrajinaca zahvaćenih ratom - briše im se 8.000 bodova.
Tu je i Švajcarska sa 6.500, dok će recimo Belgija imati dobru šansu za skok, jer su 2017/18 bili slabi (osvojili su tek 2.600 bodova). Dugoročniji ostanak Srbije među 10 ili 11 najboljih liga Evrope dao bi mogućnost da iz godine u godinu imamo učesnika grupne faze Lige šampiona.
A kad znamo da se od sezone 2024/25 Liga šampiona menja i prelazi na format sa 36 ekipa i čak 10 utakmica u ligaškom delu takmičenja, i srpski predstavnici bi mogli još više da napreduju - i fudbalski i finansijski...