Nova sezona, čini se – stara priča! Dok čekamo da se Crvena zvezda i Partizan uključe u evropska takmičenja, nemamo mnogo čemu da se radujemo.
Čukarički je u svom dvomeču drugog kola Lige konferencija uspeo da rutinski izbaci Rasing iz Luksemburga ubacivši čak osam golova u mrežu tog tima, ali Radnički iz Niša je na šokantan način ispao iz Evrope.
Žreb ih je spojio sa Gzirom sa Malte, timom koji je 2018. godine već napravio senzaciju i izbacio iz Evrope Hajduk iz Splita, a tim Tomislava Sivića je neubedljivom igrom u oba meča na kraju ispao posle penala.
A pred sledeću sezonu, to pravi ozbiljne probleme...
PET TIMOVA – A SAMO NA DVA RAČUNAMO!
Od sezone 2023/24 Srbija će imati pet predstavnika u Evropi, a to bi u praksi trebalo da izgleda ovako:
- Šampion - Direktan plasman u Ligu šampiona
- Vicešampion - Kvalifikacije za Ligu šampiona od drugog kola
- Pobednik kupa - Kvalifikacije za Ligu Evrope od plejofa
- Trećeplasirani u Superligi - Kvalifikacije za Ligu konferencija od 3. kola
- Četvrtoplasirani u Superligi - Kvalifikacije za Ligu konferencija od drugog kola
Napomena - Ukoliko u finalu kupa budu igrali prvi i drugi u ligi, sve se pomera za jedno mesto, pa tako trećeplasirani dolazi na mesto pobednika kupa, četvrtoplasirani na mesto trećeg, a peti u Superligi na mesto četvrtog.
To predstavlja veliki problem jer će se bodovi koji ostvare srpski klubovi deliti sa pet, a ne sa četiri kao do sada i teško da će biti dovoljno da samo Crvena zvezda i Partizan donose bodove. Da ne govorimo i o tome da će sigurno biti i sezona u kojima će neko od "večitih" imati neki neplanirani kiks u Evropi, mada sa postojanjem trećeg takmičenja u vidu Lige konferencije vicešampionu Srbije je potreban samo jedan prođen dvomeč za mesto u grupnoj fazi evropskog takmičenja.
Treći tim iz Srbije ići će u kvalifikacije za Ligu Evrope od plejofa, što znači da će mu biti zagarantovano mesto u grupnoj fazi Lige konferencija, ali četvrti predstavnik će morati da prođe dva kruga kvalifikacija da bi se domogao Evrope.
Ali, kada pogledamo kako je to izgledalo u sezonama iza nas, imaju li naši klubovi van "večitih" kvalitet za ovako nešto?
GODINAMA NIKO NI BLIZU, POBEDE SE BROJE NA PRSTE
Ove godine nas je Radnički već razočarao, a prošle su Vojvodina i Čukarički prošli drugo kolo kvalifikacija za Ligu konferencija, a onda ispali. "Stara dama" je demolirana u Austriji, LASK je pobedio 6:1 na svom terenu, dok je Čukarički dao sebi nadu pobedom 3:1 nad Hamarbijem, a onda su sve prosuli posle katastrofalnih 5:1 u Švedskoj.
To je sveukupno bilo dovoljno za 4,5 koeficijentnh bodova dok su nam Čukarički i Radnički ove sezone za sada doneli 3,0 što je zaista premalo. Ako ne računamo ovu sezonu u prethodnih deset godina ostatak srpskih klubova u Evropi odigrao je 67 mečeva i ostvario svega 28 pobeda.
Igrali su Vojvodina, Čukarički. TSC, Mladost, Radnički, Spartak i samo Vojvodina može da se pohvali sa 16 pobeda, ali i one su uglavnom došle davno. Prethodne sezone su prošli Panevežis, u sezoni pre toga ih je izbacio Standard iz Liježa odmah na startu kvalifikacija za Ligu Evrope.
Zapravo period u kome je Vojvodina bila tim na koji se ozbiljno računalo u Evropi bio je od 2013. do 2016. godine. U sezoni 2013/14 u kvalifikacijama za Ligu Evrope pali su malteški Hibernijans i Honved vrlo rutinski, savladana je i Turska Bursa, sa Šerifom iz Tiraspolja bilo je nerešeno u Novom Sadu, ali je jedan gol više u Pridnestrovlju odlučio u korist Moldavaca.
U sezoni 2015/16 u kvalifikacijama za isto takmičenje Voša je prošla MTK, Spartaks iz Jurmale i senzacionalno Sampdoriju, ali je Viktorija Plzenj sa ukupno 5:0 bila bolja u plejofu kvalifikacija. Sezonu kasnije nakon savladanih Bokelja, Konahs Kveja i Dinamo Minska nepremostiva prepreka boio je AZ.
Čukarički je prošle sezone stigao do trećeg kola kvalifikacija za Ligu konferencija, u sezoni 2018/19 Spartak iz Subotice je izbacio Spartu iz Praga, ali je Bronbi u trećem kolu kvalifikacija za LE bio ubedljivo bolji rival. Dakle osim Vojvodine od pre pet ili šest godina, zapravo niko nije igrao veliku i bitnu ulogu na evropskoj sceni.
ŠTA TO ZNAČI ZA SRPSKI FUDBAL?
"Sramota je ispasti od tima sa Malte", rekao je Tomislav Sivić pre dvomeča sa Gzirom, pa to ponovio i nakon ispadanja svog tima. Nažalost, s obzirom na evropske rezultate srpskih klubova koji se ne zovu Crvena zvezda i Partizan prethodnih godina, nije ovo ispadanje Radničkog preterano šokantno.
Ove sezone Srbiji se iz koeficijenta briše sezona 2017/18 u kojoj su i Partizan i Crvena zvezda stiglo do nokaut faze Lige Evrope a tamo ispali od Viktorije Plzenj i CSKA iz Moskve. Brani se 6,375 bodova, a u trenutku kada je jedan od četiri tima već ispao skupili smo tek 0,750 bodova (3,00 osvojenih poena podeljeno sa brojem predstavnika).
Partizan sada ide na Kipar, Crvena zvezda u Jermeniju, a Čukarički u Holandiju. Zvezda je veliki favorit, Partizan blagi protiv AEL-a, a Čukarički apsolutni autsajder protiv Tventea. Ipak, od sledeće sezone će dva tima imati siguran plasman u grupnu fazu evropskih takmičenja, jednom će biti potrebna jedna pobeda, a jednom dve pobede u dvomečima da se dokopaju grupne faze. A koeficijent će se deliti sa pet, umesto sa četiri.
Ukoliko se nešto ne promeni i ukoliko srpski timovi ne prestanu da padaju na Malti, u Azerbejdžanu i po Skandinaviji – srpski fudbal će vrlo kratko uživati u tom jednom direktnom mestu u Ligi šampiona i pet mesta ukupno u Evropi.
Možda i samo jednu sezonu?