Dok odbrojavamo dane do početka Svetskog prvenstva u Kataru, mnogi bez razmišljanja traže po internetu spisak Italije za Mundijal, ali onda se brzo prisete da se aktuelni šampion Evrope ponovo nije kvalifikovao za najveće takmičenje na svetu. Prvak sveta iz 2006. ispao je u baražu porazom od Severne Makedonije i tako propustio drugi uzastopni Mundijal, pa neverovatno zvuči da tamošnji asovi poput Đanluiđija Donarume (23) i Nikola Barele (25) još nemaju nijedan nastup na Svetskom prvenstvu, niti će ga imati pre eventualnog odlaska na SP 2026.
Takođe, zbog rata u Ukrajini simpatije mnogih bile su na strani reprezentacije te zemlje, ali ona nije uspela da se u jako teškom trenutku u domovini domogne najvećeg sportskog takmičenja. Ukrajinci su se nekako kvalifikovali za baraž uz čak šest remija u osam mečeva i sa samo bodom više od Finske, ali su u doigravanju i pored pobede protiv Škotske u polufinalu ipak izgubili u meču protiv Velsa – 1:0. Potom su pokušali da se inicijativom svog saveza "ubace" na Mundijal preko Irana, ali FIFA to očekivano nije dozvolila.
Kada je u pitanju Rusija, ona je takođe izborila mesto u baražu u žestokoj borbi sa Hrvatskom u grupi, ali zbog agresije na Ukrajinu njena reprezentacija je automatski izbačena i zato će ovo veliko takmičenje gledati od kuće, a deluje da će tako biti i sa narednim, Evropskim prvenstvom u Nemačkoj za dve godine.
Ovo je spisak kvalifikovanih timova iz Evrope, naveden hronološki, po datumu na koji se svaka ekipa plasirala na Svetsko prvenstvo: Nemačka, Danska, Francuska, Belgija, Hrvatska, Španija, Srbija, Engleska, Švajcarska, Holandija, Portugal, Poljska i Vels.
Na drugom kontinentu, u Južnoj Americi, kvalifikacije su ponovo sprovedene po "ligaškom" sistemu, u kojem je prva ispod crte ostala Kolumbija – petoplasirana sa Svetskog prvenstva 2014. i devetoplasirana sa Mundijala u Rusiji. Na žrebanju pred početak kvalifikacionog ciklusa ta reprezentacija bila je deseta na svetu (u međuvremenu je pala na trenutno 17. mesto), ali će Katar 2022. gledati od kuće, dok su direktno učešće izborili Brazil, Argentina, Urugvaj i Ekvador. Petoplasirani Peru otišao je u inter-konfederacijski plej-of i u njemu u polufinalu izgubio na penale od Australije, koja je otišla na Mundijal na isti način kao i Kostarika, koja je savladala Novi Zeland 1:0.
U Aziji je 46 zemalja od početka kvalifikacija igralo za mesto na Mundijalu i plasman je izborilo šest ekipa – Katar, kao domaćin, Iran, Južna Koreja, Japan i Saudijska Arabija, kao pobednici grupa i na kraju navedena Australija, kao poslednja koja je to uspela kroz baraž. U odlučujućim grupama nije bilo velike neizvesnosti, osim u meču "četvrte" runde, u kojoj je Australija igrala protiv reprezentacije Ujedinjenih Arapskih Emirata i kroz dramu otišla u nastavak kvalifikacija.
U severnoameričkoj, KONKAKAF zoni, u glavnoj ulozi bila je reprezentacija Kanade, koja se vratila na Svetsko prvenstvo posle 36 godina. Zbog golmana Crvene zvezde Milana Borjana na njeniom golu ta selekcija bila je dosta praćena u Srbiji, pa je mnogima poznato da se kvalifikovala kao prvoplasirana u grupi, iznad tradicionalnih favorita u trokružnom sistemu te zone. U Katar su otišle i reprezentacije Meksika, SAD i navedene Kostarike.
Za kraj, iz Afrike dolazi i jedan od rivala Srbije, Kamerun. "Nepobedivi lavovi" jedna su od pet ekipa sa Crnog kontinenta koje su uspele da se kvalifikuju u trokružnom sistemu. Vizu za put na Mundijal u martu su izvadili i Senegal, Tunis, Maroko i Gana, dok ovog puta na najvećem turniru neće biti Obale Slonovače, Južne Afrike, Egipta, Alžira i Nigerije, svojevremeno pete reprezentacije sveta iz 1993. godine. "Super orlovi" se nisu kvalifikovali za samo dva Mundijala od 1990. godine - 2006. za Nemačku i sada za Katar.