Grad Split odlučio je da na zgradi Banovine, izgrađenoj 1929. u doba Kraljevine Jugoslavije, objavi spomen-ploču u znak sećanja na Saška Gešovskog. On je bio 19-godišnji makedonski vojnik na služenju u Jugoslovenskoj narodnoj armiji i bio je ubijen kao nevina žrtva demonstracija protiv JNA, 6. maja 1991. godine u tom gradu.
Ipak, navijačka grupa Hajduk Splita, "Torcida", oštro se suprostavlja tome i oglasila se saopštenjem: "Gradonačelniče, dogradonačelniče i svi ostali klošari skriveni iza raznih veća, odbora i inicijativa, imamo poruku za vas! Nikada, ali baš nikada, nećemo vam dozvoliti da blatite i cipelarite hrvatske branitelje, njihove porodice i i sve druge Splićane i Hrvate ni da javni prostor koristite za pokušaje odvratnog skupljanja političkih bodova i to na način da obezvređujete vrednosti i žrtve Domovinskog rata postavljanjem spomenika regrutima neprijateljske i zločinačke vojske. Takvim pokušajima, kao ni ćirilici, u Splitu nema mesta! I, verujte nam na reč, ovo vam može ostati samo na pokušaju!".
Na demonstracijama u kojima je ubijen Gešovski ceo svet su obišli video-snimci na kojima se vidi kako okupljeni dave drugog makedonskog vojnika, Svetlančeta Naceva.
Protesti su bili organizovani ispred komande JNA u Splitu, iz okupljene mase je pucano ka pripadnicima JNA i jedan od tih metaka je usmrtio Makedonca. Tom prilikom je ispred zgrade zatečeno oklopno vozilo JNA, iz kojeg je jedan od demonstranata izvukao Svetlanču Naceva i davio ga, ali se Makedonac nekako izvukao. Za razliku od njega, Saško Gešovski nije preživeo taj dan i napad na kasarnu.
Starešina vojnika Gešovskog i Nakova, tada major vojne policije, danas je potpukovnik u penziji i živi u Srbiji. Ovako je u intervjuu za "Politiku" prepričao ubistvo svog vojnika. "Nekoliko demonstranata se popelo na vojni transporter noseći hrvatsku zastavu sa šahovnicom. Jedan od njih je zgrabio za vrat vojnika Svetlančeta Nakova i počeo da ga davi. Deo vojnika istrčao je iz komande u nameri da mu pritekne u pomoć. Među njima je bio Saško Gešovski koga je dok je trčao pogodio metak ispaljen iz mase i on je pao kao pokošen. Svetlanče je nekako uspeo da se iščupa i skloni se u transporter. Ko zna šta bi se dalje događalo da se pukovnik Miladinović nije oglasio preko razglasa i poručio masi okupljenih da će vojska odgovoriti paljbom po Splitu ukoliko se ne povuku. Tek tada su ustuknuli".
Odluku o postavljanju spomen ploče doneta je uz "korekcije" teksta koji bi na njoj bio ispisan.
Splitski aktivista Marko Gaj je predložio da piše: "Saško Gešovski, nevina žrtva prosvjeda održanih 6. 5. 1991. godine.". Ipak, pojedini članovi Komisije smatrali su da se takav natpis može pogrešno tumačiti, pa je sada predloženo novo rešenje, lišeno bilo kakvog konteksta, kao da je stradao u saobraćanoj nesreći.
"Saško Gešovski, Kavadarci, 31. 10. 1971. - Split, 6. 5. 1991. Nesretno stradao 6. svibnja 1991. godine", usvojeni je tekst natpisa, koji je ipak naljutio navijače Hajduka.