Superliga bogatih je živa - postaje Jedinstvena liga: Zemljotres u fudbalu, ovo je kraj Lige šampiona!

Kompanija "A22" koja je stajala iza Superlige bogatih pokrenula je novo takmičenje koje se zove Jedinstvena liga i njime hoće da sruši UEFA takmičenja. Evo kako će to izgledati.

INA FASSBENDER / AFP / Profimedia

Pre tri godine propao je projekat o "Superligi bogatih", međutim najbogatiji klubovi Evrope ne odustaju i žele da se odvoje od UEFA - iako im je već učinjena usluga i promenjen je format Lige šampiona od ove sezone. Sve pominjanija kompanija "A22" koja stoji iza ideje o novom takmičenju iznela je novi plan koji će neke oduševiti - a neke zgroziti.

Zvanično je predat zahtev FIFA i UEFA za ovlašćenje da nastavi sa svojom idejom, jer prema odluci Suda pravde Evropske unije iz decembra 2023. godine - kojom je poništena prvobitna odluka o zabrani "Superlige bogatih" - apsolutno svako novo takmičenje u kojem su kvalifikacije inkluzivne i meritokratske, samim tim i u koje su u skladu sa celokupnim kalendarom utakmica, može biti zvanično registrovano.

A da li će biti, zavisi naravno od klubova koji će imati prostora da razmisle i odluče da li žele da krenu u novu avanturu ili da ostanu verni UEFA i FIFA, što je bio inače slučaj sa svima sem sa Barselonom, Real Madridom i Juventusom.

Šta je nova Jedinstvena liga?


Odmah po imenu vidi se da "bogati" žele da idu ka promeni imidža, tako da su novo takmičenje nazvali Jedinstvena liga, a ono što je važno napomenuti je da bi bila podeljena u četiri lige - Zvezdanu (Star ligu), Zlatnu, Plavu i Sindikalnu.

Zvezdana i Zlatna liga imale bi po 16 klubova, a Plava i Sindikalna - koje su evidentno slabije i namenjene su za klubove koji recimo sada igraju u Ligi Evrope i Konferencijskoj ligi sa po 32. Ni ove lige ne bi bile potpuno jedinstvene kao što je danas to Liga šampiona, nego bi bile podeljene u po grupe od po osam klubova (po dve u Zvezdanoj i Zlatnoj, a četiri u Plavoj i Sindikalnoj).

Ideja je da svi igrali po dva puta sa svakim (kod kuće i u gostima). U prve dve lige četiri najbolje plasirane ekipe iz svake od grupa bi išle u nokaut fazu, dok u onim slabijim po dve iz četiri grupe nastavljale takmičenje. Dakle, odmah bi bili u četvrtfinalu i igrala bi se klasična nokaut runda, kao danas u Ligi šampiona. Interesantno, polufinala i finale bi se igrali na neutralnom terenu, dakle u pitanju je koncept fajnal-fora.

A, kako se kvalifikuje za Jedinstvenu ligu?


Potrebno je još vremena kako bi se čitava ideja proširila među klubovima, ali za sada preliminarni predlog govori da bi se gledala UEFA lista, odnosno evropski koeficijent.

Primera radi, u najjaču Zvezdanu ligu 12 najboljih klubova plasiralo bi se direktno kroz najbolja domaća prvenstva, dva kroz kvalifikacije i dva bi popunili šampioni Zvezdane i Zlatne lige za prošlu sezonu. Preciznije, format ne bi bio zatvoren kao što je to bilo kada je prvi put saopšteno da se planira "Superliga bogatih".

Što se tiče Zlatne lige, devet timova bi se kvalifikovalo kroz domaće šampionate, a sedam kroz kvalifikacije, dok bi u Plavoj to bilo njih 14 - uz 17 kroz kvalifikacije i poslednje mesto prvaku Sindikalne lige.

U nju, koja bi bila najslabija po kvalitetu, ulazilo bi se isključivo kroz kvalifikacije.

Kako vam se čini ta ideja?

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Delije, FK Crvena zvezda, Liga šampiona, Štutgart, koreografija  Kurir