Košarkaši Crvene zvezde pretrpeli su poraz u 10. kolu ULEB kupa od Hapoel Migdala rezultatom 82:94 (21:23, 23:29, 12:21, 26:21) . Neuspehom u poslednjem kolu, uz pobedu Lotomatike u gostima Le Manu (83:67), crveno-beli okončali su prvu fazu takmičenja kao trećeplasirani tim u grupi D sa skorom 5-5.

Prvo mesto pripalo je moskovskom Dinamu (8-2), drugi je Hapoel (7-3), treća je Zvezda, a četvrta Lotomatika (5-5). Ta četiri tima obezbedila su plasman u osminu finala, a žreb za tu fazu takmičenja biće održan u petak u Barseloni.

Mogući protivnici Zvezde su vicešampioni preostale tri grupe: bugarski Lukoil (iz grupe A), Hemofarm (B), FMP Železnik (C). Kao trećeplasirani u prvoj fazi, crveno-beli će biti domaćini prve utakmice zakazane za 31. januar.

Svesni da im pobeda u meču protiv direktnog rivala u Beogradu, može obezbediti bolji plasman i samim tim povoljniji žreb, igrači Hapoela dali su sve od sebe da posle trijumfa u Jerusalimu zabeleže novi trijumf.

Gosti iz Izraela poveli su već u 6. minutu meča (11:9) i do kraja nisu ispuštali prednost. Predvodjen Amerikancima Horasom Dženkinsom (23 poena, šest asistencija) i Tamarom Slejom (22 koša), Hapoel je samo dodavao gas i povećavao razliku, koja je na kraju iznosila 22 poena.

U timu Crvene zvezde istakli su se Milan Gurović sa 24 pogotka i pet skokova i Leri O’Benon, koji je upisao 17 poena.

Trener tima sa Malog Kalemegdana Dragan Šakota prvi put ove sezone ukazao je šansu i Peri Antiću, koji je konačno zalečio povredu stopala. On je na parketu proveo proveo dva minuta i upisao jedan koš.

Šakota je izjavio da je poraz od Hapoela realnost i dobar pokazatelj snage njegovog tima u odnosu na velike evropske ekipe.

"Biće od ovoga dobra kaseta za učenje. Hapoel nam je otvorio oči i opomenuo nas da se ne zalećemo previše sa ambicijama. Možemo mi i bolje, ali realno Hapoel je kvalitetniji tim. Uprkos tome možemo da budemo zadovoljni prikazanim u prvoj fazi I plasmanom u osminu finala ULEB kupa. Ako nam žreb bude naklonjen, a mi odigramo iznad svojih mogućnosti, možda možemo i do naredne runde", rekao je Šakota.

Rajt doneo Hemofarmu drugo mesto u Vilerbanu

Tri pogotka Rašada Rajta sa linije slobodnih bacanja u poslednjem minutu, doneli su Hemofarmu pobedu od 80:78 (15:27, 20:20, 21:14, 24:17) nad francuskim Asvelom i drugo mesto u B grupi ULEB kupa.

Na prvoj poziciji ostala je italijanska ekipa Landi Renco iz Redjo Emilije, koja posle sigurnog trijumfa na gostovanju holandskim Demon Astronautsima takodje ima skor 7-3, ali i bolji koš-količnik u medjusobnim okršajima sa Vrščanima (69:78, 83:62).

"Farmaceuti" će za protivnika u osmini finala dobiti neku od trećeplasiranih ekipa iz preostale tri grupe, a to su belgijski Bri (grupa A), Alikante (C) i Crvena zvezda (D). Prvi meč, 31. januara, igraće u gostima, a sedam dana kasnije boriće se za plasman u četvrtfinale u svom "Milenijumu".

Rajt je sa 20 poena bio najistaknutiji igrač čitave utakmice. Zlatko Bolić postigao je 17, Robert Konli 16, a Vladan Vukosavljević 13 poena za Hemofarm, uz sedam skokova pride. Veteran Milenko Topić nanizao je devet poena i uhvatio osam lopti.

Kod Asvela je najefikasniji bio Amara Si sa 16 poena, ali je na kraju upravo on bio glavni krivac za poraz svog tima.

Pri vodjstvu francuskog predstavnika od 78:77 u 40. minutu, prvo je faulirao Rajta, koji je iskoristio oba slobodna bacanja i preokrenuo na 78:79. Si je potom izgubio loptu, usledio je još jedan prekršaj na plejmejkeru Hemofarma, a ovaj je jednim pogotkom sa penala postavio konačan rezultat.

Preokret “pantera” u režiji Marinovića

Košarkaši FMP Železnika obezbedili su drugo mesto u C grupi ULEB kupa, pošto su u Alikanteu savladali španskog predstavnika Etosu rezultatom 84:78 (24:19, 19:21, 11:20, 30:18).

U kvartetu igrača sa dvocifrenim učinkom opet su se našli Nikola Vasić (16), Branko Cvetković (14), Marko Marinović (13) i Duško Savanović (12, uz 11 skokova), a prvi strelac utakmice bio je bek Alikantea Lorens Luis sa 26 poena.

“Panteri” su završili prvu fazu sa skorom 7-3 i za potencijalne protivnike u osmini finala imaju belgijski Bri (trećeplasirani iz grupe A), francuski Asvel (B) i Crvenu zvezdu (D). Prvo mesto u C grupi još ranije je obezbedio ruski Uniks iz Kazanja (skor 9-1), dok je Alikante zauzeo treću poziciju ispred Šarlroa (5-5) zahvaljujući boljem koš-količniku postignutom u dva medjusobna meča.

Izabranici Vlade Vukojičića pred put u Alikante su znali da će ostati drugi čak i ako izgube sa manje od osam poena razlike. Bez obzira na to, krenuli su furiozno, ubacili sedam od prvih deset šuteva iza linije od 6,25 metara i u 13. minutu stekli prednost od 37:23.

Domaćin je tada preuzeo inicijativu, a Luis, Junjent Oskar i Lusio Angulo bili su najzaslužniji što je u 31. minutu Alikante imao rekordnih “plus 10” - 66:56. I kada to nije očekivao niko u dvorani “Sentro de Teknifikasion”, FMP je za nepuna četiri minuta napravio seriju od 14:0, u okviru koje je Marinović postigao čak 11 poena: trojku, koš i slobodno bacanje, dva penala, koš i slobodno bacanje.

Alikante se trgao, serijom od 5:0 poveo sa 71:70, medjutim, Marinović je opet poentirao posle solo-prodora, Predrag Samardžiski postigao koš i ubacio dodatni penal, a sve dileme otklonio je Vasić dvema uzastopnim trojkama.

Rezultati 10. kola

Grupa A
Estudijantes - Bri 96:87
Alba - Ventspils 91:78
Lukoil - Aris 66:65

Tabela
Aris 7-3
Lukoil 6-4
Eufoni Bri 5-5
Ventspils 5-5
Estudijantes 4-6
Alba 3-7

Grupa B
Astronauts - Redjo Emilija 62:81
Anvil - Panionios 65:58
Asvel - Hemofarm 78:80

Tabela
Redjo Emilija 7-3
Hemofarm 7-3
Asvel 6-4
Panionios 4-6
Demon Astroanuts 3-7
Anvil 3-7

Grupa C
Alikante - FMP Zeleznik 78:84
Uniks - Besiktas 82:58
Sarlroa - Keluz 85:70

Tabela
Uniks 9-1
FMP 7-3
Alikante 5-5
Šarlroa 5-5
Bešiktaš 3-7
Keluž 1-9

Grupa D
Dinamo Moskva - Opel Skajlajners 75:61
Le Man - Lotomatika 67:83
Zvezda - Hapoel 82:94

Tabela
Dinamo 8-2
Hapoel 7-3
C. zvezda 5-5
Lotomatika 5-5
Le Man 5-5
Skajlajners 0-10

(MONDO)