Kada su se krajem marta Crvena zvezda i Partizan sastali u polufinalu plej-ofa ABA lige, jedan od glavnih utisaka ticao se duge pauze između utakmica, koje su igrane na svakih sedam dana.
U seriji za titulu prvaka Srbije dinamika je drugačija, onakva kakva i treba da bude u plej-ofu, tako da je drugi meč (sreda, 19.00, Arena sport 1) na programu nepunih 48 sati posle burne uvodne utakmice, koju je Zvezda dobila rezultatom 98:94.
Sličnost sa prvim duelom ABA polufinala je u velikom broju postignutih poena. Tada je bilo 85:85 u regularnom delu i 106:101 za Zvezdu posle produžetka.
"Moramo da igramo mnogo bolju odbranu. Moj tim nikada nije igrao na 100 poena i finala se ne igraju na 100 poena. Primili smo 26 poena iz kontri, što je mnogo", rekao je u ponedeljak kasno uveče trener crveno-belih Milan Tomić.
Dok je branilac titule bio zadovoljan što je sačuvao prednost domaćeg terena i poveo 1:0 (igra se do tri), u rivalskom taboru su grmeli na sudije, kako isključeni trener Andrea Trinkijeri, tako i predsednik Partizana Ostoja Mijailović.
Crno-beli su između dve utakmice izdali i saopštenje, u kome su poručili da KLS Superliga "ne sme da bude poligon za iživljavanje pojedinaca", ali da će u "interesu srpske košarke iznad svega, nastaviti učešće u finalnoj seriji, sa željom da se ona okonča u najboljim mogućim uslovima, uprkos veoma nezdravoj atmosferi koju su kreirali drugi".
Ako "premotamo film" dva i po meseca unazad, Partizan je pobedom od 70:67 izborio "majstoricu" ABA polufinala, potvrdivši da može ravnopravno da se nosi sa Zvezdom, pa i da je savlada.
Od sedam "večitih" derbija odigranih ove sezone, samo je aprilska "majstorica" (84:63 za Zvezdu) rešena razlikom većom od šest poena!
24. novembar (ABA liga): Partizan - Zvezda 71:77
17. februar (finale Kupa Koraća): Partizan - Zvezda 76:74
3. mart (ABA liga): Zvezda - Partizan 70:68
23. mart (ABA plej-of): Zvezda - Partizan 106:101 (85:85)
30. mart (ABA plej-of): Partizan - Zvezda 70:67
6. april (ABA plej-of): Zvezda - Partizan 84:63
10. jun (KLS plej-of): Zvezda - Partizan 98:94
Ukupno je 5:2 za crveno-bele, ali ako se izuzme pomenuta "majstorica", koš-razlika je samo +12 u njihovu korist.
Naravno, tu je i sasvim realna mogućnost "brejka", kojim bi Zvezda povela 2:0 i tako se sasvim primakla petoj uzastopnoj tituli prvaka Srbije.
Prošle sezone, kada su se "večiti" sastali već u polufinalu KLS Superlige, pa se igralo na dve pobede, crveno-beli su pod vođstvom Milenka Topića slavili pred Grobarima rezultatom 73:81 i dobili seriju 2:0.
Kuriozitet je da je jedan od junaka tog trijumfa bio Stefan Janković, sada prvotimac Partizana...
Partizan - Zvezda drugi meč
Mondo Tema
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Tebe i takvih kao ti se niko ne plaši, Partizan ima preča posla od Kupa": Mijailović oštro odgovorio Čoviću