Velika bura u javnosti digla se zbog davanja srpskog državljanstva košarkašu crveno-belih Kevinu Panteru - koji je pre samo mesec i po dana stigao u redove šampiona.

Zbog ograničenja broja stranaca na Kupu Radivoja Koraća, gde klubovi ne smeju da "prijave" više od četvorice, sve češća je praksa da viđamo instant dobijanje srpskog državljanstva - dakle, ne po standardnoj proceduri koja važi za sve ostale građane.

Tako su pre Kevin Pantera još neki košarkaši dobijali "srpske papire" uoči početka Kupa.

Prošlog februara to je bio Markus Pejdž, "plejmejker" Partizana, koji se tako ni ove godine ne vodi kao stranac u Kupu, dok je u ferbuaru 2018. godine - srpski košarkaš postao Dilan Enis, kanadski košarkaš koji je te sezone nosio dres Mege, pa Crvene zvezde.

Imali smo i primer Adina Vrapca, bivšeg košarkaša Partizana, koji je postao državljanin Srbije zbog "kvote" o strancima u domaćem prvenstvu pošto je imao samo pasoš BiH (2016), dok su iz tabora crveno-belih "naše" papire uzimali još i nekadašnji kapiten kluba Demarkus Nelson (2014), odnosno Čarls Dženkins (2015) koji trenutno "troši" treći mandat na Malom Kalemegdanu.

Anketa

Da li podržavate "instant" davanje srpskog državljanstva košarkašima?


Zbog poslednjeg primera Markusa Pejdža videli smo ljutitu reakciju Ratka Varde prošle godine, dok je ovoga puta "glas protiv" podigao Milan Dozet na svom Twitteru.

"U čemu je poenta pravila o broju stranaca ako strancima dajete naše državljanstvo? Ili ne valja pravilo ili ne valja država...", napisao je nekadašnji košarkaš Crvene zvezde i Partizana koji je karijeru završio 2014. godine.

Da čujemo i vas, da li podržavate davanje srpskih državljanstava košarkašima?