Doktor Dragan Radovanović, lekar reprezentacije Srbije, heroj je našeg nacionalnog tima na Mundobasketu na Filipinima. Naravno, radio je svoj posao, u kojem je veliki stručnjak, ali je svakako neophodno naglasiti da je zbog njegove brze reakcije i pravovremene odluke sprečen mnogo gori scenario u slučaju Boriše Simanića. "Ne znam šta bi bilo da on nije bio tu", iskreno je poručio selektor Svetislav Pešić. Ovako, iako jeste strašno što je košarkaš na Mundobasketu ostao bez bubrega, ali je moglo "da bude mnogo gore".
Višedecenijski doktor reprezentacije Srbije, prethodno Srbije i Crne Gore i Jugoslavije, doktor Radovanović poznat je u našem trofejnom sportu još od devedesetih, kada je bio doktor u FMP Železniku. Za četvrt veka nakon toga, postao je sinonim za medicinsku službu reprezentacije Srbije i olimpijskog komiteta, sarađivao je sa nizom selektora i dočekao i ispratio mnogo velikih asova iz nacionalnog tima. Bio je tu i u Indijanapolisu 2002, kada je SR Jugoslavija postala prvak sveta, a 21 godinu kasnije i dalje je tu, ponovo sa reprezentacijom i sa Svetislavom Pešićem kao deo stručnog štaba u završnici Mundobasketa. Upoznajte se sa lekarom reprezentacije:
Profesor doktor Dragan Gaga Radovanović rođen je 27. avgusta 1960. godine u Beogradu, gde se školovao i završio Medicinski fakultet za manje od pet godina, kao jedan od najboljih studenata. Još tokom studija bio je demonstrator, a na svom putu do zvanja redovnog profesora Medicinskog fakulteta uspeo je da ostvari zvanje najmlađeg profesora u istoriji Katedre za hirurgiju sa anesteziologijom tog prestižnog fakulteta. Autor je više od 150 bibliogradskih jedinica u domaćoj i inotranoj literaturi, napisao je preko 50 radova u celini, 92 izvoda, više poglavlja u više različitih udžbenika iz Hirurgije, samostalni je autor stručne monografije, mentor je većeg broja završenih diplomskih, magistarskih i doktorskih radova i teza, kao i specijalizacija i subspecijalizacija.
Celu profesionalnu karijeru proveo je na Klinici za hirurgiju Kliničko – bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović" na Dedinju gde je od početka angažmana postavljao nove standarde i uvodio nove i revolucionarne operativne procedure. Zapostavljajući svoju primarno zvanje vrhunskog hirurga, obavljao je čitav niz rukovodećih funkcija u bolnici "Dr Dragiša Mišović" – od načelnika odeljenja do vršioca dužnosti direktora bolnice.
Skoro 20 godina nalazi se na mestu Predsednika Crvenog krsta Srbije koji je pod njegovim vođstvom postao jedna od najjačih Nacionalnih društava u Evropi, prema ocenama međunarodnih organizacija Crvenog krsta i Crvenog polumeseca. Na mestu predsednika Zdravstvene komisije Olimpijskog komiteta nalazi se od 2005. godine, a paralelno sa svojim primarnim poslom, nalazio je vremena i da se bavi medicinom sporta. I to je uvek naglašavao da se time bavi iz ljubavi i zadovoljstva, pa je u dva navrata bio i zamenik Šefa Katedre za Sportsku medicinu na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu
Takođe, profesor je nosilac najviših državnih priznanja, Ordena Nemanje prvog reda i Ordena jugoslovenske zastave.
BONUS VIDEO:
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu