Sportski direktor KK Partizan, Zoran Savić, rekao je za litvanski portal "Basketnjuz" da Partizan više neće dovoditi pojačanja ove sezone. "Ne, imamo 15 igrača i nećemo dovesti nikoga. Imali smo mnogo sreće prošle godine da smo imali 13 igrača i izbegli ozbiljne povrede u najvažnijem delu sezone. Sada ih imamo 15 i nadamo se da ćemo biti pokriveni na svim pozicijama ako oni budu zdravi", rekao je Savić, a preneo Mozzart sport.

On je govorio i o izazovima pri formiranju tima i o tome da će situacija s tim u vezi biti još teža ako NBA liga bude proširena za još dve ekipe. "Uvođenje još dva NBA tima znači da će svaki klub dobiti 250 miliona dolara da sastavi tim. U Evropi će to napraviti problem", kazao je on i objasnio teškoće koje i sada ima u potrazi za igračima. "Svi ciljaju iste igrače, a preskupi su igrači na pozicijama plejmejkera i krilnog centra i centra. Nekada znate da ćete platiti cenu koja nije stvarna vrednost tog igrača. Takvo je bilo tržište, a biće još gore sa Dubaijem, Parizom i Londonom".

Kako izgleda potraga za Amerikancima iz Razvojne ("Dži") lige? "Mrzim da gledam Razvojnu ligu! Pre dovođenja igrača, gledam igrače iz njihove poslednje dve sezone. Oni koji su igrali dve godine u Razvojnoj ligi u prve dve profesionalne sezone i oni koji su prethodno igrali četiri godine u NCAA, fizički, potpuno su različiti igrači. U NCAA dosta rade individualno, kako na razvoju veština, tako i na telu. Dok se u Razvojnoj ligi uglavnom igraju. Za velike igrače, prisustvo u Razvojnoj ligi je strašno. Ne vidim zašto igrači žele da idu tamo. Misle da se približavaju NBA, ali svaki NBA tim ima skaute u Beogradu. Generalni direktori dolaze iz NBA i misle da je bolje igrati u Evropi ili Evroligi nego potpisivati dvosmerne ugovore i igrati džabe u NBA".

Zoran Savić i Željko Obradović
Dusan Milenkovic/ATAIMAGES 

"Prošlog leta sam kontaktirao igrače tri, četiri tima Razvojne lige i to je bila katastrofa. Nisu imali pojma o Evropi. Čak se i njihovi agenti plaše da ih ponude evropskim timovima u junu, kako ne bi izgubili posao. Zato igrači više vole da sačekaju da se završe predsezonski kampovi u NBA, sačekaju rezove, možda onda odluče da dođu u Evropu. Iako mnogi i dalje idu u Razvojnu ligu. Pritom, ne govorimo o igračima od 23, već onima koji imaju 25 ili 26 godina, koji nisu igrali u NBA šest godina. A osećaju se kao NBA igrači. Ti dvogodišnji ugovori im nisu pomogli da postanu bolji", rekao je on.

Zoran Savić ima bogato igračko i funkcionersko iskustvo u košarci, jer je nakon odlaska u penziju 2002. postao generalni menadžer Fortituda, potom je bio i "dži-em" Barselone, a nakon još jedne epizode u Fortitudu postao je sportski agent na čelu "Inviktus" agencije. U martu 2021. postao je sportski direktor Partizana i par meseci kasnije dočekao je u klubu povratak Željka Obradovića, sa kojim je formirao tim koji je prošle sezone igrao u plej-ofu Evrolige i osvojio titulu ABA lige posle devet godina.

MONDO/Pavle Knežević Zoran Savić u Partizanu

(MONDO/Mozzart sport)