Košarkaši FMP pobednici su ovogodišnje Gudjir lige, pošto su u finalu u Sarajevu savladali Partizan 73:72 (14:15, 22:14, 22:22, 21:15).

Najefikasniji u redovima pobedničkog tima bili su Marko Marinović i Bojan Krstović sa po 15 poena, dok je koš manje upisao Duško Savanović.

Kod Partizana najbolji strelac bio je Uroš Tripković sa 17 pogodaka, a po 14 koševa zabeležili su Vontigo Kamings i Dejan Milojević.

Početak velikog finala obeležila je rezultatska klackalica, jer su oba tima bila uspešna u ofanzivi, a odbranama je bilo potrebno malo vremena kako bi se konsolidovale. Prvo osetnije vodjstvo od četiri poena (14:10), crno-beli su stekli u sedmom minutu, kada su igru aktuelnog šampiona nosili Luka Bogdanović i Dejan Milojević. Ipak, u samom finišu deonice FMP je uspeo da se vrati u igru i na odmor ode sa samo jednim pogotkom deficita (15:14).

U uvodna dva minuta drugog perioda oba tima su promašila po nekoliko šuteva, a posebno su se istakli košarkaši ekipe iz beogradskog predgradja, koji su prvu trojku dali iz devetog pokušaja i to u 15. minutu. Kod vodjstva 21:19, crno-beli su iz neobjašnjivih razloga stali, usledila je serija FMP-a od 10:0, kada su se razigrali Krstović i Cvetković i doneli svom timu prednost od devet poena (34:25 i 36:27).

Igra Partizana u finišu druge četvrtine bila je potpuno bezidejna, a dodatni problem predstavljale su i lične greške, jer su Milojević i Šuput treće penale zaradili već u 17. minutu.

Drugo poluvreme izabranici trenera Duška Vujoševića počeli su furiozno, Uroš Tripković pogodio je dve "trojke", Vontigo Kamings vezao je nekoliko poena, a Partizan je uspeo da stigne do izjednačenja (41:41 u 24. minutu). Šampion SCG je u tom trenutku, medjutim, ponovo stao, što su košarkaši FMP-a znalački iskoristili, na terenu su briljirali su Marinović i Krstović i "panteri" su se ponovo odlepili na devet poena viška (56:47). Partizan je i u trećem kvartalu imao problem sa ličnim greškama, Milojević i Šuput zaradili su četvrti, a Petar Božić treći penal.

Završnu četvrtinu "trojkom" je otvorio Uroš Tripković, a nakon koša Dejana Milojevića u 32. minutu crno-beli su prišli protivniku na tri poena zaostatka (59:56). Četiri minuta pre kraja susreta, pri vodjstvu FMP-a 62:60, susreta Milojević je najpre dobio petu ličnu grešku, a potom i tehničku.

U samom finišu "razgoropadjeni" Duško Savanović je vezao sedam poena, ali su crno-bele u životu održali Predrag Šuput i Uroš Tripković. Poslednji minut, kod rezultata 69:69 doneo je penal završnicu, u kojoj su četiri od šest penala iskoristili igrači FMPaa, dok je Tripković pogodio samo jedno od četiri slobodna bacanja.

Partizan je u poslednjem napadu imao priliku da izbori produžetak, ali je šut za tri poena promašio Šuput, Peković je pogodio ispod koša, što je bilo dovoljno samo za minimalan poraz 73:72.

FMP-u je ovo drugi trijumf u Gudjir ligi, prvu titulu osvojili su pre dve godine u Zagrebu, dok je crno-belima meč u Sarajevu bio drugo uzastopno izgubljeno finale.



Vukoičić: Zaluženo do trofeja, hvala publici

Trener FMP Železnika Vlada Vukoičić nakon utakmice ocenio je da su "panteri" zasluženo stigli do trofeja, zahvalivši se sarajevskoj publici na podršci.

"Publika je imala ogroman udeo u našoj pobedi i osvajanju titule. Ovo je bila teška i ne toliko lepa utakmica, ali takvi su svi mečevi koji, poput današnjeg, ulaze u košarkašku istoriju. Zasluženo smo osvojili takmičenje i to je velika nagrada za vredan rad i trud, koji smo uložili u regularnom delu lige", rekao je Vukoičić i dodao da su košarkaši Partizana fer i korektnom igrom doprineli da finalni meč bude zanimljiv.

Vukoičić nije želeo da komentariše sudjenje, jer, kako je rekao, "postoje propisi takmičenja koji to ne dozvoljavaju".

Jedan od najboljih igrača FMP-a Marko Marinović složio se da je sarajevska publika imala veliki udeo u pobedi njegovog tima i naveo da je trijumf u Sarajevu veliki podstrek za mladu ekipu iz beogradskog predgradja.

"Mi smo u Sarajevo došli da iz prikrajka uzmemo trofej i niko nije iskreno verovao da to možemo da učinimo. Ipak, uspeli smo da iznenadimo sve i pobedimo, a veliku podršku pružila nam je sarajevska publika. Ovo nam je veliki podstrek i nadam se da će biti još pehara u našoj riznici", naveo je Marinović.

Centar "pantera" Mile Ilić nije mogao da sakrije zadovoljstvo zbog trijumfa u Sarajevu, dodavši da su ambicije FMP-a da i u domaćem šampionatu "sedne na tron".

"Ovo je neverovatan osećaj, osvojio sam treći trofej u dresu FMP-a. Malo smo se uplašili u poslednjoj četvrtini, kada je Partizan počeo da nas stiže, ali smo na kraju zasluženo slavili. Pehar osvojen u Sarajevu, medjutim, nije jedini na koji pucamo ove sezone. Ambicija nam je da konačno i u našem prvenstvu osvojimo trofej prvaka", rekao je Ilić.

Sličan komentar nakon finalnog meča imao je i Duško Savanović, koji se takodje zahvalio sarajevskoj publici na podršci.

"Kada bismo u našem prvenstvu imali ovakve navijače, siguran sam da bi bili najbolji tim u zemlji", kratko je rekao Savanović.

Duško Vujošević: Skandalozno sudjenje

Trener Partizana Duško Vujošević rekao je nakon utakmice da su glavnu ulogu u meču imale sudije Redžep Ankarali iz Turske i Izraelac Bahar, koje su u odlučujućim trenucima oštetile šampiona SCG.

"Čestitam FMP-u, koji je iz meča u meč igrao sve bolje, ali sudjenje na turniru bilo je skandalozno. U odlučujućim trenucima meča postojao je različit kriterijum, a naročito su se istakli ovaj Turčin i Izraelac. Liga sa ovakvim sudjenjem nema perspektivu, a ja ne mogu da ćutim kada smo na celom turniru igrali pet protiv sedam", rekao je Vujošević i dodao da "komesar Gudjir lige za sudijska pitanja Danko Radić očigledno ima nešto protiv Partizana ili je sa nekim u dilu".

Odgovarajući na pitanje novinara, da li bi, da se on pita, Partizan i naredne sezone igrao ovo regionalno takmičenje, Vujošević je rekao:

"O tome odlučuje klub, ali da se ja pitam, sigurno ne bismo učestvovali. Partizan ima veliku tradiciju i ne može da bude poligon za nečije iživljavanje", naveo je Vujošević.

Igrači Partizana nisu sačekali svečanu ceremoniju dodele trofeja, uprkos molbama spikera da crno-beli, ipak, ostanu na terenu.

Nakon meča, novinari okupljeni ispred svlačionice crno-belih bili su primorani da pola sata čekaju na izjave, a potom je menadžer Partizana Mladjan Šilobad konačno izašao i predstavnicima sedme sile saopštio je da je njegovim igračima zabranjeno da kažu bilo šta.

Ipak, od košarkaša crno-belih jedino je Petar Božić čestitao protivniku na pobedi i zasluženom slavlju.

(Izveštač MONDA iz Sarajeva Mirjana Šegan, foto ABA)