Šej Gildžes-Aleksander dobiće MVP priznanje, ali mnogim navijačima se to neće dopasti. Osim što je Nikola Jokić imao mnogo bolju sezonu, Kanađanin će biti najbolji igrač lige jer jednostavno ima bolji tim, a i to će biti njegovo prvo priznanje, te je zbog toga, verovatno, dobio prednost. Međutim, komentari na društvenim mrežama govore da mnogi navijači negoduju zbog načina igre Gildžer-Aleksandera.
Loši komentari na račun Kanađanina prouzrokovani su njegovim načinom igre. Protekcija sudija i česta simulacija faulova izazivaju nervozu kod ljubitelja košarke, pa mečevi posle kojih se neprestano gleda u flopinge ostavljaju gorak ukus. Recimo, u susretu protiv Minesote Okloahoma je slavila 114:88, dok je Šej bio najefikasniji igrač u oba tima i meč je završio sa 31 poenom i devet asistencija.
Evo kako izgledaju situacije u kojima Šej Gildžes-Aleksander iznuđuje faulove:
Međutim, to nije ono što je privuklo pažnju navijača, već njegovih 14 slobodnijih bacanja, za koje navijači smatraju da su uglavnom poklonjena. Zbog toga su društvene mreže preplavljene različitim akcijama Oklahome u kojima je Kanađanin glavni akter, a na kojima se jasno vidi da igrač koji ga čuva nije napravio faul, bilo kakav kontakt ili da je reakcija Šeja prenagla.
Neki od komentara glasili su: "Drago mi je što ljudi gledaju neuspeh Šeja Gildžesa-Aleksandera na nacionalnoj televiziji. Ovo je šala, ovo vam pomaže da shvatite zašto NBA gubi rejting; Zbog ovakvih stvari niko ne gleda NBA; Šej je najzaštićeniji igrač u istoriji NBA; Kako je ovo faul; Dajte im odmah titulu; NBA mora da popravi ovo", samo su neki od kritika na račun Oklahome i Gildžes-Aleksandera.
Na kraju, zaključak je u tome da Kanađanin nije kriv što provocira faulove, već zato što njegov sistem igre funkcioniše. To je dokazano u meču protiv Minesote, a kako stvari stoje ovaj tretman će biti još dugo aktivan, osim ako NBA liga napokon ne reaguje. Dok s druge strane, možemo da se prisetimo meča protiv Klipersa u kojem je Nikola Jokić sa linije penala šutnuo svega dva puta u toku meča, igrao je skoro celu utakmicu i jednostavno je nemoguće, ali i nepravedno da trostruki MVP ne dobija dovoljno pažnje kao Šej.
Ko još igra na sličan način?
Način igre Šeja Gildžesa-Aleksandera pomalo izluđuje navijače, ali on svakako nije "izmislio" flopinge. Pre njega su mnogi drugi igrači to radili, a u svežijoj NBA istoriji svakako su vredni pomena Džejms Harden i Tej Jang. Zbog takvog načina igre još početkom sezone 2021/22 NBA liga je najavila "interpretativnu promenu u suđenju otvorenih, naglih ili abnormalnih poteza ofanzivnih igrača sa loptom koji nisu košarkaški u nastojanju da iznude faulove".
Takođe, NBA liga je u sezoni 2022/23 uvela tehničku grešku za floping na robni period od godinu dana, da bi naredne sezone postala trajna. Može se reći da su sve mere uvedene relativno skoro, što ostavlja prostor za pitanje - da li se sudije još nisu navikle ili jednostavno Šej ima protekciju koji drugi igrači nemaju?
Bonus video: