Pre 20 godina u ovo vreme, Srbija se nalazila u (neobjavljenom) ratu i na ivici uvođenja sankcija od strane Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

U isto vreme, mogla je da se podiči šampionima Evrope u najpopularnijim kolektivnim sportovima - fudbalu i košarci!

Crvena zvezda u tom trenutku je bila aktuelni osvajač Kupa šampiona posle trijumfa u Bariju - mesec dana kasnije naslediće je Barselona - dok su košarkaši Partizana tek "pokorili" kontinent, savladavši milanski Filips i Huventud iz Badalone na Fajnal foru u Istanbulu.

Svečano obeleživši dve decenije od najvećeg uspeha u istoriji, crno-beli su podsetili koliko su veliki klub, ali se istovremeno nametnulo pitanje koliko je u realnosti utemeljena želja da se još jednom uradi ono što je pošlo za rukom generaciji Đorđevića, Danilovića, trenera Obradovića i drugih.

Željko Obradović rekao je da je "siguran" da će se to dogoditi, ali je većina anketiranih u ponedeljak uveče izrazila blagi do umereni pesimizam po tom pitanju.

"Ponosan sam na Partizan, ali taj uspeh će se vrlo teško ponoviti. Košarka nam je dosta pala, mada Partizan relativno dobro igra u Evroligi... S obzirom na današnji kvalitet, mora mnogo da se radi, jer je pitanje kada ćemo opet imati igrače kakvi su Sale i Sale", rekao je Dražen Praja Dalipagić, misleći na tadašnji najbolji bekovski par u Evropi, Aleksandra Đorđevića i Predraga Danilovića.

Dragan Kićanović, još jedna legenda kluba, zaslužan za dovođenje mnogih budućih asova u Humsku 1 (pomenimo Divca i Obradovića), smatra da je uspeh iz 1992. bio "kao iz bajke", a da bi danas bilo mnogo teže ostvariti ga, jer se masa stvari promenila u korist bogatih.

"Sistem takmičenja u Evroligi je poremećen, to je ono što ja zovem 'španska privatna liga'. Ja, na primer, volim Italijane. Navijam za Sijenu, a u njoj igra 11 stranaca. Iz tog razloga je teško ponoviti uspeh kakav su pre 20 godina napravila dečurlija, sa novim, neiskusnim trenerom", smatra Kićanović.

Duško Vujošević sa klupe je predvodio crno-bele na dva Fajnal fora, ali je u oba slučaja - Gan 1988. i Pariz 2010 - zaustavljen u polufinalu.

On je u ponedeljak konstatovao da je dobro "što imamo šta da obeležavamo". Ipak...

"Lepo je naći se u ovakvom društvu i podsećati se, ali još lepše je stvarati uslove i motive za nova stremljenja. Svako učešće na Fajnal foru je uspeh, a osvajanje titule... Bio bih zadovoljan kada bi nam to (plasman među četiri - prim. aut) ponovo uspelo nakon pauze od desetak godina, kao poslednji put", sa osmehom je izjavio Vujošević.

Za razliku od predsednika Srbije Borisa Tadića i gradonačelnika (uz to i predsednika KSS) Dragana Đilasa, koji su se zbog obaveza u predizbornoj kampanji zahvalili na pozivu da prisustvuju Partizanovoj proslavi, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić nije mogao da se ne pojavi u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Podsetimo da je upravo Dačić bio poslednji predsednik KK Partizan pre petooktobarskih promena, nakon kojih je ustupio mesto tandemu Divac - Danilović.

"Danilović i ja razgovaramo kako da taj trijumf u Evroligi ne bude izolovani slučaj, već da Partizan bude sistem i radionica za stvaranje mladih igrača - ali, ne samo za prodaju! Da bi Partizan u kontinuitetu bio uspešan na međunarodnoj sceni, neophodna je i pomoć države. Jednom u 50 godina desi se da neko na ovaj način postane prvak Evrope", osvrnuo se Dačić na rezultat iz 1992.

Bek šampionskog tima, sada uspešan košarkaški menadžer Vlada Dragutinović, na kraju je ocenio da za novi podvig "mora da se potrefi nekoliko stvari", kao što se umalo dogodilo pre dve sezone.

Kao i FK Crvena zvezda, KK Partizan i Grobari nastaviće da slave svoj jedini uspon na krov Evrope. Da slave, maštaju, naporno rade i nadaju se boljim vremenima. Vera u najviše domete se podrazumeva, jer bez nje je sve uzalud...

(MONDO/agencije, foto: kkpartizan.rs)