Na skupštini preduzeća Sidro, osnivača i organizatora košarkaške regionalne Gudjir lige, održanoj u Splitu, odlučeno je da ovo takmičenje od sezone 2006/07 dobije prvaka posle plej-ofa, što znači da se ukida završni turnir, na kom su prvobitno nastupala po četiri, a u poslednje dve sezone po osam timova.

Na kraju regularnog dela, četiri prvoplasirane ekipe odigraće polufinalne i finalnu seriju na dve pobede. Sezona 2006/07 počinje 30. septembra. Pobednik Gudjir lige igraće Evroligu u sezoni 2007/08, a tri najbolje plasirana kluba izuzev pobednika ULEB kup.

Na skupštini Sidra takodje je odlučeno da Crvena zvezda i Partizan postanu suvlasnici preduzeća. Do sada su to bili Olimpija, Cibona, Budućnost, Bosna, Split i Zadar.

Naime, kada je Sidro osnovano, po 20 odsto akcija su dobili Olimpija, Bosna, Cibona i Budućnost, dok je preostalih 20 odsto podeljeno četvorici akcionara, a to su Zmago Sagadin, Roman Lisac, Rado Lorbek i Josip Bilić.

U medjuvremenu je Cibona podelila svojih 20 odsto sa Zadrom i Splitom, tako da svaki klub ima po 6,66 odsto akcija, a sada je podgorička Budućnost podelila svojih 20 odsto sa Zvezdom i Partizanom, tako da svaki od ta tri kluba takodje ima po 6,66 odsto akcija. Olimpija i Bosna same se nalaze u posedu po 20 odsto akcija.

Srbija sa pet predstavnika od 2007?

Utvrdjen je i novi sistem odredjivanja broja predstavnika koje će zemlje u regionu imati u sezoni 2007/2008.

Prema njemu, Srbija, Hrvatska i Slovenija kreću od osnovna dva kluba, a Bosna i Hercegovina sa jednim. Budućnost i Rabotnički će dobiti "vajld karte" ukoliko ispune tehničke uslove.

Zemlja sa najboljim koeficijentom u sezoni 2006/07 dobiće još dva mesta povrh polazne kvote, a druga i treća po jedno. Poslednje mesto pripašće zemlji koja je u sezonama 2005/06 i 2006/07 ostvarila najbolji učinak, što Srbiju dovodi u mogućnost da jeseni 2007. u Gudjir ligi startuje sa čak pet timova!

Veoma lako mogao bi da bude realizovan sledeći scenario: Srbija pet, Hrvatska tri, Slovenija dva, BiH dva, Crna Gora jedan i Makedonija jedan predstavnik.

Novi direktor preduzeća Sidro je Roman Lisac, koji će na tom mestu zameniti Radu Lorbeka, dok je Mirsad Milović (Bosna) reizabran da još dve godine obavlja funkciju predsednika skupštine Sidra.

(MONDO, foto: ABA, MN Press)