Uvek imamo talente, beležimo dobre/odlične rezultate na velikim takmičenjima, ali dobijamo malo igrača koji naprave solidnu karijeru na klupskom nivou. O vrhunskim dometima da i ne govorimo.
Kao jedan od uzroka, koji stoje iza takvog trenda, označava se slabo nacionalno takmičenje.
Perspektivnim mladićima najviše bi odgovaralo nešto između pritiska i zahteva koje podrazumeva igranje u Partizanu, Zvezdi ili Radničkom i niskokvalitetne lige, kakva je Prva muška liga Srbije.
Međutim, takvih klubova, koji su "u sredini", gotovo da i nema. Potpuno usamljena na tom polju je Mega Vizura, možda sa izuzetkom FMP Železnika, koji je razvojni tim Crvene zvezde Telekom.
Svesni da će ovde teško dobiti pravu šansu i uslove za razvoj, a istovremeno uviđajući da ni odlazak u Evropu sa 17-18 godina nije najsjajnije rešenje, srpski talenti sve masovnije se okreću američkim srednjim školama i univerzitetima, koji im pored sporta nude i kvalitetno obrazovanje.
Poslednji primer je Aleksa Jugović, do letos plejmejker juniora Partizana, koji je posle Evropskog prvenstva u Letoniji otišao na "haj skul" Hamilton u gradu Čatanuga (savezna država Tenesi).
Nije mu trebalo mnogo da se nametne igrama i pristupom, pa je u januaru obezbedio stipendiju univerziteta Tenesi Tek, gde će igrati za "zlatne orlove".
"Primarni cilj po dolasku u SAD mi je bio da zaslužim stipendiju nekog koledža i to mi je uspelo nakon samo dva meseca", rekao je Jugović lokalnim medijima.
Sada je zajedno sa Vasilijem Pušicom - jednim od lidera U-18 reprezentacije - u srednjoj školi Sanrajz u Vičiti (savezna država Kanzas).
Mada to još nije zvanično, Ristić će od jeseni biti na univerzitetu Arizona, među popularnim "divljim mačkama". Igrači potekli sa tog koledža ukupno su osvojili 13 NBA šampionskih prstenova, a otkako je draft 1989. godine skraćen na dve runde, Arizona je dala čak 31 NBA igrača.
Vasilije Pušica trenutno razmatra ponude nekoliko univerziteta, Luka Anđušić (U-19 reprezentativac i mlađi Danilov brat) trebalo bi da ode na Saut Alabamu... I to su samo oni poznatiji igrači, inače ih ima na desetine.
Od starijih momaka, koji su sa "orlićima" pravili uspehe na prvenstvima Evrope i sveta, centar Stefan Nastić je na univerzitetu Stenford, "četvorka" Marko Gujaničić na Džordž Mejsonu, a bek Petar Torlak na Ist Karolajni.
Čak i ako niko od njih ne izraste u košarkaškog asa, sa 20 i "kusur" godina će svi imati diplome u džepu i biti živi i zdravi. Svakako u boljoj poziciji od njihovih vršnjaka, koji za par stotina evra mesečno brane boje srpskih prvoligaša, treniraju u hladnim salama i pitaju se šta će raditi sutra.
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu