Košarka

Portoriko - Italija: Oproštaj za SVE pare, sa plus 26 u produžetke!

U predigri evropskog "klasika" u Vuhanu bilo je prilično zabavno...

Portorikanci i Italijani žestoko su se borili danas u Vuhanu u nameri da #Mondobasket ne završe porazom.

Odluka je u rezultatski nevažnom meču 3. kola naše Grupe J "pala" u produžetku: Portoriko - Italija 89:94, 83:83 (24:13, 22:13, 18:24, 19:33).

"Azuri" su tako izbegli i treći poraz u nizu, posle onih od Srbije na zatvaranju prve i Španije na otvaranju druge faze turnira, usled kojih su ostali bez šansi za plasman u četvrtfinale i pre poslednje utakmice u grupi.

A, to je bio meč sa ekipom Portorika, koja će učešće na #Mondobasketu pamtiti po pobedama nad Tunisom (67:64) i Iranom (83:81), izvojevanim u dramatičnim završnicama mečeva prve faze takmičenja.

U prvoj utakmici dana, Rusija se časno oprostila od učešća na #Mondobasketu.

Ukoliko želite da učestvujete u anketi posetite Mondo Pređi na sajt

Ekipa koja je 48 sati ranije doživela poraz od 43 razlike u susretu sa "orlovima", bolje je otvorila susret, povela 24:13 u prvoj i 46:22 u drugoj četvrtini, što je bio nagoveštaj mučnog i nedostojnog "odlaska" Italijana kućama.

Međutim, izgleda da je selektor "azura" Romeo Saketi pronašao prave reči tokom razgovora sa igračima u svlačionici, pa se na parket prazne dvorane u kojoj će uskoro početi derbi grupe između Srbije i Španije vratila neka druga selekcija, koja je - malo po malo - smanjivala razliku i na kraju uvela susret u dodatnih pet minuta.

"Kambek" Italijana započet je pri rezultatu 59:33, odnosno na 26 razlike za Portoriko sredinom treće četvrtine.

Portoriko 94:89

Do početka poslednje deonice ekipi selektora Edija Kasijana ostalo je 14 poena prednosti (64:50), izjednačenje je usledilo na 5:18 do kraja (68:68), a nepuna dva minuta kasnije na semaforu je pisalo 70:77 u korist Saketijevog tima.

Računajući od rezultata 59:33, bila je to serija 11:37, koja međutim nije "slomila duh" portorikanskog tima, naprotiv.

"Azuri" su mogli da završe meč i u 40 minuta igre da pri vođstvu 79:83, na svega 31 sekund do kraja, nisu dopustili Anhelu Rodrigezu da pređe teren za šest sekundi, položi loptu u koš i to uz faul Amedea Tesitorija.

Italija će završiti turnir na pozicijama 9, 10, 11 ili 12, dok će Portoriko kući kao 13, 14, 15. ili 16. na svetu - u zavisnosti od raspleta u ostalim grupama.

U dodatnih pet minuta, odmorniji i sa više upotrebljivih igrača, Italijani su konačno preko Marka Belinelija i Avudua Abasa rešili pitanje pobednika i sa skorom 3-2 završili učešće na još jednom Svetskom prvenstvu na kom nisu osvojili prvu medalju u istoriji.

Italija ima dva olimpijska srebra (1980, 2004), dva evropska zlata (1983, 1999), četiri evropska srebra (1937, 1946, 1991, 1997) i četiri evropske bronze (1971, 1975, 1985, 2003), ali nijedno odličje osvojeno na FIBA svetskim prvenstvima.

Portoriko: Balkman 14, 7 sk, 3 ukr, Braun 13, 6 sk, 3 as, Klemente 9, 9 sk,Uertas 11, 1/7 za tri, Rodrigez 13, 4 sk, 5 as…

Italija: Abas 14, 8 sk, Belineli 27, 6 sk, 3 as, Biliga 10, 6 sk, Galinari 22, 6 sk, 5 as, 4 izg, Haket 3 (0/4 za dva, 0/1 za tri), 4 sk, 4 as, 4 izg, Tesitori 12 (6/6 za dva)...