Bogdanović i "orlovi" rešetali, ČASTAN poraz Amera! Idemo na peto mesto!

Srbija ubacila 15 trojki, za prvu pobedu nad SAD posle Indijanapolisa 2002. Uzbudljiv meč uprkos +25 za naš tim u prvoj četvrtini. U subotu od 14.00 protiv Češke ili Poljske.

Srbija - SAD 94:89 Mundobasket 2019
Izvor: Youtube/FIBA

Prvi trijumf nad selekcijom SAD od legendarnog četvrtfinala SP u Indijanapolisu 2002. ostvaren je zahvaljujući šutu za tri poena 15/31, koji je naročito u prvoj četvrtini bio vanserijski - 8/9, uključujući Bogdanovićevih 4/4 u prva četiri minuta.

Amerikanci su bili potpuno van ritma, promašivali su šut za šutom, pa je Srbija dobila uvodnu deonicu neverovatnim rezultatom 32:7 (negativni rekord SAD na šampionatima sveta).

Tim Grega Popovića počeo je da se zahuktava već na početku druge četvrtine, napravili su seriju 9:2 i vratili samopouzdanje, dok su "orlovi" počeli da komplikuju u napadu i postali nemi posmatrači u odbrani.

Na poluvreme se otišlo sa samo četiri poena razlike (44:40), dok su u trećoj deonici Amerikanci prišli na 61:59 i 64:61, imali šut za izjednačenje, ali Srbija nije dala vođstvo nijednog trenutka.

Važne šuteve pogodili su Lučić i Bogdanović, zatim i Bjelica, uz jednu odličnu odbranu (blokada Kembi Vokeru), kojom je omogućio Vasiliju Miciću da u 36. minutu iz kontre poveća na 85:72.

Uprkos ubedljivom vođstvu, "orlovi" su bili pod pritiskom do tridesetak sekundi pre kraja, jer su aktuelni olimpijski i još tri dana svetski šampioni uporno nadirali, želeći da izbore bar produžetak. Ali, Jokić je sa linije za slobodna bacanja otklonio sve dileme.

Bravo, "orlovi"!

Treba reći da je ekipa SAD nastupila bez "rovitih" Markusa Smarta i Džejsona Tejtuma, ali je Đorđević bio fer, pa je takođe skratio rotaciju i nije uvodio u igru Miroslava Raduljicu, Marka Gudurića i Stefana Birčevića.

N A J A V A

Izvor mondo.rs
14:55

Tu smo!

94:88 (40. minut) Jedno bacanje Bogdanovića, jedno Herisa, pa dva Jokića. To je definitivno to! Srbija će u subotu od 14.00 u Pekingu igrati za peto mesto na svetu, protiv Češke ili Poljske.

14:50

Ma, dajte...

91:87 (40. minut) Dve trojke Amera (Barns i Voker), obe posle ofanzivnih skokova. Još minut do kraja.

14:47

Bogdan rešava!

91:81 (38. minut) "Vezana" četiri poena našeg beka, ukupno 27 na utakmici. "Plus 10" tačno dva minuta pre kraja moralo bi da bude dovoljno za pobedu.

14:45

Nije rešeno

87:81 (38. minut) Više nego prepolovljena prednost od pre dva minuta. Tajm-aut Đorđevića.

14:40

+13

85:72 (36. minut) Bjelica blokira Kembu Vokera na isteku napada, Micić zakucava u kontri.

14:39

Bjelica!

81:70 (34. minut) Amerikanci su bacanjima Barnsa prekinuli seriju "orlova" 7:0 na početku četvrte četvrtine, a onda je Bjelica ubacio 15. trojku za nas!

14:35

14:34

Bravo, Luča!

78:68 (33. minut) Promašio je dva slobodna bacanja, a onda pogodio važnu trojku! Šutira 3/3.

14:27

Kraj treće četvrtine - 71:68

Promašaji Bogdanovića i Micića, nismo uspeli da se "odlepimo". Ipak, nijednog trenutka nismo ispustili vođstvo. Najbolji strelci: Bogdanović 23 poena, Lučić 12.

14:23

Neoprezni Bjelica

69:66 (29. minut) Midlton je presekao pas na liniji tri poena i imao otvoren put ka našem košu.

14:21

Ne daju Bogdan i Lučić

67:61 (28. minut) Sedma trojka Bogdanovića, pa druga Lučića. Amerikanci su prethodno promašili šut za izjednačenje.

14:17

Dišu nam za vrat

61:59 (26. minut) Trojke Vokera i Mičela, utakmica je sada "na jednu loptu". Serija 0:8!

14:13

E, sad nema greške!

61:51 (25. minut) Peta, pa šesta trojka Bogdanovića.

14:09

Lučić i Jokić dižu procenat

53:47 (23. minut) Dve trojke "orlova", nakon što u drugoj četvrtini nisu postigli nijednu... Ipak, samo jedna, pošto je Jokić nagazio liniju bukvalno milimetar ili dva.

14:00

Statistika

Amerikanci celu prvu četvrtinu nisu mogli ništa da pogode, ali na poluvremenu je procenat šuta iz igre izjednačen: Srbija 47, SAD 47. Trojke 8/16 Srbija (0/7 u drugoj četvrtini), SAD 5/12.

Lista strelaca: Bogdanović 14, Lučić 6, Micić 6, Bjelica 5, Milutinov 5, Jović 5, Jokić 3 - Midlton 10, Tarner 9, Voker 8, Barns 4, Mičel 4, Braun 3, Plamli 2.

13:57

Negativni rekord SAD

13:50

Od +25 do samo +4 za 10 minuta

44:40 kraj prvog poluvremena! Amerikanci su uzvratili gotovo istom merom i od egzibicije "orlova" smo vrlo brzo došli do izjednačene utakmice.

13:47

"Upis" Jokića

43:38 (19. minut) Tek u finišu prvi šut i prvi poeni Nikole Jokića. Ali, Tarner postiže trojku, zatim Voker blokira Micića, a Midlton "cepa" mrežicu sa sedam metara. Serija 0:6.

13:41

Naši su počeli da "umiru" u lepoti

36:26 (17. minut) Previše se traži ekstra pas... Mnogo promašaja posle sjajne prve četvrtine, a Amerikanci igraju sve ozbiljnije. Trojka Midltona na isteku napada, pa zakucavanje Tarnera i Đorđević traži drugi tajm-aut. Sa +25 smo pali na samo +10.

13:37

Za uspomenu i dugo sećanje

Semafor Srbija - SAD prva četvrtina 32:7, Mundobasket 2019
Izvor: MONDO/M. Šolak

13:35

Povratak Amerikanaca

34:16 (13. minut) Serija 2:9, započeta trojkom Brauna, a sada i Mičel polako dostiže "radnu temperaturu".

13:33

13:31

Nesportska lična Bjelici

34:14 (12. minut) Zbog faula nad Plamlijem, kog je zakačio rukom po licu.

13:23

Bjelica za kraj! Kakva igra Srbije!

Neverovatnih 32:7 na kraju prve četvrtine!? Čak osam trojki "orlova" iz devet pokušaja. Bogdanović 12 poena, Lučić 6, Micić 6...

13:21

Kraj serije 15:0

29:7 (10. minut) Bogdanović je "pokvario" stoprocentan učinak Srbije u šutu za tri, Midlton prekinuo seriju od 15:0, a Micić onda ubacio sedmu trojku.

13:17

I Micić i Jović pogađaju za 3

26:5 (8. minut) Trojke naših 6/6, dok Amerikanci iz igre ukupno gađaju 2/11.

13:10

Četvrta trojka Bogdanovića

20:5 (6. minut) Bez promašaja! Potom i DVA PUTA po tri slobodna bacanja Lučića, za neverovatnih +15

13:07

Uh, kakva serija "BB"

11:2 (3. minut) Tri trojke našeg najboljeg strelca!

13:05

Ovako je bilo tokom intoniranja himni

13:03

Startne petorke

Jović, Bogdanović, Lučić, Jokić, Milutinov - Voker, Mičel, Heris, Barns, Tarner.

12:47

Greg Popović više puta je bio gost Beograda i KSS

Poslednji put prošle godine, na kampu "Košarka bez granica".

12:43

Ovako je bilo u Atlanti '96.

12:38

Premotavanje na 1. septembar 2006.

Ovako je izgledao tim SAD na Mundobasketu u Japanu. Amerikanci su u polufinalu protiv Grčke doživeli poslednji poraz na SP i OI do jučerašnjeg četvrtfinala, kada ih je nadigrala i pobedila Francuska.