Košarka

Primorska kao Zvezda, Partizan kao Fenerbahče - 68:56 i debakl u Koperu!

Veoma slaba igra crno-belih i prvi poraz ove sezone u svim takmičenjima.

Moralo je i to jednom da se dogodi!

Posle serije pobeda u pripremnom periodu, zatim 3-0 na ABA Superkupu, posle pobede u Laktašima na startu regionalnog takmičenja i 2-0 u Evrokupu, usledio je prvi poraz izabranika Andree Trinkijerija.

Koban po favorita i pretendenta na titulu, bio je novajlija u ABA ligi, tim Primorske, koji je u poslednjih petnaestak dana dva puta odmerio snage sa Crvenom zvezdom i Partizanom i uspeo da po jednom "uzme meru" i jednima i drugima.

Crno-beli su posle preokreta slavili u polufinalu Superkupa, ali su se Jagodić Kuridža, Šiško i ekipa revanširali u 2. kolu ABA lige na svom parketu.

Pred oko 2.000 gledalaca, Primorska (1-1) - Partizan (1-1) 68:56 (22:14, 14:14, 20:11, 12:17)!

To je rezultat identičan onom sa evroligaške utakmice Crvena zvezda - Fenerbahče, odigrane 48 sati ranije, a i matrica po kojoj se do njega došlo bila je vrlo slična.

PRIMORSKA: Holt 7 (za dva 1/6, trojke 0/2), Heris 17 (trojke 4/10, 6sk), Čakarun, Barič, Kosi, Lazić, Marinković 6 (5sk, 3izg), Hodžić 10 (6sk, 2ukr), Jagodić Kuridža 11 (12sk, 3as, 3izg), Dimec 4, Šiško 13 (9as), Vončina.

PARTIZAN: Volden 8, Zagorac 10 (4sk), Pejdž 3, Gordić 9 (3sk, 4as), Parahovski 4 (3sk), Jaramaz 6 (3izg), Miletić, Veličković 3, Birčević 4, Janković 3, Peiners 6 (5sk, 3izg), Mozli (5sk, 2as).

Partizan je još jednom slabo počeo utakmicu, dozvolivši protivniku da pogodi prvih sedam šuteva iz igre! Na promašaj Primorske čekalo se do isteka petog minuta, kada je već na semaforu pisalo 18:9.

Povećala je Primorska na 22:9, a crno-beli tek onda zaigrali čvršće u odbrani i uhvatili priključak. Smanjili su u 15. minutu na 25:22, imali dva šuta za izjednačenje (promašili su ih Peiners i Volden), nakon čega je domaćin velikom borbenošću - iako ni njemu nije bog zna šta polazilo za rukom u napadu - uspeo da se vrati na osam poena razlike.

Očekivala se reakcija početkom treće deonice, međutim, Primorska je bila previše čvrsta i dobro organizovana za crno-beli tim, u kome nije bilo nikoga ko bi poveo saigrače ka preokretu.

Posle pet i po minuta bez postignutog poena, Partizan je pao na 52:34, a šta god bi se pozitivno desilo, poslužilo je samo kao lažna nada navijačima u dvorani "Bonifika" i armiji poklonika crno-bele boje pred TV ekranima.

Predvođena snažnim Jagodićem Kuridžom, Primorska je dominirala u skoku (38:27, ofanzivni 10:8), godinama jednom od ključnih Partizanovih aduta, "grizla" je u odbrani, koristila šanse u tranziciji... Sa druge strane, Trinkijerijeva četa imala je mizernih sedam asistencija, u velikom kontrastu sa 15 izgubljenih lopti.

Kada je sve delovalo izgubljeno, pri 60:42 sedam minuta pre kraja, pravo niotkuda pojavio se Nemanja Gordić i u naredna četiri minuta postigao devet poena, što je njegov kompletan napadački učinak na ovoj utakmici.

Smanjio je Partizan na 62:53 i dao sebi šansu da učini meč neizvesnim, međutim izgubljene lopte Voldena i Peinersa, kao i promašena bacanja Zagorca i Gordića, bili su nedopustivi u situaciji kada je sve trebalo da se uradi savršeno.

Jagodić Kuridža blokada
Izvor: Youtube/ABA liga jtd

Osvajač Kupa Koraća iz Ljubljane direktno iz Slovenije ide za Litvaniju, na okršaj sa Ritasom, dok ga u narednom kolu ABA lige čeka još jedno tradicionalno teško gostovanje, Mornaru u Baru!

UŽIVO

39' Izgubljena lopta, pa faul Peinersa. Gotovo je... Holt promašuje drugo bacanje, a "svemogući" Jagodić Kuridža beleži ofanzivni skok. Sada Heris 1/2 - 68:54.

38' Novi promašaj domaćih, Volden srlja duž aut linije, u dobro postavljenog Marinkovića. "Plej" Partizana pravi faul u napadu. Heris pogađa bacanja i verovatno rešava pitanje pobednika - 64:54.

38' Holt promašuje iz reketa. Zagorac zaustavljen faulom, koristi jedno bacanje - 62:54. Serija Partizana 12:2!

37' Gordić promašuje dva od tri slobodna bacanja - 62:51. "Skupi" promašaji u ovoj fazi utakmice... Peiners u kontri, dobija blokadu Jagodića Kuridže, ali u novom napadu precizan Gordić - 62:53!

36' Jagodić Kuridža promašuje poluhorog, Gordić šutira trojku iz natrčavanja i pogađa, ali zgazio je liniju - 60:48. Tajm-aut uzima Jurica Golemac.

35' Na ovom meču malo primećeni Gordić postiže četiri poena zaredom - 60:46.

33' Ofanzivni skok Jagodića Kuridže, pa prodor Holta - 58:42. Crno-beli pokušavaju trojkama, ali promašili su Zagorac, pa Peiners. Onda lagana realizacija Dimeca u reketu - 60:42! Izjednačena je najveća prednost Primorske, Trinkijeri koristi i poslednji tajm-aut.

31' Trojka Zagorca - 56:42.

- Skromnih 11 poena crno-belih za 10 minuta, procenat šuta iz igre pao je na 29 odsto. Samo čudo može da ih spasi poraza!

30' Birčević pravi propust u odbrani (54:39), pa "debelo" promašuje u pokušaju za tri poena. Holt promašuje, ali lopta opet za Primorsku. Aut na tri sekunde pre kraja treće četvrtine. Koš Hodžića - 56:39!

30' Greška Herisa i laki poeni Jaramaza - 52:39. Partizan je prišao sa 18, na 13 poena zaostatka. Preokret je daleko, ali od nečega mora da se počne.

29' Parahovski pogađa iz okreta - 52:36. Partizan je bio bez poena čak pet i po minuta.

28' Jagodić Kuridža povećava na 52:34(serija 10:0)! Igrači Primorske dominiraju reketom na obe strane. Pejdž posle postignute trojke, tri promašaja.

26' Zagorac promašuje trojku, Marinković pogađa pod košem uz faul Mozlija - 48:34! Najveća prednost Primorske... Stvari se otimaju kontroli iz ugla crno-belih, jer Šiško iz kontre povećava na 50:34! Mozli prethodno izblokiran od strane Čakaruna.

25' Dva neiskorišćena napada pri "minus osam" i onda kazna u vidu četvrte trojke Herisa - 45:34.

23' Trojka Pejdža - 42:34! Trinkijeri celu utakmicu traži raspoloženog igrača, da li bi to mogao da bude vižljasti Amerikanac?

23' Zakucavanje Marinkovića, izgubljena lopta Jaramaza i polaganje Hodžića u tranziciji za 42:31 i još jedan "brz" Trinkijerijev tajm-aut. Primorska blizu maksimalne prednosti, koja je iznosila 13 poena.

- Možda i najlepši potez u prvom poluvremenu viđen je već u drugom minutu.

Primorska ali-up

- Lista strelaca: Heris 11 (trojke 3/7), Šiško 9 (5as), Jagodić Kuridža 7, Hodžić 6, Holt 2, Marinković 1 - Peiners 6, Volden 6, Zagorac 4, Jaramaz 4, Veličković 3, Birčević 3, Parahovski 2.

- Primorska ide na odmor sa 42 odsto pogođenih šuteva iz igre (trojke 6/15), a crno-beli sa 30 odsto, od toga 5/16 za dva i 3/11 trojke. Partizan je za nijansu slabiji u skoku, sa svega četiri asistencije i devet izgubljenih lopti.

- Poluvreme 36:28! Domaćin je uspeo da zadrži prednost sa kraja prve četvrtine, mada je Partizan u jednom momentu imao priliku da izjednači.

19' Treća trojka Herisa, šesta za domaći tim - 35:27.

17' Primorska se nešto bolje snašla na terenu u poslednjih minut-dva. Uhvatili su dve lopte u napadu, osvojili jednu u odbrani i mada ne igraju ni izbliza nadahnuto kao u početku, imaju solidnih 30:22.

16' Mnogo bolja odbrana crno-belih, Peiners i Volden su imali šuteve za izjednačenje. Voldenu je lopta "iscurela" iz koša. Onda pogađa Jagodić Kuridža - 27:22.

Mozli blokada

14' Partizan je uhvatio priključak (25:21), Mozli je udario jaku blokadu, a Jaramaz napravio faul u napadu.

13' Šiško trojkom prekida seriju 7:0 - 25:16 za Primorsku. Odmah uzvraća Peiners - 25:19.

- Šut iz igre: Primorska 53, Partizan 27 odsto. Partizan 2/8 za dva i 2/7 za tri poena. Heris 8, Hodžić 6 poena, kod Partizana četvorica po 3.

10' Promašaji Gordića i Jaramaza, posle kojih ostaje 22:14 na kraju prve četvrtine! Moglo je i bolje, ali i gore po crno-bele.

9' Serija 5:0 u režiji Peinersa i Jaramaza - 22:14. Bilo je 22:9...

7' Primorska je na maksimalnih "plus 11" (20:9), a mogla je i da poveća, da je Šiško pogodio novu trojku.

5' Hodžić potpuno sam na liniji za tri poena - 18:9! Dalekometni šut domaćih na sjajnih 4/4, a onda Heris beleži prvi promašaj.

3' Druga trojka Herisa, treća Primorske, uz 100 odsto preciznosti - 13:3. Uzvraćaju Volden i Birčević - 13:9.

3' Već je vreme za prvi Trinkijerijev tajm-aut. Primorska vodi 10:3, nakon isteka napada crno-belih i preciznog poluhoroga Jagodića Kuridže.

2' Primorska raspoložena, posle minut i po vodi 8:3! Iskusni Lens Heris je ubacio trojku, pa efektno zakucao.

- STARTNE PETORKE: Šiško, Hodžić, Heris, Marinković, Jagodić Kuridža - Volden, Pejdž, Zagorac, Veličković, Mozli.

N A J A V A

Crno-beli žele da na gostovanju debitantu zabeleže drugu pobedu u ABA ligi 2019/20 i nastave uspešan niz koji traje od početka pripremnog perioda.

Ekipama Andree Trinkijerija i Jurice Golemca ovo je drugi okršaj u razmaku od dve nedelje. U polufinalu ABA Superkupa bilo je 91:77 za Partizan, ali nakon vođstva Primorske od sedam poena početkom drugog poluvremena.

Beograđani ni na ovom meču ne mogu da računaju na krilnog centra Rašona Tomasa, koji prethodno nije igrao ni protiv Igokee i Tofaša.