Kraj Zvezdine serije poraza: Gist poveo crveno-bele ka drugoj pobedi

Amerikanac pokazao put ka pobedi ekipi Andrije Gavrilovića u Železniku.

Crvena zvezda završila je neprijatnu nedelju pobedom.

Posle četiri "vezana" neuspeha - po dva u Evroligi i ABA ligi - crveno-beli su u Železniku savladali gradskog rivala i pod vođstvom Andrije Gavrilovića našli mir u pripremi naporne sedmice koja predstoji.

Crvena zvezda - Mega 88:70 (22:19, 22:21, 30:15, 14:15)

U drugom meču pod Gavrilovićevim vođstvom, a u prvom "jadranskom" nastupu bez bivšeg trenera Milana Tomića na klupi, regionalni šampion je očekivano savladao ekipu Dejana Milojevića i popravio svoj ligaški skor na 2-2.

Pred dve hiljade gledalaca u Železniku, crveno-beli su odigrali prvu četvrtinu na "pogon" Lorenca Brauna (11 poena, 5 sk, 4 as), u drugoj je lider bio Stratos Perperoglu (11 p, 5 sk), a u trećoj su otpor gostiju lomlii Džejms Gist (14 p, 10 sk) i Dejan Davidovac (17 p).

Crvena zvezda pobedila Megu (SPORT)
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

Iako je Mega sprečavala Zvezdu da do pauze stekne dvocifrenu prednost, Gist i Davidovac su posle odmora uzastopnim napadima stvarali Milojevićevom timu velike probleme u napadu, zbog čega je mladi trener u ranoj fazi treće deonice iskoristio dva tajm-auta.

Ipak, na Meginoj klupi nisu uspeli da tako zaustave seriju favorita, koji je do početka poslednjeg kvartala u nekoliko situaciji bio na poen do plusa od 20 razlike.

Mladi gosti su u završnoj četvrtini prepolovili zaostatak brzom sekvencom Andrije Marjanovića (78:68 pet minuta pre kraja), ali Zvezdina pobeda nije bila ugrožena, kao ni rođendansko slavlje Gista i Ognjena Dobrića. Oni su dobili slavljeničke torte odmah nakon poslednjeg zvuka sirene.

CRVENA ZVEZDA vs MEGA BEMAX Beograd, 27.10.2019. foto: Nebojsa Parausic Kosarka, Crvena zvezda, Mega Bemaks xyz

Na taj način, crveno-beli su nasmejani završili svoju neprijatnu nedelju i otišli na pakovanje za put u Istanbul, na koji će krenuti u ponedeljak ujutru. U sedmici pred nama, oni će odigrati tri utakmice, počev od gostovanja Efesu u utorak.

Zvezda: Kuzmić 7, Čović, Braun 11, Perperoglu 11, Davidovac 17 (3/8 za tri), Lazić, Beron 11, Dobrić 5, Gist 14 (10 sk), Dženkins, Simanić 3, Odžo 9.

Mega: Mišković 13, Atić 13 (7 as), Marjanović 6, Ašćerić 4 (5 sk), Čarapić, Miljenović 8, Simonović 10, Cerovina, Brekić, Macura 6, Tanasković, Stanić 11 (5 sk).

Zadar - Cibona 78:82

Tabela: Cedevita Olimpija 4-0, FMP 3-0, Budućnost 3-1, Primorska 3-1, Crvena zvezda 2-2, Mornar 2-2, Partizan 2-2, Krka 2-2, Cibona 1-3, Mega 1-3, Igokea 0-3, Zadar 0-4.

Parovi 5. kola: Krka - Primorska (petak), Mornar - Cedevita Olimpija, Partizan - FMP (subota), Mega - Budućnost, Cibona - Zvezda, Igokea - Zadar (nedelja)

20:30

18:47

- Kraj utakmice -

Meč je završen, Zvezda je pobedila 88:70.

18:40

Davidovac krade loptu i polaže, za 81:68

Zvezdin univerzalac je dobro reagovao u odbrani, pa istrčao kontru i poentirao za "plus 13". Dejan Milojević odmah traži tajm-aut, tri i po minuta pre kraja.

18:37

Kuzmić zaustavlja nalet gostiju - 79:68

Zvezdin centar u periodu serije gostiju postiže poene da održi dvocifrenu prednost. Najpre iz igre, na Čovićevu asistenciju, a potom i sa linije penala.

18:31

Jako malo ritma dok se bliži kraj - 76:64

Kao i u trećoj deonici, na startu četvrte je praktično svaki napad završavan faulom.

U tako "usporenoj" utakmici, Kuzmić je okružen rivalima našao Dobrića, koji snažno zakucava za "plus 17" (76:59). Na drugoj strani Marjanović brzo postiže pet poena (trojka, pa ukradena lopta Čoviću)

18:26

Duplo više poena Zvezde u 3/4

Crveno-beli su rešili treću deonicu u svoju korist ubedljivim rezultatom, 30:15. Predstoji još 10 minuta košarke, u kojem će samo veliki obrt moći da ugrozi trijumf favorita.

18:14

Gist sada asistira Davidovcu - 63:46

Gavrilovićev tim zasniva igru na Džejmsu Gistu, a on sada asistira Davidovcu u reketu, za lake poene i još veću prednost favorita, 63:46. Na drugoj strani Lorenco Braun "steže" odbranu.

18:12

Milojević "seče" Gistovu sekvencu - 60:46

Zvezdin centar Džejms Gist ubacio je osam poena u ovoj četvrtini, a trener Mege ponovo je pozvao tajm-aut. Drugi put u ovom kvartalu.

18:10

Crveno-beli čvršće kontrolišu meč u nastavku.

18:06

Gist, pa OPET Davidovac - 54:42

Još jedna, treća trojka Dejana Davidovca za novi maksimalni "plus" Zvezde u 13. minutu.

18:04

Gist kreće na snažno zakucavanje - 51:40

Zvezdin centar iznudio je prekršaj u naletu i sa linije penala odveo crveno-bele na "plus 11".

18:02

18:01

Gist i Davidovac za 49:40

Džejms Gist "otvara" nastavak pogotkom posle ofanzivnog skoka, a Davidovac u narednom napadu ubacuje svoju drugu trojku.

17:46

- Poluvreme -

Zvezda nakon dve četvrtine ima prednost 44:40.

Strelci:

ZVEZDA: Kuzmić 2, Braun 9, Perperoglu 13, Davidovac 3, Beron 5, Dobrić 3, Gist 4, Simanić 3, Odžo 2.

MEGA: Mišković 10, Atić 6, Ašćerić 2, Miljenović 3, Simonović 8, Macura 4, Stanić 7.

17:43

Braun hvata ritam, Gist se muči - 44:38

Zvezdin plejmejker postigao je u kontri svoj deveti poen, a Stanić na drugoj strani realizuje pikenrol napad Mege. Gavrilović zove tajm-aut crveno-belih u poslednjem minutu prvog dela.

17:34

Kuzmić veoma dobro ulazi u meč - 40:32

Oporavljeni Zvezdin centar realizovao je dva napada odmah nakon što je istrčao na parket i pokazao da se polako vraća u takmičarski ritam. Podsetimo, njegov prvi nastup posle teške saobraćajne nesreće bio je protiv Barselone u četvrtak.

17:27

Perperoglu u prvom planu, 33:25

Grčki veteran ubacio je već devet poena, dok Zvezda na drugoj strani ne uspeva da sačuva reket od napada gostiju. Tačnije, od Marka Simonovića, koji je ubacio osam poena za sada.

17:20

Mega poništava Zvezdino vođstvo - 22:22

Stratos Perperoglu ubacio je trojku, a Majkl Odžo iskoristio je penale da "odlepe" crveno-bele na šest poena prednosti (22:16). Ipak, Mega na to reaguje trojkama Macure i Miljenovića. U toku je 12. minut meča.

17:12

Trojka na trojku - Mega i dalje vodi, 13:14

Bili Beron ubacuje iz daljine na jednoj strani, a Edin Atić odgovara na isti na čin na drugoj.

17:08

Mega "okreće" - 6:7

Lorencu Braunu ispada lopta u kontri, a Filip Stanić to kažnjava snažnim zakucavanjem. Potom Nikola Mišković ubacuje trojku preko Simanića.

Rastrzana igra na obe strane u ovim trenucima, dok u igru ulazi Miljenović.

17:02

Trojke crveno-belih, za brzih 6:0

Lorenco Braun i Boriša Simanić pokrenuli su Zvezdu na startu meča, hicima iz daljine.