Ubedljiva Zvezda dočekala Šakotu: 105 poena na debiju!

Crveno-beli rutinski savladali Mornar u "Pioniru", u prvoj utakmici pod vođstvom novog trenera.

Dragan Šakota je seo na Zvezdinu klupu posle 12 godina i video raspucane crveno-bele:

Zvezda - Mornar Bar 105:82 (28:9, 25:31, 19:20, 33:22).

Ekipa iskusnog stručnjaka rutinski je pobedila u njegovom povratničkom meču u "Pioniru", gde gosti iz Crne Gore nisu bili konkurentan rival braniocu "jadranske" titule.

Šuter gostiju Džejkob Pulen iznudio je prvi od ukupno tri faula pri šutu za tri poena i iskoristivši slobodna bacanja u ranoj fazi utakmice doneo Baranima vođstvo 5:4, posle kojih je Zvezda krenula u snažan nalet. Već tada, u prvoj četvrtini, slomila je otpor Crnogoraca.

Boriša Simanić je zakucao, Bili Beron je ubacio prvu od Zvezdinih 12 trojki i uz najbolju napadačku rolu Branka Lazića ove sezone (13 poena) to je pokrenulo crveno-bele i povelo ih ka skoro 20 poena prednosti na kraju prve deonice.

U nastavku meča, Šakota je delio minutažu svim igračima, uključujući i Džejmsa Gista, koji se vratio u tim posle prošlonedeljne suspenzije. Iskusni centar bio je veoma raspoložen za igru (10 poena), kao i još nekoliko dvocifrenih među domaćima.

Crvena zvezda pobedila Mornar (SPORT)
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

Zvižduci i aplauzi za Filipa Čovića

Deo navijača u "Pioniru" zviždao je rezervnom plejmejkeru Zvezde u njegovim prvim kontaktima sa loptom, a gledaoci sa drugog dela tribina bodrili su ga aplauzima.

Majkl Odžo imao je dominantan nastup sa 13 poena i sedam skokova, Čarls Dženkins je energijom tražio svoj ritam (11), a Lorenco Braun se nije previše umorio (10 poena za 17 i po minuta). Amerikanac je odigrao raznovrstan meč, sa 10 poena, pet skokova i sedam asistencija, koliko je sabrao i Čović (uz 12 poena).

Na drugoj strani terena, Džejkob Pulen je krajem treće četvrtine ubacio 11 poena za dva minuta, ukupno je postigao 22, ali to ni izbliza nije bilo dovoljno da Mornar večeras bude iole ravnopravan.

Drugi najbolji strelac gostiju bio je nekadašnji Zvezdin centar Milko Bjelica, koga je deo navijača dočekao zvižducima, a on je na to odgovorio sa 16 poena.

Zvezda je ovim trijumfom popravila svoj skor na 5-3 i ujedno iskoristila miran meč za pripremu napornijih izazova u nastavku nedelje, jer će u četvrtak igrati u "Pioniru" protiv Valensije, a u nedelju će gostovati Cedeviti Olimpiji u regionalnom derbiju u Ljubljani.

Sa druge strane, Mornar je od večeras izjednačen sa Krkom sa polovičnim učinkom, 4-4.

ZVEZDA: Kuzmić 6, Čović 12 (2/2 za tri, 7 asistencija), Braun 10 (5 sk, 7 as), Davidovac 8 (2/2 za tri), Lazić 13 (3/5 za tri), Faje 5 (5 sk), Beron 8, Dobrić 7, Gist 10, Dženkins 11, Simanić 2, Odžo 13 (7 sk).

MORNAR: Pulen 22, Nidam, Šehović 2, Mugoša, Rejli-Ros 3, Begić 10, Vujošević, Pavićević, Voler 8, Markota 12 (7 sk), Vranješ 9, Bjelica 16.

Krka - Igokea 76:75

Tabela: Budućnost 7-1, Cedevita Olimpija 6-2, Primorska 6-2, Zvezda 5-3, FMP 5-3, Partizan 5-3, Mornar 4-4, Krka 4-4, Cibona 3-5, Zadar 1-7, Igokea 1-7, Mega 1-7.

19:47

Odžo ukucava konačan rezultat - 105:82

Mihailo Pavićević se naljutio zato što su crveno-beli išli na koš i u poslednjem napadu.

Konačan skor je Zvezda - Mornar 105:82 (28:9, 25:31, 19:20, 33:22).

19:44

Čović prebacuje "stotku" - 101:80

Zvezdin plejmejker iznudio je prekršaj i sa linije učinio da crveno-beli drugi put ove sezone probiju granicu od 100 poena.

Na drugoj strani, Milko Bjelica nastavlja seriju poena u završnici.

19:42

Davidovac, pa Dženkins ubacuju trojke - 93:73

Zvezda želi da pobedi što većom razlikom. Posle hitaca iz daljine, iz reketa je poentirao i GIst, u 38. minutu.

19:38

Aplauzi Pionira - Faje, pa Čović

Senegalac je snažnom blokadom podigao navijače. "Zalepio" je za tablu Rosa, a na drugoj strani terena je Čović to nagradio trojkom za novi maksimalni plus - 24 razlike (87:63).

Aplauzi su bili i posle toga, kada je Faje snažno zaustavio Bjelicu. Doduše, faulom.

19:28

Braun i Faje "otvaraju" 4/4

Zvezdin plej i krilni centar povezali su pogotke za "plus 16" (76:60) u 32. minutu.

19:22

- kraj treće četvrtine, 72:60 -

19:20

Punel koristi i penale - 72:60

Šuter gostiju ponovo je iznudio prekršaj pri šutu za tri poena (drugi put u istom minutu) i sada je iskoristio sva tri bacanja.

Dragan Šakota pozvao je tajm-aut u 30. minutu.

19:19

Pulen dao OSAM poena za minut

Sjajni američki šuter, poenter ritma, ima odličnu sekvencu na kraju treće četvrtine.

Dao je dve trojke, od čega jednu uz faul, za 72:57.

19:15

Zvezda na "plus 21".

Odžo, Lazić i Branu kreiraju mini-seriju, posle koje Pavićević traži još jedan tajm-aut, u 27. minutu.

Vođstvo Beograđana potom je dodatno povećao Odžo, snažnim zakucavanjem, pa polaganjem za 70:49. Serija crveno-belih 9:0.

19:07

Markota ponovo ubacuje trojku - 61:46

Iskusni hrvatski centar ubacio je 10 poena, kao i njegov saigrač Mirza Begić. Taj visoki tandem vratio je Mornar na "minus 15", dok Zvezda i dalje mirno kontroliše rezultat.

18:57

18:52

Strelci

Interesantno je da su svi igrači crveno-belih ubacili bar po dva poena u prvom delu.

ZVEZDA: Kuzmić 4, Čović 5, Braun 4, Davidovac 5, Lazić 8, Faje 3, Beron 5, Dobrić 3, Gist 6, Dženkins 6, Simanić 2, Odžo 2. Timski: 15/24 za dva, 7/11 za tri, 2/2 sl. bacanja, 18 skokova (14-4), 14 asistencija, 3 ukradene, 4 izgubljene lopte.

MORNAR: Pulen 8, Rejli Ros 2, Begić 10, Voler 5, Markota 7, Vranješ 4, Bjelica 4. Timski: 9/21 za dva, 3/7 za tri, 13/15 sl. bacanja, 10 skokova (8-2), 9 asistencija, 3 ukradene, 6 izgubljenih lopti.

18:47

- Poluvreme, 53:40 -

Čović je u poslednjim sekundama prvog dela meča napravio nesportski faul, koji su sudije dosudile posle pregleda video snimka. Zvezdin trenre Šakota dugo je protestovao, tražeći da napravi izmenu, koja ipak nije bila dozvoljena.

Pulen je potom ubacio trojku sa zvukom sirene koja je označila poluvreme.

18:37

Zvižduci dela publike za Bjelicu

Nekadašnji đak i prvotimac Crvene zvezde Milko Bjelica u dva navrata dobio je zvižduke kada je prihvatao loptu.

Deo navijača mu očigledno nije oprostio slabe partije pre drugog rastanka, u proleće 2018.

18:36

Gist, Davidovac, Dženkins... 49:30

Iskusni centar ubacio je šest poena za tri minuta, pa asistirao Dejanu Davidovcu za trojku, kojom je vraćena razlika od 17 poena.

Dženkins je potom istrčao kontru i vratio crveno-belima maksimalnih "plus 19".

18:33

Barani reaguju u drugoj četvrtini - 42:30

Begić, Markota i Bjelica pokrenuli su goste posle izuzetno loše prve četvrtine, pa je Šakota sredinom druge deonice zatražio tajm-aut, kada je prednost njegovog tima smanjena na 12 razlike.

18:23

Trojka, pa trojka - Čović i Markota

Zvezdin "plejmejker" vratio je crveno-bele na "plus 19" (33:14), a centar gostiju je uzvratio takođe hicem iz daljine, u 12. minutu.

18:22

Prva trojka Mornara - Taj Voler

Pet "vezanih" poena iskusnog Amerikanca, kojim Mornar na početku druge četvrtine stiže do "minus 16" (14:30).

18:19

- kraj prve četvrtine -

18:19

Još jedna trojka, pa zakucavanje, 28:9

Crveno-beli mirno povećavaju prednost do "plus 19", trojkom Dobrića i zakucavanjem Odža.

18:16

Lazić "vezuje" trojke - 23:9

Bilo je 4:5 u jednom trenutku, a Zvezda je od onda napravila rezultat 19:4.

18:14

Zvižduci i aplauzi za Čovića

Zvezdin kapiten dobio je prostor na distanci i postavio novu maksimalnu prednost favorita, u 8. minutu. Filip Čović je ušao u igru i njegovi prvi kontakti s loptom praćeni su zvižducima jednog dela publike i aplauzima drugog dela.

18:10

Braun u tranziciji - 17:7

Zvezdin plejmejker još jednom poentira posle prodora, a trener gostiju Mihailo Pavićević zatražio je prvi tajm-aut. Prvi maksimalni plus domaćih.

18:09

Zakucavanja u nizu - Simanić, pa Braun

Kuzmić je asistirao, ostali su zakucavali, a Beron je ubacio prvu trojku za 13:5 u šestom minutu. Crveno-beli su u seriji 9:0.

18:06

Pulen, pa Kuzmić - 6:5

Džejkob Pulen iznudio je prekršaj Lorenca Berona pri šutu za tri poena i doneo prednost gostima (4:5), posle čega je i Kuzmić ubacio dva penala.

18:04

Vođstvo Zvezde na startu - 4:2

Kuzmić i Beron doneli su prednost crveno-belima u "tvrdom" startu utakmice.

Samo tri pogotka iz igre u prva tri minuta.

18:00

Startne petorke

Zvezda: Lorenco Braun, Beron, Lazić, Simanić, Kuzmić

Mornar: Pulen, Nidam, Šehović, Vujošević, Bjelica.

17:45

Džejms Gist ponovo u sastavu

Posle propuštenih utakmica protiv Albe i Žalgirisa u gostima, sankcionisani Džejms Gist vratio se u tim i deo je Šakotinog sastava.

17:03

Šakota je rekao šta će tražiti od tima

Iskusni trener naglasio je da mu je želja da crveno-beli igraju odbranu kao u prethodnoj, uspešnoj eri u Evroligi, pod vođstvom Dejana  Radonjića.