Poraz koji komplikuje Zvezdi put: Presudili joj "njeni" u Ljubljani!

Crveno-beli doživeli četvrti "jadranski" neuspeh. Odlučujuće poteze izveli njeni bivši igrači - Simonović, Blažič i Cirbes!

Izvor: MN Press, Grega Valancic/Sportida

Crvena zvezda doživela je prvi poraz pod vođstvom Dragana Šakote!

U "jadranskom" derbiju u Stožicama, branilac regionalne titule napravio je previše grešaka i imao premalo rešenja i raspoloženih igrača da bi nadigrao spremnog domaćina.

Cedevita - Zvezda 75:64 (14:16, 21:16, 18:16, 22:16)

Beograđani će napustiti glavni grad Slovenije sa skorom 5-4, jer ni u jednoj četvrtini nisu uspeli da prebace "granicu" od 16 poena. U prvom kvartalu, ona je bila dovoljna za vođstvo, koje je došlo kao nagrada za bolji start, ali od druge deonice do kraja situacija je izgledala drugačije.

I na semaforu i na terenu.

Lorenco Braun dao je 17 poena i ponovo je bio lider crveno-belih, ali je njegova energija samo u uvodnih 10 minuta bila dovoljna za vođstvo. U drugoj četvrtini seo je na klupu, a Filip Čović nije mogao da nastavi gde je Amerikanac stao, kao ni da obuzda odličnog pleja Rajana Boutrajta.

Najbolji igrač domaćih u tim trenucima uhvatio je snažan zalet, Cedevita Olimpija je "minus 8" (4:12) pretvorila u "plus 12" (33:21), a Braun se pre pauze vratio na teren i ekspresno umirio Zvezdinu igru (35:32).

Međutim, u drugom delu se probudio bivši kapiten crveno-belih Marko Simonović, ubacio 16 poena uz četiri trojke i jasno pokazao "zelenima" put ka trijumfu. Iskusni šuter je u poslednja tri minuta pogodio dva hica iz daljine i tako potvrđivao pobedu svog tima, zajedno sa još dvojicom bivših igrača Zvezde - Jakom Blažičem i Maikom Cirbesom.

Dok se Braun umarao, dok je Beron promašivao (3/9 iz igre) i dok je Andrija Stipanović dobijao duele protiv Džejmsa Gista i Majkla Odža, Šakota je pokušavao da reaguje, da menja petorke, ali nijedno rešenje nije bilo dovoljno da Zvezda uđe u ritam i da izbegne neprijatan poraz.

Cedevita Olimpija Crvena zvezda ABA liga (SPORT)
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

Četvrtim neuspehom u uvodnih devet kola, crveno-beli su zakomplikovali svoju situaciju u borbi za što bolju poziciju pred plej-of i dodatno su sebi smanjili prostor za grešku u narednim rundama.

Sa druge strane, Cedevita Olimpija se sa skorom 7-2 osamila kao prvi pratilac Budućnosti (8-1) i stekla važnu prednost i u koš razlici protiv Zvezde, što bi moglo da bude veoma bitno za nekoliko meseci, u raspletu na kraju sezone.

Cedevita Olimpija: Krušlin 9, Boutrajt 17 (4/6 za tri, 6 sk), Hopkins 4, Murić 2, Mulalić, Miler-Mekintajer 8 (8 sk), Blažič 3, Stipanović 8, Zagorac, Simonović 16 (4/8 za tri, 7 sk), Cirbes 8.

Zvezda: Kuzmić 4 (5 sk), D. Braun 5, Čović 6, L. Braun 17 (5 as), Davidovac 5, Lazić, Faje 3, Beron 10, Gist 5, Dženkins 6, Simanić 3, Odžo.

FMP - Zadar 94:67

Tabela: Budućnost 8-1, Cedevita Olimpija 7-2, FMP 6-3, Partizan 6-3, Primorska 6-3, Crvena zvezda 5-4, Mornar 4-5, Cibona 4-5, Krka 4-5, Mega 2-7, Zadar 1-8, Igokea 1-8.

21:01

18:46

- Kraj utakmice, poraz Zvezde u Ljubljani -

Konačan rezultat je

18:45

Cirbes blokira Davidovca, Simonović "overava" pobedu!

Zvezdin bek predugo se pripremao za šut, dovoljno da mu Maik Cirbes priđe i da ga blokira.

Na drugoj strani, Simonović je ubacio četvrtu trojku, da postavi konačan rezultat!

18:42

Cirbes ubacuje za 70:60

Nemac je dobio loptu i prostor u reketu, pa pogodio za novih "plus 10", da potvrdi trijumf domaćih.

18:41

Blažič hvata i ofanzivni skok, za 70:59

Promašio je Boutrajt, ali je Blažič bio tu da uhvati skok i da asistira Stipanoviću, za lake poene.

Na drugoj strani, Blažič je uhvatio skok i posle promašaja večeras jako lošeg Berona.

18:36

Simonović "prelama" meč? Još jedna trojka!

Bivši kapiten Zvezde ubacio je svoju treću trojku da postavi 66:57, a Jaka Blažič je potom kaznio još jednu Čovićevu izgubljenu loptu. Položio je u koš za 68:57.

Šakota je pozvao tajm-aut tri minuta pre kraja.

18:34

Ponovo Čović - trojka, ali i faul

Zvezdin plej pogodio je iz ćoška za 62:57, ali je pritom napravio i faul nogom, u pokušaju da "izvuče" slobodno bacanje.

18:32

Čović ubacuje trojku, ima li Zvezda šansu?

Zvezdin "plej" smanjuje na osam razlike na isteku 36. minuta, da postavi 62:54. Domaći su potom ispunili bonus.

18:30

Važni poeni Cedevite Olimpije!

Boutrajt je ubacio težak šut za tri, a Krušlin je potom kaznio Čovićevu izgubljenu loptu i postavio "plus 9" - 60:51.

Još pet minuta do kraja.

18:27

Gist ne može preko Stipanovića

U praktično uzastopnim napadima crveno-beli su dodavali loptu iskusnom centru, ali on nema rešenje za centra domaćih Andriju Stipanovića.

18:26

Odličan potez L. Brauna - 55:51

Amerikanac je fintom "okrenuo" Mekintajera, pa pogodio o tablu, uz prekršaj.

18:23

Zvezda bez koša u 4/4

Nije ovo Beronovo veče, pa ga Šakota izvodi iz igre i uvodi Čovića, koji će sad igrati u tandemu sa L. Braunom.

Crveno-beli nisu pogodili u prva dva i po minuta poslednje četvrtine.

18:21

Mekintajer za 55:48

Na startu poslednje četvrtine, Dženkins faulira bivše saigrače - Simonovića, pa Blažiča.

Potom i L. Braun faulira Mekintajera, ali prekasno da spreči pogodak, koji je priznat.

18:16

- kraj treće četvrtine, 53:48 -

18:15

Lorenco Braun vraća Zvezdu - 53:47

Nakon što je pogodio trojku, plejmejker crveno-belih je ukrao loptu domaćima, asistirao Deriku Braunu, ali ga je Hopkins "poklopio".

18:12

Cedevita Olimpija održava vođstvo - 53:44

Nalaze način crveno-beli da poentiraju, ali uz velike propuste u odbrani neće uspeti da se vrate.

Derik Braun se muči da pogodi slobodno bacanje. Promašio je tri u seriji, pa dao četvrto.

18:05

Još jedna trojka bivšeg kapitena Zvezde

Domaći su ponovo ubrzali igru i to iom donosi još jednu dvocifrenu prednost - 47:37.

Simonović je ubacio svoju drugu trojku u kratkom vremenskom razmaku, a Dragan Šakota pozvao je tajm-aut.

18:03

Raspucan početak 3/4

Marko Simonović ubacio je trojku za "plus 6" (38:32), a Kuzmić i Beron su primakli crveno-bele na novih "minus 3" (40:37).

17:47

Strelci u prvom delu

Cedevita Olimpija: Krušlin 5, Boutrajt 12, Hopkins 4, Murić 2, Stipanović 6, Simonović 2, Cirbes 4. Timski: 10/19 za dva, 4/8 za tri, 3/5 sl. bacanja, 19 skokova (14-5), 6 asistencija, 2 ukradene, 10 izgubljenih lopti.

Zvezda: Kuzmić 2, D. Braun 2, L. Braun 7, Davidovac 1, Faje 3, Beron 6, Gist 4, Dženkins 4, Simanić 3. Timski: 10/20 za dva, 3/11 za tri, 3/5 sl. bacanja, 12 skokova (9-3), 7 asistencija, 5 ukradenih, 6 izgubljenih lopti.

17:45

Zvezda se vratila u finišu četvrtine

Odlična završnica crveno-belih.

Beron je iskoristio slobodno bacanje, Gist je poentirao iz reketa, a Beron je nagradio dobru Lazićevu odbranu trojkom u poslednjim sekundama.

Rezultat na pauzi je: Cedevita Olimpija - Zvezda 35:32.

17:36

L. Braun pogađa, pa asistira - 35:26

Amerikanac se vratio na parket, pa posle prodora asistirao Mohamedu Fajeu za trojku.

Rimac je pozvao tajm-aut na minut i po do poluvremena.

17:34

Domaći na "plus 12", vraća se L. Braun

Boutrajt je u velikoj seriji, a Šakota će sada pokušati da ga zaustavi Lorencom Braunom.

Tri minuta pre poluvremena, domaći su stekli maksimalnu prednost 33:21.

17:31

Boutrajt pogađa i pogađa - 31:21!

"Plej" domaćih Rajan Boutrajt igra odlično poluvreme, a Filip Čović ne uspeva da ga zaustavi.

Amerikanac je u drugoj četvrtini nadigrao rezervnog plejmejkera Zvezde i zajedno sa Andrijom Stipanovićem poveo "zmaječeke" u veliki nalet.

Šakota je zatražio tajm-aut u 16. minutu.

17:27

Cedevita Olimpija u boljem ritmu, 23:19

Crveno-beli su stali u napadu, dok Ljubljančani igraju sve bolje i vode u 15. minutu "plus 4".

Šakota ne uspeva da nađe petorku koja će vratiti Beograđane u ritam sa početka.

17:24

Krušlin "beži" Davidovcu, 19:16

Zvezdin "univerzalac" ima velike probleme da sačuva bržeg beka, pa je preko njega domaćin "vezao" pet poena i poveo. Prvi put večeras.

17:20

Dženkins ubacuje za "plus" na pauzi

Borbeni bek utrčao je u reket i poentirao za vođstvo 16:14. To je rezultat za kraj prve četvrtine.

17:18

Simonović promašuje za vođstvo

Bivši kapiten Crvene zvezde mogao je da sa linije penala pogodi za preokret, ali nije iskoristio nijedan šut sa crte.

Na drugoj strani, loša sekvenca Majkla Odža (dve izgubljene lopte, pa promašaj).

17:16
17:15

D. Braun blokira, pa pogađa - 14:14

Na jednoj strani je blokadom zaustavio Boutrajta, a onda je odmah otrčao u kontru i pogodio na pas L. Brauna.

Dobar početak iskusnog krilnog centra, kao i Marka Simonovića, koji se "upisuje" košem za izjednačenje.

17:13

Domaći su se vratili, 12:12

Boutrajt je iskorostio lošu odbranu L. Brauna i ubacio trojku u sedmom minutu, za izjednačenje.

Domaći su u seriji 8:0, a Šakota pravi promene u timu. Na parketu su sada Dženkins i Odžo.

17:11

Loš faul Berona - 7:12

Zvezdin bek napravio je prekršaj na Rajanu Boutrajtu u šestom minutu, pri šutu za tri poena.

17:10

Večeras su oba Brauna u timu

U toku ove utakmice moraćemo da pišemo i ime Lorencu Braunu, jer je u sastavu i njegov prezimenjak, Derik.

On se oporavlja od povrede kolena i prošle nedelje je nastupio protiv Albe u Berlinu, ali je i posle toga propustio nekoliko mečeva.

17:08

Zvezda u ritmu - 4:12

Kuzmić je pogodio iz dobre pozicije, pa asistirao Beronu za mirnih 10:4.

Odmah potom, Lorenco Braun je istrčao kontru i ubacio za Zvezdinih "plus 8" u petom minutu.

17:05

Braun i Simanić za 0:6

Zvezdin plejmejker iznudio je prekršaj u reketu domaćih i pogodio uz prekršaj.

Na drugoj strani Jaka Blažič nije uzvratio, a onda je Boriša Simanić ubacio prvu trojku na meču, za 0:6.

17:03

"Tvrd" početak meča

U prva dva minuta nije viđen nijedan pogodak iz igre u "Stožicama", gde domaći igraju u zelenim dresovima, a gosti u belo-crvenim.