Ni Džoel Embid ne bi poverovao da mu je neko pred duel sa Indijana Pejsersima rekao:
"Daćeš 41 poen, imaćeš 21 skok i četiri asistencije, ali nećete pobediti, niti ćeš biti igrač utakmice".
I u današnjoj NBA teško se poveruje da je tako nešto moguće, ali jeste.
Ti-Džej Voren postao je peti igrač ove godine, a 151. u istoriji lige, sa 50 i više ubačenih poena na meču. I verovatno prvi koji je to uradio pred praznim tribinama.
Kada jednog dana zadovoljan bude čitao spisak ostalih članova "kluba 50+", teško da će pronaći mnogo igrača koji su tako neočekivano "upali" u ovu prestižnu grupu asova, koju predvode Vilt Čemberlejn i Majkl Džordan.
Prvi je ostao upamćen i po tome što je postigao 50 i više poena u finalnim serijama za dva različitima tima, a drugi, između ostalog, po rekordnih osam 50+ nastupa u velikim finalima tokom karijere.
Iza njih su, prema broju takvih mečeva, poređani Eldžin Bejlor, Džejms Harden, Kobi Brajant, Alen Ajverson, Lebron Džejms, Karim Abdul-Džabar, Kevin Durent i Rik Beri, a što je broj ponovljenih podviga manji - to je i grupa brojnija, logično.
Najbrojnija je svakako "sad i verovatno nikad", u koju je Voren ušao šutirajući 11/17 za dva i 9/12 za tri poena protiv potencijalnog plej-of rivala na Istoku. Tu je stigao prošle godine u trejdu bukvalni "ni za koga". Zapravo, Finiks Sansi spakovali su mu i pravo izbora u drugom krugu drafta u kofer, a dobili od Pejsersa propisano i simbolično obeštećenje od 600.000 dolara.
Do povlačenja lige na sigurno pred pandemijom korona virusa, Trej Jang, D'Anđelo Rasel i Kris Midlton su pokazali da "znaju i 50 da spuste", što u odnosu na njihove uloge i statistike ne može biti smatrano senzacijom, kakvu je recimo pred pauzu priredio Karis Levert u "Gardenu" na meču Boston Seltiks - Bruklin Nets.
On je samo jedan od igrača koji su se u "klubu 50+" našli bez pozivnice. Evo još nekolicine "padobranaca".
Terens Ros, recimo. Prvi igrač u istorijis a prosekom ispod deset poena u karijeri kojem je ovo uspelo. Bilo je to 25. januara 2014. na meču Toronto Reptorsa sa L. A. Klipersima.
Ubacio je 51 i postavio rekord jedinog kanadskog tima u NBA.
Ne znamo sećate li se Vilija Bartona (ne, nije saigrač Nikole Jokića), on je prema nekim "pametnim" indeksima uspešnosti prikazao drugi najefikasniji nastuip u istoriji NBA lige tog 13. decembra 1994. kada je postigao 64 poena, a njegov tim izgubio od Majami Hita.
Krivo nam je što ne postoji video zapis u YouTube, pa ćemo dodati samo da je košarkaš Filadelfije Seventisiksers već narednog leta potpisao za Olimpiju iz Milana, a karijeru karijeru u Libanu. U NBA ligi imao je prosek od 10,3 poena i, nezvanično, drugu najbolju partiju posle "one" Čemberlejnove od 100 poena.
Tu je i Mo Vilijams. Mada, za razliku od Rosa, plej Minesota Timbervulvsa najavljivao se naredne zime više puta u "klubu 50+", jednom je stao na 44, drugi put na 43, a onda 13. januara 2015. spustio 52 u obruč Indijana Pejsersa.
U Mineapolisu su potom viđena još dva slična podviga, ali se nastupa Karl-Entonija Taunsa i njegovih 56 poena Atlanti Hoks dosta ređe prepričava od nezaboravne igre Derika Rouza u pobedi nad Jutom Džez i emotivnog sloma pred kamerama, koji je usledio još na parketu.
Ne bi nam palo napamet da najmlađeg MVP igrača svih vremena pominjemo u ovom društvu, da se jednom od najeksplozivnijih bekova svih vremena nisu dogodile dve teške povrede kolena, posle kojih više nije bio isti.
I samom Rouzu je tog 1. novembra 2018. bilo jasno da je "verovatno sad i nikad".
Rik Adelman, trener "one" generacije Sakramento Kingsa, nije imao razloga da upozorava igrače na Tonija Delka u pripremi jednog od brojnih derbija Zapada početkom ovog veka.
Nije ni imao razloga, jer se radilo o njihovom dojučerašnjem saigraču, koji je sezonu pre toga beležio šest poena po meču kao Adelmanova "bekap" opcija spolja i potom bio poslat u Finiks godinu dana pre isteka ugovora. Svi u svlačionici "kraljeva" znali su da ume da pogodi, tog 2. januara 2001. saznali su da ume i da ne promaši!
U egal utakmici rešenoj u produžetku, "prekobrojni" član postave Kingsa ubacio je 20 od 27 šuteva iz igre i ispratio drugove nazad u Kaliforniju sa 53 poena u mrežici. Delk te večeri nije imao razloga da misli da je to bilo "tad i nikad više", ali je Adelman imao dovoljno razloga da ne potceni Delka ikada više.
Njegovim padom na evroligaški nivo i potpisom za Panatinaikos četiri godine kasnije i ovaj nastup ozvaničen je u najpopularnijoj kategoriji.
OK, pošto je dokazano da "svako" može da ubaci 50 poena u NBA ligi danas, ko to onda najčešće radi?
Do odlaska u Golden Stejt Voriorse bio je to Kevin Durent, potom je iskoračio Džejms Harden kao lider Hjuston Roketsa, ali ga je u poslednje vreme Demijan Lilard iz Portland Trejblejzersa "skinuo sa trona". Do početka sezone 2019/20, četiri od poslednjih deset "50+" nastupa bili su "Dejmovi".
(mondo.rs)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.