DECENIJE LJUBAVI PREMA KOŠARCI I NAGRADA ZA ŽIVOTNO DELO: Branislav Vujičić dobitnik prestižnog priznanja KS Beograda

Košarkaški savez Beograda uručio nagradu za životno delo treneru Branislavu Vujičiću, prvom čoveku KK Borča

Košarkaški savez Beograda

Predsedništvo Košarkaškog saveza Beograda donelo je odluku da se Godišnja nagrada za životno delo i izuzetan doprinos košarci u Beogradu, za 2022. godinu dodeli Branislavu Vujičiću, prvom čoveku KK Borča. "Opšta je konstatacija da je Bane upravo prototip sportskih radnika za koje je predviđena dodela ovakvog priznanja", stoji u obrazloženju.

Vujičić je ovo priznanje dobio nakon više od pola veka u košarci, u koju je ušao najpre kao igrač, a potom ostao u njoj kao posvećeni trener, koji je decenijama pre svega prepoznat po radu sa mladim igračima. U KK Borča, iza kojeg stoji već četvrt veka, on svakodnevno vodi računa prvenstveno o ljudskom razvoju igrača, dok ih uvodi u svet košarke od osnovnih lekcija i prenosi na njih strast prema igri.

Na sajtu Košarkaškog saveza Beograda navedena je i biografija ovogodišnjeg laureata.

Košarkom je počeo da se bavi posle Svetskog prvenstva u Ljubljani 1970. godine. Trenirao je u KK Crvena Zvezda kod trenera Zdravka Kubata, Saše Stanimirovića i Mileta Protića do sezone 1977/78. Na nagovor Višeg košarkaškog trenera i prijatelja Zorana Srećkovića 1979. godine počinje da uči trenerski posao u tadašnjem velikom Malom klubu Partizan (Čukarica).

Od 1985. godine vodio je seniorsku ekipu KK BSK BORČA sa kojom je napredovao 4 ranga takmičenja u tadašnjoj SFRJ. Potom sledi KK BIP, seniorska ekipa, a onda i poziv velikog trenerskog znalca Dragana Dragosavca da se priključi radu u KK FMP Železnik.

1996. godine sa grupom košarkaških fanatika osniva KK Borča, klub koji traje i danas i dalje radi. Za sve ove godine rada, u klubu je košarkaški iškolovano 10-ak operativnih i Viših košarkaških trenera koji danas aktivno rade u košarci. Kroz klub je prošlo mnogo igrača koji su po odlasku iz kluba osvajali sa klubovima evropske titule, a isto tako i sa reprezentacijom evropske medalje. Neki od igrača su na sugestiju kluba otišli u Ameriku i završili koledž, a mnogo bivših igrača su postali veoma uspešni u poslovima koje rade.

"Infekcija" kojom je zaražen 1970. godine je neizlečiva i traje i danas. Ljubav prema košarci ne prestaje ni posle 51 godine provedene u košarci, od kojih 43 kao trener. I danas sa saradnicima u klubu drži treninge nekim novim klincima.

"Naijskrenije čestitke Banetu na značajnom priznanju".