Današnji dan na Svetskom prvenstvu u košarci je dosta unikatan. Naime, imali smo dve utakmice – i tri pobednika. Prvi pobednik je Nemačka. Imao je Denis Šreder najbolju nameru da izbaci svoje saigrače sa turnira, svađao se sa svakime a ponajviše loptom, promašivao, ludovao, završio sa mitskih 4/26 iz igre...i nije bilo veze. Umesto njega pojavio se oporavljeni Franc Vagner, koji je nakon teške muke slomio dosta jak otpor Letonaca. Na kraju, dva razlike, ali i da notiramo da je šut Davisa Bertansa za pobedu i polufinale sa Amerikom ostao na obruču.
Kao što pričam u današnjem podkastu, ako su Finci pokazali besmisao FIBA prozora, Letonija im je dala opravdanje. Ova kvalitetna, kohezivna ekipa, koju sjajno vodi Luka Banki, nije bila viđena ni da prođe grupu – a pogotovo nakon ispadanja prve zvezde Kristapsa Porzingisa iz stroja. Ali Letonci su ipak stara košarkaška nacija, imaju ponos i želju, pa su stvarno na kraju ispali jedno od najprijatnijih iznenađenja na ovom turniru. O Nemcima ne moramo previše – rano smo ih svrstali među favorite za medalje, a sad će imati priliku to i da pokažu.
Drugi pobednik je Kanada. Meč protiv Slovenije bio je težak, tvrd i napet, uz obilje slobodnih sudijskih interpretacija koje su rezultovale sa puno žalbi, pritisaka na arbitre i svega sličnog. Na kraju, ipak, utisak je da je malo jedan Luka Dončić, pogotovo ako mu nije šuterski dan, a još manje ako je sa druge strane poslovično savršeni Šaj Gildžus-Aleksander. Superstar Oklahome je ponovo upisao sjajnu „lajnu“ (31 poen, 10 skokova, 4 asistencije), a odličan je bio i Ar Džej Baret sa sedam poena i jednim skokom manje.
A treći? Pa treći pobednik jeSrbija. Trijumf Kanade automatski je namestio polufinalne parove sa dva američka i dva evropska predstavnika i tako kompletirao sliku o direktnim olimpijskim kvalifikantima. Već je bilo poznato da će Australija predstavljati okeansku zonu, Japan azijsku a Južni Sudan afričku, ali danas smo se upoznali i sa ostalima. Američke kontinente će predstaviti SAD i Kanada, a Evropu Nemačka i – Srbija.
E sad...da kažemo odmah neke stvari. Prvo, ovo jeste bio inicijalni cilj i lepo je što je ostvaren. Drugo, ovo ne znači da sad treba dići sve četiri u vis i naprasno odustati od daljeg takmičenja – a sto posto sam siguran da moje mišljenje deli i celokupna srpska delegacija u Manili. U igri smo za medalje, prve od 2017, i tu obavezu treba prigodno ispoštovati. To je jasna stvar. Pa opet, ne mogu a da ne izrazim svoje lično zadovoljstvo što je kontinuitet takmičenja na velikim turnirima očuvan, i što se u Pariz odlazi bez stresa pretkvalifikacijskih turnira koji su i među najtežim stvarima za osvojiti u reprezentativnom sportu. Volim i cenim sve sportiste koji reprezentuju Srbiju, ali OI imaju posebnu draž praćenja ako učestvuju i košarkaši.
Možda je to i lična stvar, ali olimpijska košarka je za mene uvek bila sveti gral reprezentativnog sporta. Rođen sam tri nedelje pre nego što će Moka, Kića, Praja i drugari srušiti Italijane u Moskvi, i tako osvojiti možda i najsjajnije odličje u istoriji Jugoslavije i njenih naslednica. Bronzane medalje iz Los Anđelesa se ne sećam, srebra iz Seula pomalo, ali sam Atlantu bogami pošteno ispratio. Taj turnir došao je u zlatno doba SRJ sporta, i svi smo ostajali budni tog leta da gledamo bravure Aleksandra Đorđevića, Vlade Divca, Žarka Paspalja (ko će zaboraviti prvo poluvreme protiv Amerikanaca u finalu?!) i ostalih.
Nakon toga je usletila olimpijska suša. U Sidneju su nam Litvanci vratili milo za drago, ali ne pre nego što nas je presekla Kanada sa Stivom Nešom. Sećanja iz Atine bih najradije obrisao, dok smo za Peking i London ostali kući. Olimpijski plan ponovo je upalio Đorđević, ovaj put kao selektor, uspešnim pohodom na Brazil 2016., kojem je prethodio pretkvalifikacioni turnir u Beogradu – iz Brazila ćemo zauvek pamtiti triler sa Hrvatima u četvrtfinalu, te uništavanje moćne Australije. Imali smo najbolju nameru i da četiri tj. pet godina kasnije ponovimo tu magiju, međutim znate i sami šta se tada desilo. I danas nerado pričam o tome.
Sada, makar je taj plasman u džepu. Pariz će dogodine sigurno videti srpske košarkaše, a koliko je to velika stvar govori vam i objava zvaničnog profila igara koje su, sekunde nakon isteka vremena u meču Kanade i Slovenije, pozdravile povratak naše reprezentacije na olimpijska borilišta. Znaju i oni šta to znači.
Ali hajde da ne žurimo u tu 2024. kad u ovoj 2023. imamo neka nezavršena posla. U petak od 10:45, stiže nam ta Kanada da odmerimo snage. Spominjali smo gore OI u Sidneju 2000. – Litvaniji smo već naplatili. Možda je vreme i da se drugi poraz sa tog turnira „obriše“ i stavi u arhivu...
BONUS VIDEO: