Viktor Vembanjama zalepio šamar Oklahomi: NBA šampion pao posle dva produžetka i trojke sa centra

San Antonio pobedio Oklahomu u prvom meču finala Zapadne konferencije NBA lige, uz neverovatnu partiju Viktora Vembanjame.
Foto: Alex Slitz / Getty images / Profimedia

Počelo je finale Zapada u NBA ligi, a prvi meč doneo je uzbuđenja kakva uopšte nismo očekivali! Iako su tokom sezone Oklahoma i San Antonio pokazali da su najbolji timovi Zapadne konferencije, malo je onih koji su već od prvog meča u seriji očekivali do sada neviđeni spektakl, dva produžetka i brejk!

Predvođen sjajnim francuskim centrom Viktorom Vembanjamom, San antonio je upisao izuzetno važnu pobedu i poveo protiv aktuelnog šampiona, ekipe Oklahome - 122:115! Bio je ovo okršaj dvojice igrača koji su trku za MVP nagradu u ligaškom delu sezone završili u Top3, a prestižno priznanje baš pred meč dodeljeno je Šeju Gildžesu-Aleksanderu. Kao da je ta ceremonija malo uspavala njega i njegove saigrače, koji su timu iz Teksasa dozvolili da povede u seriji.

Oklahoma - San Antonio 115:122 Izvor: Youtube/GAMETIME HIGHLIGHTS

Za to je najzaslužniji Viktor Vembanjama koji je meč završio sa 41 poenom i 24 skoka. Čak 14 poena Vembanjama je postigao u dodatnih 10 minuta igre, a zanimljivo je da su u dva produžetka svi igrači Oklahome uspeli da postignu tek 14 poena. Sa takvim učinkom nisu ni mogli da očekuju pobedu na domaćem terenu u finalu Zapadne konferencije.

Nestvarnu partiju Francuza koji je igrao gotovo 49 minuta na ovoj utakmici pratili su Dilan Harper sa 24 poena, 11 skokova i šest asistencija, odnosno Stefon Kesl sa 17 poena, 11 asistencija i šest skokova. Dvocifreni poenterski učinak imala su još trojica igrača San Antonio Sparsa i to je bilo dovoljno za pobedu njihovog tima. Na drugoj strani terena najefikasniji je bio Aleks Karuso sa 31 poenom, pratio ga je Džejlen Vilijams sa 26, dok je dvostruki uzastopni MVP Šej Gildžes-Aleksander meč završio sa 24 postignuta poena i 12 asistencija. Srpski košarkaš Nikola Topić nije bio u timu Oklahome za ovaj meč.

Košarkaši tima iz Teksasa bolje su počeli meč i već na početku stigli su do devet poena prednosti (3:12), ali je Oklahoma napravila preokret i povela pre kraja prve deonice. Nakon uvodnog kvartala bilo je nerešeno, a novi napad ekipe San Antonija videli smo u drugom periodu kada su Sparsi uspeli da stignu do prve dvocifrene prednosti (41:51). Nekoliko sekundi kasnije bilo je sedam poena prednost i u korist San Antonija, koji je sa tom razlikom otišao na poluvreme.

Prednost koju su stekli polako se topila kroz treću četvrtinu, kada je Oklahoma uspela da povede, ali se San Antonio vratio na bezbednu udaljenost i činilo se - reši pitanje pobednika! Međutim, ni "plus 10" u nekoliko navrata na početku poslednjeg perioda nisu bili dovoljni timu iz Teksasa. Oklahoma je uspela da uhvati ritam i stigne do izjednačenja (101:101) koji je označilo i produžetak.

Koliko god to zvučalo neverovatno - tamo su domaći igrači bili bliži pobedi. Stao je napad San Antonija, tražila su se rešenja koja nisu davala rezultat i Oklahoma se primakla prvom trijumfu u seriji. Kada su se opustili i pomislili da je gotovo, Viktor Vembanjama je potegao trojku skoro sa polovine terena, pogodio i potpuno promenio tok produžetaka. Izborio je dodatnih pet minuta za svoj tim, a zatim i rešio pitanje pobednika.

Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!

Bonus video:

This browser does not support the video element.

Šmekerski potez Nikole Jokića Izvor: Arena 1 Premium