Autobiografija švedskog atletičara Patrika Šjeberga "Ono što niste videli" na srpskom jeziku predstavljena je u rezidenciji ambasadora Švedske u Srbiji, Jana Lundina.

"Na ovaj način skrećemo pažnju na važnost zaštite dece od svake vrste nasilja i zlostavljanja. Tema je veoma teška, ali i izuzetno značajna i Švedska snažno podržava ostvarivanje tzv. 'nulte tolerancije' prema seksualnom nasilju nad decom", rekao je ambasador Švedske.

Izdavač knjige na srpskom jeziku je Incest trauma centar Beograd.

"U praksi dugoj 23 godine Incest trauma centra naučile smo od dece koja su preživela seksualno nasilje da je neophodno da znaju šta su lične granice, dobre i loše tajne, dobri i loši dodiri, da njihovo telo pripada samo njima, da imaju pravo da kažu NE, da uvek veruju svom 'unutrašnjem glasiću' kada kaže da nešto nije u redu, da veruju svojim osećanjima. Treba da nauče kome da kažu i kako da potraže pomoć i da ne odustaju dok se nešto ne promeni. Kada ova znanja nemaju unapred, deca su laka meta za počinioce. Knjiga Patrika Šjeberga doprinosi sprečavanju seksualnog nasilja nad decom", kaže Dušica Popadić iz Incest trauma centra.

Seksualno nasilje i u školama!

Promociji knjige prisustvovale su i gošće iz Švedske, Ula Lemberg i Joana Lindkvist, koje su 2011. godine pokrenule fondaciju "Promeni stav", koja se bavi pravima deteta, sa fokusom na seksualnom zlostavljanju dece.

Organizacija "Save the children" pokrenula je projekat "Baci pet - sport za sve", koji se bavi edukacijom u oblasti sporta i zaštitom dece od svake vrste zlostavljanja.

Odgovor na pitanje kako jedno sportsko udruženje može da postane bezbedna okolina bez ponižavanja, diskriminacije i seksualnih napada, jeste edukacija. Edukacijom sportskih udruženja, ali i trenera, roditelja i dece, razvijaju se mehanizmi za sprečavanje negativnih pojava, kao i konkretne mere ukoliko se one dogode, navodi se u saopštenju.

U vrtiću uče o seksualnom nasilju: Vaše mišljenje?