Evropsko prvenstvo za rukometašice počinje u utorak u Makedoniji, a reprezentacija Srbije takmičiće se u grupi D, u Skoplju, sa Hrvatskom, Nemačkom i selekcijom domaćina.

Srbija na ovom takmičenju počinje "novi ciklus", čiju bi gornju tačku trebalo da predstavljaju Olimpijske igre u Londonu 2012. godine.

Selektor Časlav Dinčić kao cilj je apostrofirao plasman u drugi krug EP, posle čega bi trebalo iskoristiti svaku šansu koja se ukaže za još bolji plasman.

Probaćemo da damo sve od sebe. Razmišljaćemo samo o narednom protivniku, prvo o Hrvatskoj (utorak, 17.45 časova), onda o Nemačkoj, pa o Makedoniji".

Prema njegovim rečima, ekipa je sastavljena od nekoliko rukometašica koje nose igru u svojim klubovima i od onih koje sede na klupi.

"Kontrolne utakmice sa Rumunijom su nam pokazale da možemo da pobedimo i mnogo bolje ekipe od nas. Svaka devojka treba da pruži maksimum, pa ako to bude dovoljno za pobedu, bićemo srećni. Tako mora da se igra na EP", rekao je Dinčić.

On je istakao da je u ekipi i Svetlana Ognjenović, kojoj su lekari prošle godine zabranili da igra rukomet, zbog povrede kolena, ali se ona rado odazvala pozivu da pomogne reprezentaciji.

"Ona u Francuskoj može da dobije invalidsku penziju, ali igra za reprezentaciju i sada kada rizikuje da se povredi i ostane bez novca", rekao je Dinčić za igračicu koja je u prvom kontrolnom meču sa Rumunkama u Vrnjačkoj Banji postigla devet golova.

Na pitanje šta misli o prvom protivniku u grupi, odgovorio je da je Hrvatska dobra ekipa. One nisu učestvovale na OI u Pekingu, a na SP u Francuskoj zauzele su deveto mesto. Na turniru u Sloveniji, u novembru, pobedile su Srbiju 27:18.

Rukometašice Srbije drugi meč u grupi igraju sa Nemačkom, koja je osvojila bronzu na SP 2007, ali je na OI zauzela pretposlednje mesto.

Jedna od naših najboljih rukometašica, Jelena Erić, naglasila je da odlično poznaje nemačku reprezentaciju i da one "ili igraju ili ne igraju".

"Sa njima se nikada ne zna. Bile su treće na svetu, a onda su totalno podbacile u Pekingu. Volela bih da mi imamo svoj kontinuitet i da ne razmišljamo toliko o protivnicama. Neka one misle o nama", rekla je Erić.

Makedonija nije učestvovala na OI, a na SP je zauzela 12. mesto. Opšta ocena je da će meč sa domaćinom šampionata imati posebnu težinu, ali da tu ekipu nije nemoguće pobediti.

U grupi A takmičiće se Mađarska, Rumunija, Francuska i Danska, u grupi B Portugal, Ukrajina, Norveška i Španija, a u grupi C Švedska, Belorusija, Rusija i Austrija.

U drugom krugu takmičiće se tri najuspešnije ekipe iz svake grupe, a u novim grupama "ukrstiće" se reprezentacije iz grupa A i B, odnosno C i D.

Reprezentacija Norveške brani titulu osvojenu u Švedskoj 2006. godine i glavni je favorit za zlato, kao aktuelni svetski prvak i olimpijski pobednik.

Među favoritima za najviši plasman je i reprezentacija Rusije - vicešampion Evrope i drugoplasirana ekipa sa SP 2007. i OI 2008.

(Beta, foto: RSS)