Treće kolo Svetskog prvenstva u Hrvatskoj donelo je prvi veliki derbi u grupi B u kome su Šveđani nadigrali Španiju i zasluženo slavili 34:30.
Treće kolo Svetskog prvenstva u Hrvatskoj donelo je prvi veliki derbi u grupi B u kome su Šveđani nadigrali Španiju i zasluženo slavili 34:30.
Junak utakmice u splitskoj "Spaladium areni" bio je Johan Sjestrand, drugi golman švedske reprezentacije koji je na golu zamenio Palicku i zaustavio čak 21 šut španskih igrača.
Duel Stefana Olsona i Valera Rivere, selektora debitanata na Svetskim prvenstvima, u potpunosti je pripao bivšem švedskom reprezentativcu.
Ekipa koju Olson vodi zajedno sa Olom Lindgrenom bila je ta koja je od samog starta krenula furiozno i vrlo brzo Skandinavci su napravili prednost koja je do odlaska na odmor narasla na velikih šest golova razlike (19:13). Junak utakmice u splitskoj "Spaladium areni" bio je Johan Sjestrand, drugi golman švedske reprezentacije koji je na golu zamenio Palicku i zaustavio čak 21 šut španskih igrača.
Duel Stefana Olsona i Valera Rivere, selektora debitanata na Svetskim prvenstvima, u potpunosti je pripao bivšem švedskom reprezentativcu.
Španci su tek u drugoj polovini nastavka uspeli da priđu Šveđanima na pristojnijih tri gola razlike, ali više od toga nisu mogli jer je Sjestrand fantastično branio, a osim Ikera Romera (11 golova) nije bilo raspoloženih igrača u redovima "crvene furije".
Alberto Entrerios levi bek Sijudad Reala od koga se mnogo očekivalo potpuno je razočarao - šest šuteva, svih šest promašaja!
Najzaslužniji za trijumf Švedske, osim Sjestranda je Dalibor Doder. Momak koji "vuče" srpske korijene bio je nerešiva enigma za odbranu Španije i na kraju stigao do učinka od 11 golova.
U preostale dve utakmice grupe B domaćin Hrvatska je lako savladala Kubu 41:20, a Južna Koreja upisala prve bodove očekivanim trijumfom nad Kuvajtom - 34:19.
Reprezentacije Mađarske i Slovačke su i dalje neporažene pošto su u međusobnom duelu u grupi A posle dramatične završnice remizirale 24:24.
Mađari su diktirali tempo do kraja, ali su Slovaci stigli do izjednačenja u poslednjim sekundama meča pogotkom Františeka Šulca. U napadu pre toga Mađari su imali priliku da osiguraju pobedu, ali je Ivančšik pogodio prečku.
Rukometaši Argentine i Australije definitivno neće videti Zagreb. "Kenguri" su u Osijeku više nego ubedljivo poraženi od Francuske 11:42, a "gaučosi" od Rumunije 26:30, pa su tako i jedni i drugi izgubili sve šanse za prolazak u drugu fazu takmičenja.
Makedonci slave Lazarova
Varaždin je u ponedeljak bio u žuto-crvenom, bojama Makedonije koja je predvođena Kirilom Lazarovim iznenadila vicešampiona sveta Poljsku i došla do druge pobede u grupi C - 30:29.
Desni bek Zagreba postigao je 13 golova, promašivši gol Poljaka samo tri puta, za pobedu Makedonije koja je vodila tokom čitavog meča.
Istina, bilo je neizvesno na kraju. Poljaci su uspeli da nadoknade minus od pet golova (20:25) i u poslednjem minutu stignu na 29:29, ali nakon toga Stevče Aluševski doneo je svom timu trijumf koji je zakomplikovao situaciju u ovoj grupi.
Osim Makedonije i Poljske za mesto koje vodi u drugu fazu takmičenja bore se i Nemačka koja je u ponedeljak rutinski savladala Alžir 32:20, te Rusija koja je bila bolja od Tunisa - 36:31.
REZULTATI TREĆEG KOLA
GRUPA A (Osijek)
Rumunija - Argentina 30:26 (15:13)
Mađarska - Slovačka 24:24 (12:6)
Francuska - Australija 42:11 (20:3)
TABELA: Francuska 6, Mađarska 5, Slovačka 5, Rumunija 2, Argentina 0, Australija 0 bodova.
ČETVRTO KOLO (sreda): Australija - Rumunija (15.00), Mađarska - Argentina (17.00), Slovačka - Francuska (19.00)
GRUPA B (Split)
Južna Koreja - Kuvajt 34:19 (15:9)
Švedska - Španija 34:30 (19:13)
Hrvatska - Kuba 41:20 (20:9)
TABELA: Hrvatska 6, Švedska 6, Španija 4, Južna Koreja 2, Kuba 0, Kuvajt 0 bodova.
ČETVRTO KOLO (sreda): Kuba - Južna Koreja (16.30), Švedska - Kuvajt (18.30), Španija - Hrvatska (20.30)
GRUPA C (Varaždin)
Poljska - Makedonija 29:30 (15:16)
Nemačka - Alžir 32:20 (16:10)
Rusija - Tunis 36:31 (16:11)
TABELA: Nemačka 5, Poljska 4, Makedonija 4, Rusija 3, Tunis 2, Alžir 0 bodova.
ČETVRTO KOLO (sreda): Alžir - Rusija (15.30), Makedonija - Njemačka (17.30), Poljska - Tunis (19.30)
GRUPA D (Poreč)
Brazil - Srbija 32:20 (14:14)
Norveška - Egipt 30:20 (14:10)
Danska - Saudijska Arabija 32:13 (17:4)
TABELA: Norveška 6, Danska 6, Srbija 2, Egipat 2, Brazil 2, Saudijska Arabija 0 bodova.
ČETVRTO KOLO (sreda): Saudijska Arabija - Brazil (17.00), Norveška - Srbija (19.10), Egipat - Danska (21.15)
U četvrtfinalne grupe plasiraće se po tri najbolje selekcije.
(MONDO)