U novom bazenu u Podgorici u utorak počinje završni turnir u Svetskoj ligi, na kojem Srbija brani prvo mesto.

Osam reprezentacija igraće u Podgorici sa, manje-više istom željom da se uigra pred najvažnije takmičenje ovog leta, Svetsko prvenstvo u Rimu, ali svakako da je uloga ali i breme favorita na domaćinu, Crnoj Gori.

Evropski prvak ima veliki motiv, jer igra pred svojom publikom, mada to može da bude i opterećenje.

Selektor vateprolo reprezentacije Crne Gore Petar Porobić istakao je da je cilj njegove ekipe na finalnom turniru da ostvari što bolji rezultat pre svega zbog publike i podrške navijača na prvom treningu u Podgorici.

On je rekao da Crna Gora već danas, dan uoči turnira, može biti ponosna na način koji je organizovala prestižno takmičenje.

”Ovo je za nas važno takmičenja. Biće jaka konkurencija. Učestvuju SAD i Australija, koje su dobre selekcije. Igraće i neugodna Italija sa novim rukovodstvom, trenerom i podmlađenom ekipom. O reprezentacijama Srbije i Hrvatske i njihovom kvalitetu ne treba trošiti reči”, izjavio je selektor "crvenih ajkula" na konferenciji za novinare.

"Mozak" reprezentacije Crne Gore Vladimir Gojković kao glavnu prednost domaćina vidi u motivu.

"Već na prvom treningu smo mogli da vidimo koliko nas publika ovdje voli i očekujem da tako bude i na svim utakmicama na ovom turniru. Želimo da osvojimo Svetsku ligu, i da, pored kvaliteta koji je nesporan, igramo i sa ogromnom željom", rekao je Gojković.

Golman Miloš Šćepanović kaže da je Svetska liga važno takmičenje za domaćina. "Pritisak postoji. Nadam se da nećemo podleći i razočarati. Verujem da ćemo stići do cilja, a to je jedna od medalja", rekao je Šćepanović.

Srbija se za Svetsku ligu pripremala u SAD i odigrala je tri pripremne utakmice sa američkom selekcijom. I u Podgorici će te dve ekipe biti u istoj grupi, uz Japan i Italiju.

Osim Crne Gore, u favorite se ubrajaju i Srbija, Hrvatska, ali i SAD i Australija. Derbi prvog kruga takmičenja po grupama, biće u sredu, 17. juna kada se sastaju Crna Gora i Hrvatska.

Raspored takmičenja:

Grupa A:

16. jun: SAD - Italija (16.20), Srbija - Japan (17.40);
17. jun: Srbija - Italija (17.40), SAD - Japan (19);
18. un: Japan - Italija (17.40), SAD -Srbija (19)


Grupa B:

16. jun: Australija - Hrvatska (19), Crna Gora - Južna Afrika (20.30)
17. jun: Australija - Južna Afrika (16.20), Crna Gora - Hrvatska (20.30)
18. jun: Južna Afrika - Hrvatska (16.20), Crna Gora - Australija (20.30)

Četvrtfinale 19. jun:

2A - 3B
3A - 2B
1A - 4B
4A - 1B

Polufinale je 20. juna, a finalni dan turnira je 21. juna.


(MONDO)