Da li Srbija s pravom čeka 100. medalju na Olimpijskim igrama u Londonu, koje počinju u petak?

Ovo pitanje postalo je aktuelno u Hrvatskoj.

Imaju li Srbi pravo na sve medalje koje su osvojene pod zastavama Kraljevine Jugoslavije, FNRJ, SFRJ, SRJ i SCG? Imaju! To, bez da ostavlja ikakvu dilemu, priznaje i predsednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša.

U tekstu "Jutarnjeg lista" podseća se da je samostalna Srbija učestvovala samo dva puta na Letnjim olimpijskim igrama, u Stokholmu 1912. i Pekingu 2008. godine, kao i jednom na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru 2010. godine. Piše, "pritom osvojivši tri medalje, jednu srebrnu i dve bronzane".

"Rečeno je kako se očekuje da u prestnonici Velike Britanije padne i 100. olimpijska medalja za Srbiju", navodi novinar "Jutarnjeg lista". Mateša, prvi čovek hrvatskog olimpijskog pokreta, kaže da Hrvati i ostali narodi bivše SFRJ tu ne mogu ništa.

Srbija, odnosno Olimpijski komitete Srbije, prema Statutu Međunarodnog olimpijskog komiteta ima pravo na sve medalje koje je osvajala naša nekada zajednička zemlja od Antverpena 1920. do Seula 1988. godine.

"Mi tu ništa ne možemo napraviti", rekao je Mateša.

"To je odlučeno još 1992. godine. Naime, sve novonastale države primljene su u MOK kao nove članice, a Srbiji se računalo članstvo SFRJ, pa tako i rezultati", objasnio je Mateša.

On je dodao da olimpijske medalje nisu predmet sukcesije bivših republika, ali i da HOO nikada pred međunarodnim telima nije pokretao bilo kakvo pitanje podele medalje ili "zamrzavanje" medalja iz perioda zajedničke države.

"Takva su pravila igre", kaže Mateša.

"Jutarnji piše" da će do daljeg uz medalje koje su osvajali Matija Ljubek, Đurđica Bjedov, Mate Parlov, Franjo Mihalić, Vlada Lisjak i Krešimir Ćosić, kao i brojnih drugih hrvatskih sportista, stajati - Srbija.

"Gde je i što je kriterijum? Budući da je teško podeliti medalje, svi bi trebalo da imatju pravo na njih", piše novinar "Jutarnjeg" i pita se:

"Da li bi onda i OKS trebalo da reši pitanje penzija nekadašnjim osvajačima medalja iz cele SFRJ?"

"Jutarnji" je izračunao da su hrvatski sportisti u pojedinačnoj konkurenciji ili kao članovi ekipnih sportova osvojili 41 odličje na Letnjim olimpijskim igrama od ukupno 83 koliko ih je imala Jugoslavija. To je skoro polovina, piše ovaj list, konstatujući da su Hrvati bili najbrojniji osvajači olimpijskih trofeja u odnosu na predstavnike drugih republika.

"U pojedinačnoj su konkurenciji osvojili 14 medalja - šest zlatnih, šest srebrnih i dvije bronzane, a kao članovi ekipnih sportova osvojili su 27 medalja - devet zlatnih, 12 srebrnih i pet bronzanih", tvrdi "Jutarnji list", ali eto ne postavlja pitanje sportista iz mešovitih brakova.

Kojoj zemlji bi trebalo da pripadnu medalje sportista koji su se za svog izjašnjavali kao Jugosloveni, a koji su dolazili iz mešovitih brakova? Kako tu utvrditi ko je od nekadašnjih sportista Jugoslovena bio Hrvat, ko Srbin, ko Slovenac, ko Bosanac, Crnogorac, Makedonac?

(MONDO, foto: Guliver/Getty Images)