Mnogo zanimljivih okršaja očekuje nas u danima koji dolaze, a gledaćemo ih na olimpijskim borilištima širom Londona.

Američki portal B/R izdvojio je deset najjačih rivalstava na predstojećim OI a na prvo mesto stavio je ono između članova američkog plivačkog tima.

1. Majkl Felps - Rajan Lohte (plivanje)

Neko će reći da o ovome nema govora, međutim, pravi odnos snaga videće se u bazenu. Dok je Felps, po sopstvenom priznanju, period između OI u Pekingu i OI u Londonu, potrošio na provod i glupiranje, Lohte je vredno radio, smanjujući zaostatak za trofejnim zemljakom.

Prošla godina je za Lohtea bila više nego uspešna, na SP u Šangaju osvojio je pet zlatnih i jednu bronzanu medalju, vlasnik je nekoliko svetskih rekorda.

Lohte je u Londonu prijavio učešće u pet, najviše šest trka, Felps čak sedam. Duel dvojice najboljih plivača sveta treba očekivati u trkama na 200 i 400 metara.

2. Novak Đoković - Rodžer Federer (tenis)



Nakon odustajanja Rafaela Nadala od takmičenja u Londonu, samo dva imena ostala su u konkurenicji za osvananje najsjanijeg odličja na olimpijskom Vimbldonu, Novak Đoković i Rodžer Federer.

Srbin i Švajcarac su do sada odigrali 27 mečeva, Federer je uspešniji (15-12), ali u njihovom slučaju brojke zaista malo znače, s obzirom na to da s mnogo motiva igraju jedan protiv drugog.

Možda je Novakov motiv, uoči nastupa na OI i jači. Naime, upravo je Federer prekinuo onu njegovu sjajnu seriju (41 pobeda u nizu) prošle godine, a Švajcarac da je izbacio u ovogodišnjem polufinalu Vimbldona.

Eto tek nekih razloga da Novak igra sa sto odsto mogućnosti u narednom vimbldonskom duelu sa Federerom.

3. Usein Bolt - Džon Blejk (atletika)

Usein Bolt, najbrži čovek na svetu, vlasnik je nekoliko rekorda ali prema izveštajima sa poslednjih takmičenja, nije više najbrži Jamajčanin. Ova čast pripada njegovom sunarodniku, Džonu Blejku.

Blejk je dugo bio Boltov trening partner i dobar prijatelj, nikada takmac, sve do ove godine. Prvi njihov zvanični okršaj je izostao na SP 2011, jer je Bolt diskvalifikovan. Nedavno je Blejk, na državnim kvalifikacijama, bio brži od Bolta, doduše svetski rekorder se žalio na povrede.

Na radost svih ljubitelja sprinta, nabolje od obojice trkača, videće na OI u Londonu.

4. Veronika Kembel Braun - Alison Feliks (atletika)



Rivalstvo dveju atletičarki zaista dugo traje, s druge strane, sasvim je logično jer su najbolje u disciplini u kojoj se takmiče, u trci na 200 metara. Jamajčanka i Amerikanka već su merile snage na Igrama u Pekingu, ali i četiri godine ranije u Atini.

Trenutno, Feliks je vlasnica tri svetska zlata, Kembel ima jedno, ali s poslednjeg SP. Kembel je osvajala najsjanije odličje na prethodne dve OI, Feliks i dalje čeka da bude na najvišem stepeniku pobedničkog postolja u ovoj disciplini, na ovom takmičenju.

Inače, obe su na OI u Londonu najavile nastup i u trci na 100 metara.

5. SAD - Kina (ženska gimnastika)

Posle Olimpijskih igara u Pekingu 2008, kada je zlatna medalja izmakla Amerikankama a završila na grudima favorizovanih kineskih gimnastičarki, ionako veliki rivalitet ova dva tima, dostigao je vrhunac na turniru u Londonu.

Više šansi za trijumf ipak se daje timu SAD, ove devojke su aktuelne svetske šampionke, Kineskinje su na istom takmičenju bile trećeplasirane, sa čak sedam bodova manje od velikog rivala.

6. Japan - Kina (muška gimnastika)

Jedna je sila dominantna u muškoj gimnastici proteklih dvanaest godina, reč je o kineskom timu. Oni su osvajali svako Svetsko prvenstvo od 2003. godine, zlato na OI 2000. i 2008, međutim imaće težak zadatak da odbrane naslov olimpijskih šampiona i u Londonu.

Odnos snaga se promenio kada je Japan napravio odličan muški tim, imaju dobre rezultate, dišu Kinezima za vrat i pravi okršaj ovih timova treba očekivati na predstojećim 30. letnjim OI.

7. Ku Bo - Tom Dejli (skokovi u vodu)

Skokovi u vodu sigurnu nije na top listi zanimljivih sportova za gledanje na Olimpijskim igrama ali kada se radi o rivalitetu, ono između tinejdžerskih senzacija, Britanca Toma Dejlija i Kineza Ku Boa, svakako ne treba propustiti.

8. Dalhauser-Rodžers/Alison-Emanuel (odbojka na pesku)

Od kada je bič volej postao olimpijski sport, od 1996, izražen je rivalitet dveju zemalja, SAD i Brazila, u ženskoj i muškoj konkurenciji.

Čak sedam medalja su Amerikanci osvojili na OI od toga pet zlatnih, muški tim je tri puta bio najbolji, a Dalhauser i Rodžers brane naslov šampiona sa Igara u Pekingu.

Brazilci imaju izuzetno iskusan par, Emanuel je nastupao na svim do sada održanim OI, a od prošle sezone nastupa sa Alisonom.

9. SAD - Španija (košarka)

Ako bilo koji tim može parirati Drim timu na Igrama u Londonu onda je to španski!

Od velikog neuspeha na Igrama u Atini, Amerikanci su bili skoro nepobedivi, izuzimajući poraz na SP, Španija je tada osvojila zlato a SAD bronzu.

U svakom slučaju, rivalitet ovih timova je veliki i glavni su konkurenti za osvajanje zlata. Amerikanci brane titulu iz Pekinga, Španci veruju da mogu da svrgnu šampione s trona.



10. Hensen - Kitađima (plivanje)

Pre pojavljivanja Felpsa i Lohtea glavni takmaci u bazenu bili su Hansen i Kitađima.

Njihov rivalitet traje još od 2001. godine kada su debitovali na Svetskom prvenstvu, tada je Hensen osvojio zlato na 200 metara prsno, postavio i svetski rekord, a Kitađima je uzeo bronzu.

Iako je najavio povlačenje posle OI 2008. američki veteran je promenio odluku i gledaćemo ga u Londonu u trkama na 100 i 200 metara prsno, kao i njegovog velikog rivala, Japanca Kitađimu.

Kitađima je bio odličan na državnim kvalifikacijama za OI 2012, sto metara je isplivao za neverovatnih 58.90, to je drugi najbolji rezultat svih vremena i njegov lični rekord.



(MONDO, foto: Guliver/Getty images)