Sistematski doping sada omraženog a nekada legendarnog Lensa Armstronga dotukao je ionako poljuljani biciklizam, opterećen čestim skandalima sa dopingom zbog čega su pobednicima trka kasnije oduzimane titule.

Ali kako niko nikada nije osvojio sedam uzastopnih Tur D'Fransa, tako nikome nije mogao da bude oduzet toliko veliki broj pehara, posle čega je ostala skoro decenija u kojoj kultni Tur nema svog pobednika! Skandal se ne smiruje.

Dan nakon što je Armstrong u novoj američkoj sapunici, a svet se pre desetak godina divio njegovom velikom "kambeku" posle operacije raka testisa, gostujući kod čuvene Opre Vinfri priznao da se dopingovao mada je cela priča bila vešto uvijena, javio se Međunarodni olimpijski komitet.

Član izvršnog tela MOK Dik Paund nagovestio je da bi biciklizam mogao da bude udaljen sa Olimpijskih igara u Riju 2016. godine zbog štete koju je doping naneo ovom sportu, ali i zbog bojazni da bi kult Igara mogao da bude narušen ukoliko bi se ovaj trend varanja i ruganja nastavio i na drumovima Rio de Žaneira.

"Mogli bi smo da kažemo tim ljudima (iz Svetske biciklističke unije, prim. aut), pogledajte, imate očigledan problem. Zašto ne uzmete četiri ili osam godina da ga rešite?", rekao je Paund i dodao:

"I kada budu mislili da su rešili problem sa dopingom nekad se vrate, pričaćemo i videti da li je dobra ideja da ih vratimo nazad na Igre".

Paund je pre prelaska u MOK bio šef WADA, odnosno Svetske anti-doping agencije, koja je i sama bila nemoćna pred moćnim timom koji je kreirao i sprovodio Armstrongov doping. WADA je, kao i sve ostale bicikliste, redovno testirala Armstronga ali je on glatko prolazio sve testove i dičio se trofejima sve dok ljudi nisu odlučili da progovore i posvedoče o sportskoj prevari veka, ako ne i više od toga.

"MOK mora da se suoči sa ovim problemom, jer UCI očigledno ne radi dovoljno da zaustavi doping u svom sportu, biciklizmu", podviknuo je Paund.

(MONDO, foto: Beta/AP)