Putevi koji Srbe vode u Tokio: Preko trnja i provalija do zlatnih visina

Počela je olimpijska godina, verujemo puna radosti za navijače Srbije.

Olimpijsku 2020. godinu Srbija je dočekala sa 46 kvalifikovanih sportista i sportistkinja. Nema sumnje da će na dan početka 32. Olimpijskih igara u Tokiju (od 24. jula do 9. avgusta) broj srpskih olimpijaca biti daleko veći, a verovatno i udvostručen.

Pred nama su brojni kvalifikacioni turnir, a ima i pojedinaca, poput tenisera Novaka Đokovića ili karatistkinje Jovane Preković, koji na osnovu plasmana na svetskim rang listama samo čekaju ozvaničenje titule učesnika Letnjih olimpijskih igara 2020.


"Vize" od naših olimpijaca do kraja 2019. godine u ekipnim sportovima obezbedili su vaterpolisti (11), odbojkašice (12) i basketaši 3x3 (4).

Od pojedinaca za sada su u Tokiju Ivana Španović/skok u dalj i Armin Sinančević/bacanje kugle (atletika), Martin Mačković i Miloš Vasić (veslanje – dvojac bez), Strahinja Stefanović/K-1 200 i Milica Starović/K-1 200 i K-1 500 (kajak), Vuk Čelić/800m slobodno, Čaba Silađi/100m prsno i Anja Crevar/400m mešovito) (plivanje), Tijana Bogdanović/-49kg, Milica Mandić/+67kg (tekvondo), Stevan Mićić/-57kg (rvanje slobodnim stilom), Mate Nemeš/-67kg i Mihail Kadžaja/-97kg (rvanje grčko-rimskim stilom), a pet normi su obezbedili strelci i strelkinje Zorana Arunović, Damir Mikec, Milutin Stefanović, Sanja Vukašinović i Jasmina Milovanović u identičnim disciplinama - 50m puška trostav i 10m vazdušni pištolj.

Olimpijske kvalifikacije u ekipnim sportivima očekuju odbojkaše, rukometašice, košarkaše i košarkašice, a priliku da stignu do Tokija imaće i rukometaši. Pred izabranicima Nenada Peruničića biće pakleno težak posao prvo na Evropskom prvenstvu, a onda, ukoliko uspeju da se plasiraju, i na olimpijskom kvalifikacionom turniru.

Krenimo redom…

ODBOJKA – muškarci (od 5. do 10 januara)


Već od danas na ispitu su odbojkaši, koji će posle dva propuštena tunira u Londonu i Riju, pokušati da se vrate na olimpijsku scenu. Aktuelni evropski šampion nije uspeo na prvom kvalifikacionom turniru u Italiji i sada ga očekuje izuzetno naporan i težak zadatak u Berlinu.

Srbija će u dvorani "Maks Šmeling" pokušati da na evropskom kvalifikacionom turniru osvoji prvo mesto i plasira se u Tokio. U vrlo teškoj i izjednačenoj konkurenciji do Tokija će stići samo pobednik.

Na turniru u glavnom gradu Nemačke učestvuje osam selekcija podeljenih u dve grupe. U Grupi A su: Nemačka, Belgija, Slovenija i Češka, dok Grupu B čine: Srbija, Francuska, Bugarska i Holandija.

Po dve najbolje reprezentacije iz svake grupe izboriće nastup u polufinalu.

Raspored Srbije:

5. januar (13.30) - Francuska
6. januar (14.00) – Holandija
8. januar (14.30) – Bugarska

KOŠARKA – žene (od 6. do 9. februara)

Mondo/ Stefan Stojanović 


Srpske košarkašice neće imati težak zadatak i pored toga što su u grupi sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Kvalifikacije se igraju po
principu "svako sa svakim", a jedan od gradova domaćina je Beograd.

Izabranice selektorke Marine Maljković igraće u dvorani "Aleksandar Nikolić" i za plasman na Igre potrebna će im biti jedna pobeda iz tri utakmice. Pored SAD i Srbije na beogradskom turniru učestvuju još Mozambik i Nigerija, protiv kojih Srbija ne bi trebalo da ima ozbiljnih problema.

Amerikanke su već "čekirale" olimpijsku kartu, a sa njima će u Tokio još dva tima iz prestonice Srbije.

RUKOMET – žene (od 20. do 22 marta)

MN Press 


Srpske rukometašice su odličnim igrama na nedavno održanom Svetskom prvenstvu u Japanu uspele da se domognu olimpijskih kvalifikacija.

"Orlice" će se za olimpijsku kartu boriti u Budimpešti.

Nimalo lak posao čeka izabranice Ljubomira Obradovića, koje će na putu do Tokija morati da se izbore za jedno od prva dva mesta u konkurenciji Rusije, domaćina Mađarske i Kine.

RUKOMET – muškarci (od 9. do 26. janura EP, od 17. do 19 aprila olimpijske kvalifikacije)

MN Press 


Pred rukometašima je ubedljivo najteža misija i male su šanse da se naš tim nađe u olimpijskim kvalifikacijama, a još manje na samim Igrama.

"Orlovi" su prvu priliku propustili na Svetskom prvenstvu u januaru prošle godine, gde su zauzeli 18. mesto. Šampion sveta je izborio nastup u Tokiju, dok su reprezentacije plasirane od druge do sedme pozicije završile u kvalifikacijama.

Nova i poslednja šansa je na Evropskom prvenstvu, koje će se održati u tri zemlje – Austriji, Švedskoj i Norveškoj od 9. do 26. januara.

Šampion Evrope direktno će na Olimpijske igre, dok će još dve selekcije, koje nisu uspele na Svetskom prvenstvu, igrati na kvalifikacionim turnirima. Srbija će, dakle, morati da bude visoko rangirana, što će joj biti baš teško u društvu objektivno jačih timova.

Danska je kao prvak sveta van konkurencije za direktan plasman i kvalifikacione tunrire. Ukoliko Skandinavci postanu i prvaci Evrope, u Tokio će vicešampion kontinenta. Mesta u kvalifikacijama već imaju Norveška, Španija, Francuska, Hrvatska, Nemačka i Švedska.

Srbija će svoju priliku tražiti na EHF Euru u grupi sa Crnom Gorom, Hrvatskom i Belorusijom, a potom, ukoliko uspe da se plasira, u drugoj fazi sa po dve najbolje selekcije iz grupa B (Češka, Makedonija, Austrija i Ukrajina) i C (Španija, Nemačka, Letonija i Holandija).

"Orlovi" će morati da igraju najbolji rukomet, a najveći konkurenti za mesta u kvalifikacijama biće im Slovenija, Makedonija, Mađarska, Island, Rusija, Poljska…

Poznati su delimični sastavi grupa olimpijskih kvalifikacija.

Domaćin Norveška: Norveška, Španija, Čile i Južna Koreja
Domaćin Francuska: Francuska, Hrvatska, drugi tim iz Afrike i treći tim iz Evrope.
Domaćin Nemačka: Nemačka, Švedska, drugi tim iz Evrope i treći tim iz Afrike.

*rezervni domaćin je Hrvatska.

KOŠARKA – mušakarci (od 23. do 28. juna)

MN Press 


Srbija će kao i pred Rio biti domaćin kvalifikacionog olimpijskog turnira. "Orlovi" će u Beogradskoj areni od 23. do 28. juna pokušati da osvoje prvo mesto, a samim tim i "vizu" za Tokio. Samo pobednici kvalifikacija će obezbediti učešće na Olimpijskim igrama.

Tim Igora Kokoškova je u Grupi A, gde su još Novi Zeland i Dominikanska Republika, dok su u Grupi B Portoriko, Italija i Senegal.

U polufinale će dve najbolje reprezentacije iz svake grupe.

ATLETIKA

MN Press  10.5.1990. Ivana Španović


Ivana i Armin verovatno neće biti jedini predstavnici srpske atletike u Tokiju. Njima će se priključiti svi koji do 6. jula 2020. godine ispune norme koje je postavila Svetska atletska federacija IAAF.

Sistem kvalifikacija je, doduše, izmenjen u odnosu na prethodne Igre. IAAF je dosta pooštrila norme, kako bi koncentrisala veći kvalitet na atletskim borilištima. Novi sistem prevashodno je baziran na Svetskoj rang listi.

Glavni kandidati i kandidatkinje da se pojave na Olimpijskom stadionu u Tokiju su: Asmir Kolašinac (bacanje kugle – 41. na SRL u 2019), Elzan Bibić (1.500 metara – 54. na SRL u 2019), Strahinja Jovančević (skok u dalj – 62. na SRL u 2019), Dragana Tomašević (disk – 20. na SRL u 2019)...

KAJAK I KANU

MN Press 


Za sada imamo samo dvoje predstavnika u tri discipline, ali nema sumnje da će taj borj biti veći i da ćemo, kao i u Riju, navijati za nove uspehe i medalje u trofejnom sportu.

Šampoinke Evrope u dvosedu na 500 metara, Biljana Relić i Marija Dostanić, postavile su plasman na Igre kao glavni cilj u 2020. Olimpijsku normu pokušaće da u dokvalifikacijama ostvari jedan od najtalentovanijih mladih kajakaša Bojan Zdelar, zatim Ervin Holpert, a tu su još iskusni i trofejni kajakaši poput Milenka Zorića i Marka Tomićevića (srebrnih iz Rija), Marka Novakovića, Marko Dragosavljević...

Kajakši i kajakašice imaju još dve šanse za LOI: evropske dokvalifikacije (od 21. do 22. maja u Račicama), kao i na Svetskom kupu 2 ( od 29. maj – do 1. jun u Duisburgu).

TENIS


Za sada je siguran samo Novak Đoković, kao drugi teniser sveta. Na dobrim pozicijama su Dušan Lajović (34), Laslo Đere (38), Filip Krajinović (40)...

Kako sada stvari stoje, u ženskoj konkurenciji nećemo imati predstavnicu, jer je naša najbolje plasirana igračica Nina Stojanović na 87. mestu.

Jedna članica MOK-a može da ima najviše po četiri predstavnika u muškom i ženskom singlu.

Mesta u tenisu na olimpijskom turniru popuniće se po svetskim listama na dan 8. juna. Prvih 56 sa ATP i WTA lista igraće u Tokiju, ali samo oni igrači koji su ispunili određene zahteve igranja u Dejvis i Fed kupu. Ostalih osam mesta popuniće se po kontinentima, odnosno dva su rezervisana za Japan kao domaćina.

U dublovima će nastupiti po 32 para, prvih deset sa ATP i WTA lista izaberće bilo kojeg igrača ili igračicu iz svoje zemlje, ali pod uslovom da su isti plasirani u 300 na pomenutim listama.

Zanimljivo je da za mešovite parove ne postoje kvote, već će se praviti na osnovu tenisera i teniserki koji su već obezbedili učešće u singlu ili su prijavljeni u dublu. Nastupiće najboljih 15 mešovitih dublova, dok je jedan je iz Japana.

KARATE

MN Press 


Karate će se na Olimpijskim igrama u Tokiju predstaviti u tri muške i tri ženske katergorije, kao i u katama. Po deset takmičara u svakoj disciplini plasiraće se na sledeći način: jedan iz zemlje domaćina, po četiri na osnovu svetskih rang lista do 6. aprila 2020, tri sa kvalifikacionog turnira, dva po kontinentalnoj kvoti ili na osnovu pozivnice međunarodne federacije.

Postoji po pet svetskih rang lista u obe kategorije, a neke su objedinjene na Igrama. U tim kategorijama po dva najbolja ispunjavaju uslove za odlazak u Tokio.

Kvalifikacioni turnir biće održan od 8. do 10. maja u Parizu.

U ovom trenutku Srbiju će predstavljati samo Jovana Preković u kategoriji ispod 61 kilograma.

STONI TENIS

MN Press 


U stonom tenisu šansu da se nađe na Olimpijskim igrama ima srpski miks dubl – Aleksandar Karakašević i Izabela Lupulesku. Naš par je trenutno 16. na Svetskoj rang listi, odnosno peti najbolje plasirani evropski.

Srspki par imaće priliku već od 28. januara do 2. februar u Magdeburgu. Na Otvorenom prvenstvu Nemačke deliće se dve vize, a isto toliko i na Otvorenom prvenstvu Katara od 3. do 8. marta, Poslednja prilika je na Japan Openu od 21. do 26. aprila.

Na olimpijskim igrama učestvovaće po 16 miks dublova i u obe timske konkurencije, odnosno po 64 takmičara i takmičarki u singlu.

Lupulesku je trenutno naša najbolja igračica na 110. mestu Svetske rang liste, dok je veteran Karakašević, kome će ako se plasira Igre u Tokiju biti šeste u karijeri, na 119. poziciji.

STRELJAŠTVO


Brojni srpski tim čini petoro strelaca, a on može da bude uvećan na dva predstojeća takmičenja u 2020. Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem u Vroclavu od 23. februara do 3. marta i u Plzenu na završnim evropskim olimpijskim kvalifikacijama od 17. do 28. maja.

Šansu za LOI imaju još Andrea Arsović (vazdušna i MK puška trostav), Marija Malić (vazdušna puška), Milenko Sebić (vazdušna i MK puška trostav) i Lazar Kovačević (MK puška trostav).

U pištolju do Tokija mogu Bobana Momčilović Veličković (vazdušni i MK pištolj) i Dimitrije Grgić (vazdušni pištolj).

Poslednja mesta biće popunjena 31. maja na osnovu ISSF svetskog plasmana.

DŽUDO


Ukupno 386 takmičara će se naći u ovoj borilačkoj veštini, a videćemo koliko naših. U 14 težinskih kategorija (po sedam u muškoj i ženskoj konkurenciji) najrealnije šanse da se plasiraju imaju Nemanja Majdov (-90kg), koji je drugi na Svetskoj rang listi i Milica Nikolić (-48kg), trenutno 20, ali sa vrlo dobrim izgledima. U solidnoj poziciji je i Jovana Rogić (-57kg), koja trenutno ispunjava kontinentalnu kvotu, a inače je na 27. mestu Svetske rang liste.

Žarko Ćulum (+100kg) je 39. i mogao bi da u slučaju dobrih rezultata upadne na listu putnika za Tokio, a isto važi i za Strahinja Bunčić (-66kg), koji je 42, kao i za Milicu Žabić (+78) 36. na listi.

Aleksandar Kukolj ispunjava olimpijsku normu, ali je u istoj kategoriji kao Majdov, tako da verovatno neće nastupiti na LOI 2020.

Olimpijske rang liste u džudou biće zaključene 25. maja i na osnovu njih će po 18 takmičara direktno na Igre, kao i jedan domaći. Ostala mesta biće popunjena na osnovu kontinentalnih kvota i pozivnica.

SPORTSKO PENJANJE


MOK je uvrstio još jedan novi sport u program Olimpijskih igara, ali je uslovio Svetsku federaciju za sportsko penjanje sa samo dve zlatne medalje (po jedna u muškoj i ženskoj konkurenciji).

U Tokiju će se pojaviti po 20 takmičara i takmičarki. Svi oni, međutim, imaju velike zamerke, jer su su tri discipline spojili ("boulder", "lead" i "speed") u jednu.

Srpkinja Staša Gejo je među najboljim damama u ovom sportu, pre svega u disciplini "boulder", ali je pitanje da li će zbog povrede nastupiti na Olimpijskim igrama. Propustila je nekoliko bitnih takmičenjima, na kojima je podeljno već 14 "viza".

Priliku da stigne do Tokija imaće na Evropskom prvenstvu u Moskvi od 16. do 18. aprila. Problem je u tome što će u glavnom gradu Rusije samo jedno mesto garantovati odlazak na LOI. Poslednja šansa biće specijalna pozivnica Svetske federacije.

RVANJE


Zlatni iz Rija, Davor Štefanek, još nije odlučio da li će braniti zlato u Tokiju. Za mesto u olimpijskom timu Srbije moraće, ipak, da se izbori protiv Matea Nemeša, koji je na Svetskom prvenstvu u Kazahstanu osvajanjem bronze obezbedio mesto za Srbiju u kategoriji do 67 kilograma.

Realne šanse da se pridruži kolegama rvačima u srpskom olimpijskom timu ima Viktor Nemeš. On će šansu za Tokio tražiti na Evropskom prvenstvu od 19. do 22. marta u Budimpešti i na Svetskom kvalifikacionom turniru od 30. aprila do 3. maja u Sofiji.

PLIVANJE

MN Press 


MOK je izuzetno pooštrio norme za plivače (slično kao u atletici), a šanse da se timu pridruži ima još Velimir Stjepanović.

I to bi bilo to...

Prema ranijim prognozama Srbija bi u Tokiju trebala da postavi novi rekord po broju osvojenih medalja. Trenutni glasi osam i star je četiri godine. Srbija je 2016. u Riju predstavljalo 103 takmičara u 14 sportova. Osvojena su dva zlata, četiri srebra i dve bronze.