Ostali sportovi

Drama u Stokholmu: Španija (p)ostala prvak, TREĆI poraz Hrvatske u finalima

"Furija" je odbranila evropsko zlato osvojeno pre dve godine u Hrvatskoj koja ni iz trećeg pokušaja nije uspela da vrati kući više od srebra.

Onih 22:22 u grupi se niko neće sećati.

Pamtiće se ko je bio bolji ove nedelje pred 19.000 ljudi u Stokholmu, a to je posle nove serije preokreta u 60 dinamičnih minuta finala bio aktuelni šampion Evrope - treći tim posle Švedske i Francuske koji je Hrvate posla kući "samo" sa srebrom.

"Furija" je svoje prvo evropsko zlato u istoriji, osvojeno pre dve godine u Zagrebu, "platila" sa četiri poraza u finalima pre toga. Našim komšijama ovo je bilo treće, ali i prvo finale u kom su imali šansu.

Finale je odlično sudio makedonski tandem Slave Nikolov i Gjorgji Načevski.

Emotivnim govorom selektora Lina Červara na tajm-autu pri vođstvu rivala od 16:12, "kauboji" su zaigrali na sve ili ništa i - bar na kratko - imali sve (18:19), ali im je posle serije grešaka u finišu, bačenih dva minuta sa igračem više i dva pogotka Aleksa Gomeza sa sedam metara ostalo - ništa!

Maestralnim golom Aleksa Dujšebajeva, koji je "pod" podignutim rukama sudijskog tandema iz Makedonije uspeo u padu da zakuca levom rukom loptu "kroz noge" odbrani, a pored nemoćnog Marina Šega, rešena je poslednja utakmica Evropskog prvenstva u Norveškoj, Švedskoj i Austriji.

Červarov momentalni tajm-aut na 25 sekundi pre kraja bio je očajnički pokušaj da se izbegne neminovnost: Španija – Hrvatska 22:20 (12:11)!

Bio je to prvi gol Dujšebajeva na meču...

Naše kolege iz Banjaluke sa portala Mondo.ba prate finale UŽIVO, iz minuta u minut, a njihov utisak je da navijači Hrvatske dobijaju "bitku" na tribinama dvorane sa 19.000 mesta.

Drugim uzastopnim zlatom, Đordi Rivera "lansirao" je svoju zemlju na treće mesto večne liste medalja iza Švedske, koja ima četiri i Francuske koja je stigla do tri titule prvaka kontinenta.

Dok čekaju prvo evropsko zlato, Hrvati će uvek moći da kažu da su u Atlanti 1996. i Atini 2004. bili olimpijski, a Portugaliji 2003. svetski šampioni u rukometu. Od debija na međunarodnoj sceni 1994. godine, rukometna reprezentacija Hrvatske osvojila je tri olimpijske (2-0-1), pet svetskih (1-3-1) i šest evropskih medalja (0-3-3).

TOK UTAKMICE

Španija: Perez de Vargas Moreno, Korales Rodal, Makeda Penja 3, Fernandez Perez 1, Entreriors Rodrigez 3, Dujšebajev 1, Sarimento Melian 2, Aginagalde Akizu 2, Sole Sala 1, Honi Leoz 1, Figeras Treho 1, Kaneljas Reksač 2, Moros de Argilja, Gomez Abeljo 5, Arino Bengoečea, Gvardiola Viljaplana.

Hrvatska: Marić 3, Duvnjak 5, Hrstić, Stepančić 3, Horvat 2, Šarac, Karačić 4, Musa, Mamić 1, Cindrić, Brozović 1, Matanović, Mandić 1, Sipić, Šego, Ašanin.

Selektori Đordi Rivera i Lino Červar isprobali su četvoricu golmana u prvih 15 minuta finala, a prvu odbranu zabeležio je Marin Šego što je njegov tim iskoristio za kratak "beg" na 7:10. Rivera je zatražio tajm-aut i inicirao seriju 4:0 za vođstvo svog tima, uz prve odbrane Gonzala Pereza de Vargasa.

Furiozan kraj prvog dela doneo je "furiji" gol prednosti pred odlazak na odmor. Po povratku sa njega, Riverin sastav nastavio je gde je stao i novom serijom 4:1 stigao do četiri gola prednosti (16:12). Računajući i kraj prvog dela, to je 9:2 za aktuelne šampione.

"Ljudi imaju po 40 godina i bacaju se na glavu, a vi se tu igrate! Ovako se ne osvaja titula", vikao je Červar na tajm-autu kojim je, poput kolege Rivere u kritičnim trenucima prvog poluvremena, uspeo da okrene stvari u svoju korist.

Kada su usporili Špance i vratili utakmicu u tempo koji im više odgovara, Hrvati su serijom 0:3 prišli na gol zaostatka, a potom i poveli 18:19 kontrom u 54. minutu finala.

Drugi pogodak sa sedam metara bez promašaja, Aleks Gomez postigao je posle odbrane Hrvatske iz šest metara i izjednačio na 19:19, nakon čega su Makedonci s pravom isključili legendarnog Raula Entreriosa za udarac po licu zvanično najboljeg igrača turnira, Domagoja Duvnjaka.

"Kockasti" su imali momentum, aktivnu seriju 3:9 i igrača više do ulaska 59. minut meča, ali se šesti španski rukometaš vratio na teren pri rezultatu 20:20 i to nakon što su iskoristili jalov napad Riverinog tima bez golmana na drugoj strani. Povratkom Entreriosa u igru usledio je novi sedmerac za Španiju, treći koji najmlađi u timu, 22-godišnji Gomez Abeljo, nije promašio oči u oči sa Ševom, pa se u poslednjih minut i 40 ušlo sa golom prednosti za crvene.

Malo je reći da su Hrvati odgovorili panično.

Kao da je do kraja ostalo par sekundi, a ne dovoljno da se postignu dva, tri gola, Červar je i sa novom generacijom pojurio u poraz, pa je srebrima osvojenim 2008. i 2010. sa Ivanom Balićem, Petrom Metličićem, Igorom Vorijem, Blaženkom Lackovićem i ostalima... dodao i ovo iz Stokholma 2020.

Posle utakmice Červar je poručio Hrvatima da ih neće više voditi na evropskim i svetskim prvenstvima.

SLOVENCI NISU USPELI

Pre toga, u meču za treće mesto, Norvežani su kao jedni od organizatora uspeli da osvoje svoju prvu medalju - bronzu i ostave hrabre Slovence sa jednim srebrom, osvojenim 2004. porazom od Nemačke u finalu EP pred svojim navijačima.

Meč je od starta išao u jednom pravcu: Slovenija - Norveška 20:28 (9:12).

"Zmajčeki" selektora Ljubomira Vraneša nisu pružili dostojan otpor "vikinzima", koji su se dva dana ranije 80 minuta "istrebljivali" sa Hrvatima u istorijskom polufinalu završenom u četvrtom produžetku golom Željka Muse za konačnih 29:28.

Španci i Hrvati imaju "nerašćišćenih" računa iz bliske prošlosti, utoliko što je "furija" 2016. bila bolja u polufinalu Evropskog prvenstva u Poljskoj (33:29), nakon čega su im se "kauboji" revanširali naredne godine na Svetskom prvenstvu u Francuskoj (29:30).