Moderne Olimpijske igre kroz istoriju su preživele mnogo toga, pa i dva svetska rata. Nekada su, jednostavno, morale da se otkažu i pomere.
Samo tri puta u poslednjih 124 godine nisu održane i to upravo dok je planeta bila u globalnom oružanom sukobu – 1916, 1940. i 1944. Posle Drugog svetskog rata, sve do danas, Olimpijske igre održavale su se svake prestupne godine... Prvi put u istoriji postoji mogućnost da se LOI pomere iz drugih razloga – globalne opasnosti od korona virusa, bolesti s kojom se planeta bori više od tri meseca.
Ipak, Međunarodni olimpijski komitet se još ne predaje i sa sastanka, koji je održan u utorak sa organizatorima Igara, stiže informacija da i dalje sve ostaje po ranije utvrđenom planu.
"MOK poziva sve sportiste da nastave pripreme za Olimpijske igre najbolje što mogu. Podržavaćemo ih i konsultovaćemo se sa njima i njihovim nacionalnim savezima, Izveštavaćemo i pratiti razvoju situacije", piše između ostalog u saopštenju MOK-a posle sastanka u utorak.
Svesni su u Međunarodnom olimpijskom komitetu situacije u kojoj se svet nalazi.
"Ova situacija je bez presedana za ceo svet i naše su misli s onima koje je pogodila kriza. Ujedinjeni smo sa celim društvom u nastojanju da učinimo sve kako bismo zaustavili širenje virusa. Situacija oko COVID-19 pandemije utiče i na OI Tokio 2020, a menja se iz dana u dan".
MOK je pozdravio podršku G7 i izjavu japanskog premijera Šinza Abea koji je rekao: "Želim savršenu priredbu Olimpijskih i Paraolimpijskih igara kao dokaz da će čovečanstvo pobediti novi korona virus, za što sam dobio podršku vodećih ljudi G7."
Čelnici MOK-a najavili su da će se i dalje ponašati odgovorno, kao da će pri organizaciji Olimpijskih igara u Tokiju prvenstveno voditi računa o zdravlju svih uključenih i podržavati suzbijanje virusa i štiti interese sportista i olimpijskog sporta.
Do danas je 57 odsto sportista ispunilo norme za Olimpijske igre, a za preostalih 43 odsto mesta MOK će sa međunarodnim federacijama napraviti potrebne i praktične promene u sastavu kvalifikacija za Tokio 2020.
Ostavljen je i prostor za moguće povećanje olimpijskih kvota, zavisno od sporta do sporta, ako se za takav potez pokaže potreba.
Sve moguće revizije biće objavljene početkom aprila.
"Zdravlje i dobrobit svih koji su uključeni u pripreme za Olimpijske igre u Tokiju je naša prva briga. Sve se mere preduzimaju u interesu sigurnosti sportista, trenera i pratećeg osoblja. Mi smo olimpijska zajednica, podržavamo jedni druge u dobrim i teškim trenucima. Ta nas olimpijska solidarnost definiše kao zajednicu", rekao jepredsednik MOK-a Tomas Bah.
Prvi čovek MOK-a u sredu ćeodržati video-konferenciju sa članovima nacionalnih olimpijskih odbora.