EHF je zabravio Hrvatima da puštaju Tompsona na Evropskom prvenstvu u rukometu, ali se to ipak desilo i u Švedskoj smo čuli njegovu pesmu "Ako ne znaš što je bilo" nakon nekih golova u meču sa Gruzijom.
MONDO je kontaktirao EHF u vezi ovoga i dobio reakciju, a reakcije dolaze i iz Hrvatske. Istoričar Dragan Markovina, nekadašnji profesor Filozofskog fakulteta u Splitu napisao je tekst pod naslovom "U Švedskoj znaju što je bilo" o ovom incidentu.
"Tuđmanova Hrvatska bila je na korak do međunarodnih sankcija i potpune izolacije, u prvom redu zbog logora za Bošnjake u Hercegovini. I tek je činjenicom da je tada novoimenovani ministar spoljnih poslova Mate Granić ozbiljno shvatio upozorenja oko toga što sledi i da je Hrvatskoj, uprkos Tuđmanovom suštinskom odbijanju zapadnih vrednosti, bilo stalo da ne bude odbačena od Zapada, ti su logori ipak zatvoreni", počinje svoj tekst Dragan Markovina.
On u njemu piše o istoriji tih logora i njihovom krajnjem ukidanju, a istakao je da je upravo veliki deo onih koji su bili u tim logorima završio u - Švedskoj gde sada Hrvati igraju. A u Tompsonovoj pesmi centralno mesto imaju Hercegovina i Mostar.
"Ovo sve pišem zbog toga što je dobar deo Bošnjaka iz Hercegovine završio u izbeglištvu u skandinavskim zemljama, što znači i u Švedskoj, a kao reakciju na informaciju koju smo dobili iz curopske rukometne federacije, o tome da se skandal s puštanjem Tompsonove pesme "Ako ne znaš što je bilo", više neće ponoviti. Ujedno smo saznali i da se deo publike pobunio, da su iz hrvatske reprezentacije uporno insistirali na njoj, ali da ta pesma ne odražava vrednosti za koje se zalaže europski rukomet", navodi Markovina za "Peščanik".
"Njima nije jasno šta je problem"
Istakao je Markovina da igračima Hrvatske očigledno nije jasno u čemu je problem kada se ovakve pesme puštaju sa razglasa.
"Ovo je inače jedna od boljih vesti u poslednje vreme i pokazuje dve stvari. Prva je da je nemoguće održavati strukturalnu laž o istorijskim događajima, čak niti u samoj nacionalističkoj partijskoj državi, a kamo li izvan njenih granica. A druga je da je današnja Hrvatska do te mere ogrezla u vlastitu provincijalnost, samodostatnost i skučenost horizonta, da ovima iz reprezentacije očito nikako nije jasno u čemu je problem", piše Markovina.
On je na kraju pomenuo i Džoa Šimunića i njegove ispade kada se žalio Evrospkog sudu za ljudska prava zbog ustaškog pozdrava.
"Pokušajmo sada zamisliti kako se osećaju Bošnjaci, koji su u međuvremenu postali državljani Švedske, kad čuju ovakvo falsifikovanje prošlosti i vlastitih patnji, a zatim pokušajmo zamisliti do koje mere su u hrvatskoj reprezentaciji, kao i u dobrom delu hrvatskog društva, ne samo bez bilo kakvog osjćaja za ljudskost i pravdu, nego su i potpuno vakcinisani od bilo kakvog kritičkog odmaka od nacionalističke mitologije i daleko od bilo kakvog smeštanja sebe u međunarodni kontekst. Ovo odsutstvo bilo kakvog osećaja i razumevanja sveta je u rangu Šimunićeve tužbe Evropskom sudu za ljudska prava zbog suspenzije jer je skandirao ustaški pozdrav", istakao je Markovina.
(MONDO, N.L.)
BONUS VIDEO: