Legendarni brazilski teniser Gustavo Kirten sa terena se povukao 2008. godine.

Tokom karijere osvojio je 20 trofeja u singlu, tri puta je bio osvajač Rolan Garosa (1997, 2000. i 2001. godine), ali mu je, svakako, najznačajniji onaj koji je osvojio krajem 2000. godine.

O čemu je reč?

''Guga'' je na završni Masters, koji je tad održan u Londonu, stigao kao drugi teniser planete. U ''Crvenu grupu'' bili su smešteni Marat Safin, Pit Sampras, Lejton Hjuit i Aleks Koreča, dok je Kirten bio u ''Zelenoj grupi'', u kojoj su se za plasman u polufinale još borili Magnus Norman, Jevgenij Kafeljnikov i Andre Agasi.

Svi će se složiti, nema sumnje - istinski velikani ''belog sporta''...

Tokom takmičenja u grupi, Kirten je nadigrao Rusa i Šveđanina, poraz je doživeo u meču sa Agasijem, a učinak od dve pobede i poraza bio je dovoljan da se plasira u eliminacionu fazu.

I tad kreće Brazilčeva bajka...

U polufinalu je rezultatom 7:5, 3:6, 4:6 nadigrao Pita Samprasa, branioca trofeja, a zatim je u finalu, igranom 3. decembra, oružje pred motivisanim Gugom morao da položi i Agasi, kojem se Kirten pobedom rezultatom 6:4, 6:4, 6:4 revanširao za poraz u grupnoj fazi turnira.

Samo dan kasnije, na ATP listi pored broja 1 osvanulo je Kirtenovo ime...

''Za jednog tenisera ne postoji ništa važnije nego da postane prvi na svetskoj listi'', rekao je novinarima tokom turnira u Rio de Žaneiru.

''Pobediti prvo Samprasa, a onda i Agasija, jednog za drugim, svakako je najznačajniji trenutak moje karijere. Najbolji meč koji sam odigrao tokom igračkih dana je upravo taj finalni'', istakao je danas 43-godišnji Gustavo, koji pomno prati turnir u Riju, čiji osvajač će sebi od ponedeljka na ATP listi dopisati 250 poena.

Najveći uspeh u karijeri Kirten je napravio u Parizu, gde je tri puta osvajao Rolan Garos. On je 1997. godine u finalu nadigrao Španca Serhija Brugeru, tri godine kasnije Magnusa Normana, dok je 2001. godine Brazilcu morao da čestita još jedan Španac - Aleks Koreča.

Na ostalim grend slem turnirima nije imao uspeha kao u Parizu. Na Australijan Openu najdalje je stigao do treće runde, dok je na Vimbldonu i na US Openu njegov krajnji domet bilo četvrtfinale, baš kao i na Olimpijskim igrama 2000. godine u Sidneju, kada ga je savladao Kafeljnikov.