U sredu, 10. februara, Jelena Janković, Ana Ivanović i ostale naše FED kup reprezentativke, saznaće ime protivničkog tima u borbama za opstanak u eliti, odnosno Svetskoj grupi I.
U SREDU ŽREB ZA OPSTANAK U ELITI
Posle eliminacije u prvom kolu Svetske grupe I za 2010. godinu, od Rusije, reprezentacija Srbije osuđena je da se na debiju u eliti bori za opstanak, a od moguća četiri protivnika najbolje bi bilo izbeći Slovakinje i Belgijanke.
POGLEDAJTE FOTO-GALERIJU IZ ARENE
Estonija sa prvim reketom u vidu Kaje Kanepi, odnosno Australija sa adutima kao što su Samanta Stosur i Kejsi Delakva, deluju kao znatno lakša prepreka u odnosu na Danijelu Hantukovu, Dominiku Cibulkovu, Janinu Vikmajer i Kirsten Flipkens.
Belgija bi bila još gori izbor, ukoliko bi se reaktivirane Žastin Enan i Kim Klajesters vratile u reprezentaciju, a eventualni susret sa Srbijom mogao bi da bude dovoljan motiv za tako nešto.
Posle kompletnog prvog kola u Prvoj i Drugoj grupi, evidentno je da iskustvo igra bitnu ulogu u FED kupu. Što se elite tiče, četiri tima iz prošlogodišnjeg finala ponovila su isti uspeh.
Aktuelne šampionke, Italijanke, uz malo muke pobedile su u Ukrajini sa 4:1, iako je Alona Bondarenko donela vođstvo svom timu od 1:0, četvorostruke prvakinje, Ruskinje, nadigrale su Srbiju u Areni posle dubla (3:2), znatno oslabljene Amerikanke rezultatom 4:1 pobedile su Francusku, koja je bila u još većem hendikepu zbog otkaza najboljih igračica, dok je Češka u dubl drami uspela da eliminiše Nemačku sa 3:2.
Koliko srpska FED kup reprezentacija nije imala sreće prilikom žreba za ovu sezonu, govori podatak da je Češka izborila polufinale sa igračicama poput Lusi Safarove, Lusi Hradeske i Petre Kvitove, a pobedu timu SAD donele su Melani Odin, Betani Matek-Sands, Lejzel Huber...
Do plej-ofa za popunu Svetske grupe I za 2011. godinu došle su Belgija, Australija, Estonija i Slovačka.
Najmanje muke da prođu prvo kolo u Svetskoj grupi II imale su Estonke, koje su deklasirale Argentinu sa 4:1. Bez Žizele Dulko, Argentina nije imala šanse i gubila je sa 4:0.
Mlade Janina Vikmajer i Kirsten Flipkens i pre dubla izborile su Belgiji plasman dalje u Poljskoj, protiv Anješke Radvanske i Marte Domakovske, a Poljakinje su na kraju ublažile poraz na 3:2.
Australijske veteranke Kejsi Delakva i Samanta Stosur poslale su Španiju u borbu za opstanak u Svetskoj grupi II, nakon što su Garigez, Martinez i Ljagostera prošle sezone u plej-ofu za popunu Svetske grupe I bile zbrisane u Ljeidi od naših teniserki.
Slovankinje su u Bratislavi iskoristile činjenicu da za Kinu nisu igrale Li Na i Đi Ženg, tako da su prilično lako dobile meč sa 3:2, s tim da su na kraju predale dubl.
REZULTATI:
SVETSKA GRUPA I - 1. KOLO
Srbija - Rusija 2:3
U subotu:
Ana Ivanović - Svetlana Kuznjecova 0:2 (1:6, 4:6)
Jelena Janković - Alisa Klejbanova 2:1 (4:6, 6:4, 6:0 )
U nedelju:
Jelena Janković - Svetlana Kuznjecova 2:1 (6:4, 4:6, 6:3)
Ana Ivanović - Alisa Klejbanova 0:2 (2:6, 3:6)
Janković/Ivanović - Kuznjecova/Klejbanova 0:2 (1:6, 4:6)
Ukrajina - Italija 1:4
U subotu:
Alona Bondarenko - Frančeska Skjavone 2:0 (6:1, 6:4)
Katerina Bondarenko - Flavija Peneta 0:2 (5:7, 3:6)
U nedelju:
Alona Bondarenko - Flavija Peneta 0:2 (5:7, 6:7)
Katerina Bondarenko - Frančeska Skjavone 1:2 (6:2, 1:6, 1:6)
Marija Koritseva/Viktorija Kutuzova - Sara Erani/Roberta Vinči 0:2 (1:6, 3:6)
Češka Republika - Nemačka 3:2
U subotu:
Lusi Safarova - Ana-Lena Grenefeld 0:2 (2:6, 2:6)
Petra Kvitova - Andrea Petković 2:0 (6:4, 6:4)
U nedelju:
Lusi Hradeska - Andrea Petković 2:0 (6:1, 7:6)
Petra Kvitova - Ana-Lena Grenefeld 1:2 (6:4, 3:6, 2:6)
Hradeska/Kveta Peške - Grenefeld/Tatjana Malek 2:0 (6:1, 6:3)
Francuska - SAD 1:4
U subotu:
Aliz Korne - Betani Matek-Sands 0:2 (6:7, 5:7)
Polin Parmentije - Melani Odin 0:2 (4:6, 4:6)
U nedelju:
Žuli Koan - Melani Odin 0:2 (6:7, 4:6)
Polin Parmentije - Kristina Mekhejl 2:0 (6:4, 6:4)
Stefani Koen-Aloro/Aliz Korne - Lejzel Huber/Betani Matek-Sands 0:2 (2:6, 3:6)
SVETSKA GRUPA II - 1. KOLO:
Australija - Španija 3:2
U subotu:
Samanta Stosur - Marija-Hoze Martinez Sančez 2:1 (2:6, 6:1, 6:4)
Kejsi Delakva - Anabel Medina Garigez 0:2 (2:6, 3:6)
U nedelju:
Samanta Stosur - Anabel Medina Garigez 2:0 (6:1, 6:3)
Ališa Molik - Karla Suarez Navaro 0:2 (1:6, 1:6)
Stosur/Rene Stabs - Nurija Ljagostera Vives/Marija-Hoze Martinez Sančez 2:0 (6:4, 6:2)
Poljska - Belgija 2:3
U subotu:
Marta Domakovska - Janina Vikmajer 1:2 (6:4, 1:6, 3:6)
Anješka Radvanska - Kirsten Flipkens 2:0 (6:2, 7:6)
U nedelju:
Anješka Radvanska - Janina Vikmajer 1:2 (6:1, 6:7, 5:7)
Marta Domakovska - Kirsten Flipkens 0:2 (3:6, 6:7)
Klaudija Jans/Alisja Rosolska - An-Sofi Mestak/Sofi Ojen 2:1 (6:3, 3:6, 6:1)
Estonija - Argentina 4:1
U subotu:
Maret Ani - Marija Irigojen 2:0 (6:1, 6:2)
Kaja Kanepi - Paula Ormečea 2:0 (6:1, 7:5)
U nedelju:
Kaja Kanepi - Aranča Salut 2:0 (6:1, 6:1)
Maret Ani - Paula Ormečea 2:0 (6:2, 6:3)
Margit Rutel/Anet Šuting - Mailen Oroa/Maria Irigojen 0:2 (5:7, 4:6)
Slovačka Republika - Kina 3:2
U subotu:
Dominika Cibulkova - Ksinjun Han 2:0 (6:1, 6:4)
Danijela Hantukova - Šuaj Ženg 2:0 (6:0, 6:1)
U nedelju:
Dominika Cibulkova - Šuaj Ženg 2:0 (6:4, 6:1)
Kristina Kucova - Ksinjun Han 0:2 (1:6, 1:6)
Dominika Cibulkova/Kristina Kucova - Jing-Jing Lu/Šuaj Ženg 2:3, odustajanje Slovakinja
(MONDO, foto: MN Press)