Novak Đoković je sedmi put u karijeri osvojio Vimbldon i tako stigao do 21. grend slema. Prestigao je Rodžera Federera na večnoj listi, koji mu nije ni čestitao, a potom je seo oči u oči sa Martinom Navratilovom, legendarnom teniserkom koja ga je žestoko prozivala početkom godine.

Đokoviću se sprema i doček u Beogradu, no, zanimljivo je da je Novak po sedmi put podigao trofej Vimbldona, a jedan detalj na tom peharu retko ko je primetio!

I dok su u nedelju za Đokovića navijali i članovi kraljevske porodice, srpski teniser je posle pobede nad Nikom Kirjosom ponovo podigao čuveni zlatni pehar. A na vrhu tog pehara nalazi se i ananas. Ali zbog čega baš ova voćka na vrhu trofeja visince 45 centimetara?

Zapravo, istorijski podaci koji otkrivaju motive za stavljanje ananasa na vrh trofeja - ne postoje. Ipak, postoji jedna teorija koja poznavaocima britanske kulture i istorije zvuči najrealnije.

Kako piše britanski "San", ananas ne raste u Engleskoj, već uglavnom u Južnoj i Srednjoj Americi, kao i zapadnom delu Afrike. Pre 135 godina, kada je igran prvi Vimbldon, ovu voćku mogli su da jedu samo oni najimućniji u britanskom carstvu.

Ovako izgleda pehar Vimbldona:

Youtube/Wimbledon/screenshot Vimbldon pehar

Ananas se uvozio u malim količinima iz udaljenih krajeva, pa je i zato bio posebno skup. Samim tim, ananas je simbolizovao luksuz i prefinjeni ukus. Recimo, ako biste u nekom engleskom domu bili ponuđeni ananasom, to bi trebalo da bude razlog da se osetite počastvovano, jer se ta voćka ne iznosi pred svakoga.

Stoga je i pretpostavka da je ova simbolika ananasa inspirisala autora trofeja Vimbldona. Ali koliko god osvajali taj pehar, teniseri ne dobijaju priliku da ga nose sa sobom.

I Novak Đoković i svi ostali dobijaju njegovu repliku visine 20 centimetara. Onaj pravi, ostaje u vitrinama Vimbldona, sa sve ananasom na vrhu. Ovako je Novak Đoković izgledao na šampionskom balu posle osvajanja Vimbldona:

Profimedia/AELTC Novak Djoković, Ribakina, Jelena Djoković