Slušaj vest

Novak Đoković još pre nekoliko godina osnovao je sindikat tenisera PTPA pošto je bio nezadovoljan kako se krovne organizacije ATP i WTA odnose prema teniserima i teniserkama. Posebno onim slabije rangiranim. Zato već godinama pokušava da kroz ovaj sindikat promeni tenis na bolje, nedavno je PTPA pokrenula i tužbu "protiv kartela", ali čini se da to mnogima nije po volji i interesi su različiti.

Tako je američki novinar Ben Rotenberg, poznat i po tome što je na ružan način izveštavao o Novaku Đokoviću i uvek nekako "tražio dlaku u jajetu" kod njega, sada na društvenim mrežama pokrenuo diskusiju o tome da PTPA nije kontaktirao nijednu teniserku i predstavio im svoje planove.


Verovatno u pokušaju da istakne "rodnu neravnopravnost", Rotenberg je napisao da je kontaktirao šest teniserki uoči početka turnira i da niti jedna od njih nije imala kontakt sa PTPA, odnosno Novakom Đokovićem.

"Pitao sam nekoliko igračica tokom medijskih obaveza uoči turnira u Čarlstonu da li su imale kontakt sa PTPA o tome šta rade, a Anisimova, Benčić, Kiz, Pegula i Dženg su rekle - ne. Nula od pet. Preliminarni rezultati ankete ovde i u Majamiju nisu bili baš obećavajući", napisao je Ben Rotenberg, koji je potom dodao da je razgovarao i sa Ajlom Tomljanović koja je imala isti odgovor kao i njene prethodnice.

Navijači su skrenuli pažnju novinaru da je Noletov PTPA pre svega okrenut ka slabije rangiranim teniserima i teniserkama za koje traži više novca od turnira, pošto smatra da tek oni iz vrha mogu da "žive" od ovog sporta, dok istovremeno može da bude i slučaj da ne žele javno da pričaju o podršci koju daju protiv ATP, WTA, ITF i ITIA.

Šta je to Đoković tražio?

Novak Djoković
Foto: Chris Arjoon/Icon Sportswire / Newscom / Profimedia

Iako nije potpisao tužbu protiv PTPA, zbog jasno objašnjenih razloga, Novak Đoković sigurno stoji iza pokrenute tužbe jer već dugo želi da se razračuna sa ATP, WTA, ITF i ITIA koji kontrolišu njegov sport.

"Uopšteno gledano, osećam se kao da ne moram da potpisujem pismo jer želim da se drugi igrači angažuju...", rekao je on i dodao: "Bio sam veoma aktivan, mislim u teniskoj politici, da tako kažem. Mislim da sam pri kraju karijere, a mnogi igrači se oslanjaju na mene da govorim i pričam o ovim pitanjima. Nemam ništa protiv, ali bih voleo da vidim da sadašnji lideri turneje i buduće generacije koje će voditi ovaj sport u narednim decenijama iskoče i shvate da su ova pitanja važna za njih. I ne samo za njih, za druge igrače koje predstavljaju. Čak i ako niste u veću ili PTPA, i dalje ste - kao vrhunski igrač - cenjeni i slavljeni od toliko stotina ili hiljada profesionalnih tenisera širom sveta".

Na pitanje koju od tema iz tužbe Đoković smatra najvažnijim za PTPA, jasno je stavio do znanja da je iz njegove perspektive prioritet da igrači mogu da žive od svog rada: "Kada je u pitanju održiv život, što više igrača", rekao je Đoković i dodao: "Mislim da ne bi trebalo da postoji granica tome. Trenutno nema dovoljno igrača koji žive od ovog sporta. Na najvišem nivou zarađujemo dobro, naravno, ne mogu da se žalim za sebe - daleko od toga. Ali razlog zbog kojeg sam godinama pričao o jednakoj podeli kolača ili povećanju novčane nagrade je zbog osnovnog nivoa. Muškarci i žene profesionalni teniseri koji se bore da u suštini nastave da se bave sportom".

BONUS VIDEO:

00:14
Novak oduševljen Mesijevom proslavom gola Izvor: Instagram/djokernole