Novak Đoković će u nedelju igrati finale Vimbldona i boriće se za 24. grend slem titulu čime bi mogao dodatno da potvrdi status najboljeg tenisera svih vremena, a mnogima nije drago što se situacija tako razvija. Postoji čitav niz teniskih radnika, rivala i navijača spremnih da ospore sve što je kroz karijeru uradio najbolji srpski sportista.
Sa druge strane, retko se dešava da oni čiji se glas najviše čuje biranim rečima govore o Novaku Đokoviću. Poslednjih godina nije miljenik publike na najvećim turnirima, turniri poput Australijan opena i US opena su mu zabranjivali učešće, a novinari sa raznih krajeva sveta - uglavnom iz Zapadne Evrope, SAD i Australije - pronalazili su teme kojima će diskreditovati njegovu ličnost. E, može i drugačije, a to je u autorskom tekstu pokušao da objasni Kristofer Džonson.
Sportski novinar, fotograf, književnik i muzičar koji je tokom čitave karijere pratio Novaka Đokovića potrudio se da objasni kako se srpski teniser u neravnopravnom položaju u odnosu na rivale. Nije bio nimalo nežan - uperio je prstom ka brojnim akterima teniskih dešavanja, a njegov tekst prenosimo u celosti:
"U drugom setu svoje pobede u polufinalu Vimbldona nad Janikom Sinerom, Novak Đoković je uzviknuo nakon što je uložio herkulovski napor da juri loptu na drugi kraj terena i udari bekhend niz liniju. Na prvi pogled urlik nije imalo nikakvog uticaja na Sinera, koji je uzvratio udarac duboko kako bi nastavio nadigravanje. Ali sudija u stolici Ričard Hejg iz Jorkšira u Engleskoj nazvao je Đokovićev potez 'ometanjem'. Bio je to, u najmanju ruku, sumnjiv poziv glavnog sudije. Sudije bi mogle da pozovu Andreja Rubljova, Karlosa Alkaraza, Arinu Sabalenku ili druge igrače kao 'ometajuće' posle skoro svakog zamaha. Ne rade to. Đoković je nakratko osporio poziv, ali je uspeo da obuzda svoje emocije dovoljno da zadrži servis i zatim osvoji set. Tokom istog meča, Đoković je takođe morao da odbaci upozorenje sudije zbog produženog vremena između poena. Posle meča, Đoković se našalio na račun 'ometanja'...", piše u tekstu sajta "grandslammagazine", a zatim reči postaju krupnije: ”Đoković je ovu kaznu primio olako jer mu teniski zvaničnici stvaraju prepreke tokom njegovog marša ka tome da postane najveći igrač svih vremena osvajanjem 23 slem titule i dominirajući gotovo u svakoj statističkoj kategoriji u tenisu."
Takođe, Džonson je po tačkama nabrojao sve stavke za koje smatra da bi mogle da se računaju kao "ometanje" - daleko ozbiljnije od onog koje je Novaku Đokoviću dosuđeno tokom drugog seta polufinala Vimbldona. Tada su se na udaru našli najveći turniri, napoznatiji novinari, teniski čelnici i publika iz određenih zemalja koja ga ne podnosi!
"Evo nekoliko stvari koje su ga ometale tokom karijere:
- Zapadne elite koje ga ne vole zato što je iz Srbije, koju je NATO bombardovao tokom rata u Jugoslaviji
- Publika ga napada ili mu zviždi jer se usudio da izazove njihove heroje Rodžera Federera i Rafu Nadala
- Ben Rotenberg i drugi aktivisti-novinari ga proganjaju zbog izmišljenih ili preuveličanih navoda
- Rukovodioci ATP-a se protive njemu zbog vođenja PTPA pokreta
- Zvaničnici US Opena diskvalifikovali su ga nakon što je linijska sudija Laura Klark preterano reagovala
- Zvaničnici u Australiji su ga pritvorili i deportovali
- Zvaničnici Sjedinjenih Država zabranjuju mu ulazak u SAD bez dokaza o vakcinaciji
- Otvoreno prvenstvo SAD, sponzorisano od strane Moderne, nije javno podržalo svog trostrukog šampiona.
Ne, Đoković ne dozvoljava da ga ove prepreke odvrate. Umesto toga, Novak nastavlja da pobeđuje. Istina je da je stvarao 'prepreku' svakom drugom igraču: tako što je osvojio 23 slema i bio najveći sportista svih vremena", navodi se u tekstu novinara Kristofera Džonsona.
BONUS VIDEO: