Odbila da pruži ruku Sabalenki i ponizila je: 7 dana kasnije Ukrajinka doživela debakl u Australiji

Marta Kostjuk eliminisana u prvom kolu Australijan opena, iako je pre samo sedam dana igrala u finalu Brizbejna koje je obeležio njen pokušaj ponižavanja Arine Sabalenke.
Foto: William WEST / AFP / Profimedia

Ukrajinska teniserka Marta Kostjuk eliminisana je u prvom kolu Australijan opena i to je možda i najveće iznenađenje na startu "srećnog slema". Samo sedam dana posle finala Brizbejna, koje je izgubila od Sabalenke i tada je pokušala da je ponizi pred svima, Kostjukova je izgubila od malo poznate Else Žakemo 7:6, 6:7, 6:7.

Meč je trajao čak tri i po sata, gledali smo tri taj-brejka i Kostjukova će mnogo žaliti jer je servirala za pobedu, ali je Žakemo (58. na WTA listi) ostala pribranija i na kraju zasluženo slavila.


Neki će reći da je ovo "karma", i da je Marta Kostjuk kažnjena za ponašanje na meču protiv Beloruskinje, drugi će naći razlog u manjoj povredi zgloba koju je doživela Ukrajinka, a treći u fantastičnoj igri Žakemove kojoj zaista ne treba ništa oduzeti iz ovog meča, pošto je igrala kao nikada u životu. To se posebno odnosi na taj-brejk poslednjeg seta koji je dobila 10:7 i ostvarila je plasman u drugo kolo gde je čeka Julija Putinceva, predstavnica Kazahstana.

I ona je imala "buran" meč u prvom kolu pošto je pobedima Biju Hadad Maju iz Brazila (2:1), a imala je obračun i s navijačima koji su čitav meč navijali protiv nje.


Zbog toga nam već deluje da ćemo u drugom kolu Australijan opena između Žakemo i Putinceve dobiti meč za pamćenje.

Šta je Kostjuk uradila Sabalenki?

Marta Kostjuk drži govor pred Arinom Sabalenkom. Foto: EPA/DAVE HUNT

Marta Kostjuk je posle poraza od Sabalenke u finalu Brizbejna odbila da joj pruži ruku na mreži, što inače i ne radi protiv teniserki iz Rusije i Belorusije, zbog sukoba u Ukrajini. I ne samo to, u svom govoru nije htela da čestita Sabalenki, nego je umesto toga održala politički govor.

"Želim da kažem par reči o Ukrajini. Igram svaki dan sa bolom u srcu. Hiljade ljudi trenutno je bez struje i tople vode. Napolju je sada tamo minus 20 stepeni. Veoma je bolno živeti ovu realnost svakog dana", rekla je Marta Kostjuk po završetku meča dok je iza nje stajala Arina Sabalenka i mirno slušala šta govori protivnica: "Moja sestra spava pod tri ćebeta zbog hladnoće kod kuće. Bilo mi je neverovatno dirljivo i drago da vidim toliko ukrajinskih zastava ove nedelje".

Arina Sabalenka inače nikada nije rekla da podržava sukob u Ukrajini, dok je posle ovog meča čestitala Kostjukovoj i njenom timu na svemu urađenom.

"Kao prvo, želim da čestitam Marti Kostjuk i njenom timu na neverovatnom početku sezone. Želim vam sve najbolje. Nadam se da ćemo se još mnogo puta sastajati u finalima i pokazivati sjajan tenis", rekla je Arina Sabalenka koja sada zna da sigurno na Australijan openu neće igrati protiv Kostjukove.

Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Arina Sabalenka u haljini za Australijan open Izvor: Instagram