Poznati meteorolog Nedeljko Todorović je gostovao na "K1" televiziji i otkrio je kakvo vreme nas očekuje ove zime. Govorio je o tome kada će pasti sneg, kao i kakvo vreme se očekuje za Novu godinu. Rekao je da je zima već stigla u Srbiju.

"Građani su se pre 20 dana šeteli u košuljama i džemperima, ali sada nema šale. Ovih poslednjih dana je dunula i košava tako da do kraja marta nema šta da se misli. Prva polovina novembra je bila topla, mislim da je jednog dana bilo oko 23 stepena Celzijusa, ali posle je neminovno pala temperatura. Krajem novembra je bilo 5-6 stepeni što je i primereno kraju novembra", rekao je on.

Todorović je otkrio kada će se zabeleti gradovi širom Srbije: "Nijedan početak zime nije isti. Ima godina kada prvi sneg padne u novembru ili tek u januaru, a pre dve godine je prvi sneg u Beogradu pao pred kraj februara meseca. Takođe, 1984. godine pao je sneg početkom novembra i napravio je snežni pokrivač od 45 centimetara. Pojava prvog snega u smislu padanja i stvaranja snežnog pokrivača ima velika odstupanja od nekog srednjeg datuma. Srednji datum prve pojave snega je oko 24. novembra, a za formiranje snežnog pokrivača su prvi dani decembra. Nijedna godina se ne drži tog recepta. Prethodnih godina je bilo ‘dosta‘ kašnjenja snega. Prošle godine prvi sneg je pao 12. decembra. To je bila nedelja 12. decembar prošle godine, kada je duvao jak vetar koji je lomio drveće i zadržao se nekoliko dana. Ritam pojave snega nema strogu stabilnost", otkrio je meteorolog.

Todorović je podsetio na strašnu hladnoću februara 2012. godine i otkrio da li mogu da nam se vrate ekstremne zime.

"DA LI PAMTITE POSLEDNJU PRAVU ZIMU?"

sneg-beograd-stefan-stojanović-22.jpg
MONDO/Stefan Stojanović 

"Pravilo je da tri zimska meseca nikada nisu svi hladni i nisu svi pod snegom. Obično je to jedan mesec ili dva puta po 15 dana. Poslednja epizoda sa pravom zimom bila je pre deset godina u februaru. Čitav februar je bio izuzetno hladan. U Beogradu je tada palo 53 centimetra snega, Sava i Dunav su se zaledili, 20 uzastopnih dana temperatura je bila sve vreme ispod nule. U Beogradu je tada najniža vrednost temperature bila uglavnom od minus deset do minus 15, a na periferiji i do minus 28. Građani uglavnom samo pamte neke epizode, pa kažu da li je to bila hladna ili topla zima, a u stvari ta zima 2011/2012 godine je bila hladna samo tih mesec dana, a decembar i januar su bili topli. Priroda je neuhvatljiva, a mi pokušavamo malo da je ukalupimo i šematizujemo kako bismo napravili neke prognoze. To je nemoguće na neki duži rok, ali može na nekoliko dana unapred", kaže Todorović.

Todorović je otkrio i ono što građane Srbije najviše interesuje, a to je šta da očekujemo za Novu godinu.

"Do kraja ove sedmice biće toplo. U petak i subotu temperature u nekim mestima će ići i preko 15 stepeni. Posle toga opet sledi pad temperatura. Kako sada stoji cirkulacija iznad Evrope prvi neki ozbiljni izgledi za sneg se nadziru za neki 20. decembar. Na našim prostorima obično prvi sneg prelazi iz kiše u sneg. Tada je bitno da ne bude granična temperatura, odnosno kod nas na 1-2 stepena pada sneg, a na 2-3 stepena pada kiša. Građani Beograda znaju da kada u nižim delovima grada pada kiša, tada su Avala, Kumodraž i Zvezdara već pod snegom. Vrlo su male nijanse u tim parametrima koji odlučuju da li će sneg biti na tlu ili neće. Mislim da se sneg ove godine neće zadržati do Nove godine. Kada padne sneg i kada se zadrži, stičemo utisak da je toplije, ali to je samo u slučaju kada nije vedra noć. Ako je vedra noć, onda je debeli minus", pojasnio je meteorolog.

Takođe je otkrio i da li će ova zima biti blaga ili oštra.

"Ova zima će biti sa temperaturom malo većom od proseka. Biće više blaga, ako gledamo neki niz od 100 godina unazad, ali biće i snega kao pred kraj prošle godine. Što se padavina tiče, biće mešano kiša-sneg. Ne mogu da kažem da će zima biti ‘jaka‘, ali s druge strane postoji rizik prognoziranja. Nemoguće je unapred prognozirati neki ekstremni slučaj, kao što je bio februar 2012. godine kada je bilo snega pola metra", rekao je Todorović.

(MONDO/K1)