Najnovije

DA LI ĆE U AVGUSTU BITI 40 STEPENI? Meteorolog Nedeljković izneo detaljnu prognozu, pomenuo i vreli talas NERON

Autor Ivana Vlajković

Meteorolog Nedeljko Todorović naveo je da će tokom avgusta biti uobičajeno vreme.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić/K1 Televizija/Printscreen

Meteorolog Nedeljko Todorović naveo je da nas u nastavku avgusta očekuje uobičajeno vreme za razliku od pojedinih njegovih kolega koji najavljuju afrički anticiklon Neron i paklene vrućine od 40 stepeni.

"Davanje imena ciklonima nema poseban značaj ni za meteorologiju, ni za građane, osim što zvuči bombastično. To su zabavne igre, ti nazivi, baš kao i termin superćelijska oluja, samo plaše građane i njihovim autorima donose popularnost. Ono što je činjenica je da nam dolazi toplo vreme, pravo letnje. Od 13. do 20. avgusta temperature će se kretati od 35 do 37 stepeni. Biće vrućina, ali neće biti 40 stepeni Celzijusa", istakao je Todorović, piše Alo.

Prema njegovim rečima, posle Preobraženja, odnosno 19. i 20. avgusta, moguće su lokalne grmljavine. "Uslediće i pad temperatura, ali ništa strašno, već uobičajeno za ovo doba godine", istakao je Todorović.

Evropska organizacija za praćenje klime "Kopernikus" objavila je u utorak da je jul ove godine bio najtopliji mesec dosad na planeti, sa prosečnom globalnom temperaturom od 16,95 stepeni Celzijusovih. Prema istom izvoru, julska globalna prosečna temperatura bila je za trećinu stepena viša od prethodnog rekorda 2019. godine.

Zamenica direktora "Kopernikusa" Samanta Berdžes rekla je da globalno otopljavanje ima katastrofalne posledice za ljude i za planetu, izloženu sve češćim i intenzivnijim ekstremnim događajima. Dani u julu bili su topliji nego što je ranije zabeleženo već od 2. jula, tako da su "Kopernikus" i Svetska meteorološka organizacija dali rano saopštenje da je to verovatno najtopliji mesec i pre nego što se završio.

Jul je bio za 1,5 stepeni Celzijusovih topliji u odnosu na predindustrijsko vreme. Prošli mesec je bio za 0,7 stepeni Celzijusovih topliji od prosečnog jula od 1991. do 2020. godine, saopštio je "Kopernikus". Kako je navedeno, svetski okeani su bili za pola stepena topliji nego u prethodnih 30 godina, a severni Atlantik je bio za 1,05 stepeni topliji od proseka. Objavljeno je da je na Antarktiku zabeležen rekordno nizak nivo morskog leda sa 15 odsto ispod proseka za ovo doba godine.

BONUS VIDEO: 

 (MONDO)