Naš poznati meteorolog Marko Čubrilo je u najnovijoj vremenskoj prognozi, koju je podelio na svojoj Fejsbuk stranici, najavio da će u naredna dva dana, u nedelju i ponedeljak, biti promenljivo oblačno i uglavnom suvo uz temperature u okviru proseka.
"Početkom nedelje suvom ali hladno uz moguć jutarnji mraz. U utorak na kratko toplije, zatim novo pogoršanje i manje zahlađenje. Krajem sledeće nedelje prolazno, ali jače zahlađenje uz kišu i planinski sneg, ali je verovatnoća foramirnja ciklona u našoj blizini sve manja. Posle 21.11. ponovo toplije, dok je oko 25.11. moguće novo pogoršanje i zahlađenje", napisao je Marko Čubrilo i dodao:
"U nedelju ujutro hladno, ponegde uz slab mraz, posebno tamo gde noć bude vedra. Tokom dana malo do umereno oblačno, suvo i umereno hladno, dok se kasno posle podne i u toku noći ka ponedeljku pre svega na jugu regiona uz naoblačenje ponegde može javiti slaba kiša. Vetar uglavnom slab, severozapadni. Jutarnji minimum od -2 do +4 stepena Celzijusa, a dnevni maksimum od +7 do +13 stepeni Celzijusa".
Čubrilo je istakao da će u ponedeljak uglavnom biti suvo uz smanjenje oblačnosti tokom dana i kraće sunčane intervale. Zbog više oblaka noć ka ponedeljku će biti uglavnom bez mraza, dok se dnevni maksimum neće bitno menjati u odnosu na nedelju.
"Vetar će biti slab. Utorak posle hladnog jutra tokom dana kraće otopljenje te bi maksimumi lokalno mogli biti i blizu +20 stepeni Celzijusa, ali se kasno posle podne i u toku noći ka sredi prvo nad severnim, a zatim i nad središnjim delovima regiona očekuje premeštanje hladnog fronta uz kišu i okretanje vetra na umeren, seveerozapadni smer. U sredu do posle podneva hladan front bi se trebao premestiti i preko jugoistoka regiona, dok i na severu od sredine dana bilo suvo uz razvedravanje. Snežna granica na oko 1100mnv. Dnevni maksimum od +7 do +13 stepeni Celzijusa. U četvrtak posle hladnog jutra uz slab mraz i maglu mestimično, tokom dana suvo uz sunčane intervale i se temperaturom vazduha sličnom onoj u sredu", istakao je Čubrilo i dodao:
"Petak donosi premeštanje hladnog fronta naoblačenje, posebno nad središnjim i istočnim krajevima jer će uslediti i formiranje slabog, brzo-pokretnog, sekundrnog ciklona negde nad Jonskim morem. U petak tokom dana naoblačenje uz kišu, okretanje vetra na severozapdni smer i zahlađenje tako da bi u noći ka suboti nad BiH, Srbijom i severom C.Gore snežna granica bila na u padu na oko 800mnv. Zahladilo bi i nad Hrvatskom li sa sinoptikom koja sve više pomera centar ciklona ka istoku padavine bi tamo brzo prestale. U subotu vrlo vetrovito, posebno nad središnjim i istočnim predelima uz jak do vrlo jak severozapadni vetar, dok bi nad većim delom Srbije, BiH i severa C. Gore uz promenljivu oblačnost bilo naleta kiše, susnežcie i krupe u nižim i snega u oblastima preko 700mnv. Dnevni maksimum ispod proseka i trebao bi se kretati od +3 do +8, a u predalima preko 600mnv od -3 do +2 stepena Celzijusa. Slično vreme i u nedelju ali bi udari vetra slabili, dok bi padavine bile ređe", naveo je on.
Po njegovim rečima, Srbiju oko 20.11. ujutru očekuje hladno vreme uz slab mraz, posebno na istoku regiona, dok će dnevni maksimum biti u postepenom porastu te bi oko 22.11. dostizao i oko +15 stepeni Celzijusa. Prema trenutno raspoloživom prognostičkom materijalu otopljenje bi potrajalo do oko 25.11. kada je moguće novo zahlađenje.
"Pred nama je nekoliko uglavnom suvih ali prohladnih dana, kraće otopljenje u utorak. Zatim ponovo kiša i zahlađenje, lokalno i obilnija, dok je krajem sledeće nedelje moguće nešto jače ali prolazno zahlađenje. Sneg se očekuje povremeno u predelima preko 1100mnv, a za naredni vikend ispod 800mnv te bi ti predeli oko 20.11. trebali imati snežni pokrivač. Za sada nema bilo kakve najave za sneg u nizijama i nema ni govora o bilo kakvim snežnim zatrpavanjima, ledenim danima i svim ostali glupostima koje se tabloidi već počeli da izmišljaju. Svi izneti podaci i procene su rezultat moje obrade i tumačenja numeričkih modela, za zvanične informacije pratite državne prognostičke zavode", naglasio je Čubrilo.
BONUS VIDEO:
(MONDO)